Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Świetlny poradnik wakacyjny
kalendarz 02/08 2015

Świetlny poradnik wakacyjny

Warsztat / Porady

Przed wyruszeniem na wakacje nie zapomnijmy skontrolować stanu oświetlenia naszego auta.

No i znowu jak co roku jedziemy na wakacje samochodem. Poza sprawdzeniem, czy wszyscy zainteresowani są już bezpiecznie zapięci pasami i czy na pewno nasz bagaż jest prawidłowo zamocowany, nie zapomnijmy skontrolować też stanu oświetlenia naszego pojazdu.

Łatwo popaść w rutynę i przyjąć, że na pewno wszystko działa jak należy. Tymczasem z Ogólnopolskiego Testu Samochodowego przeprowadzonego jesienią ubiegłego roku na zlecenie firmy OSRAM wraz z siecią stacji diagnostycznych Autotest wynika, że blisko 30 proc. użytkowników dróg w Polsce ma niesprawne światła w samochodzie. Najczęściej nie działają światła pozycyjne (13,3 proc.), ale szwankują też światła stopu (6,2 proc.), mijania (5,6 proc.) i drogowe (3,5 proc.). Kierunkowskazy też nie zawsze są w stanie poinformować o chęci wykonania manewru, co na pewno pogarsza nasze bezpieczeństwo na drodze.

Diody na kłopoty

Aby uniknąć problemu z oświetleniem, warto zainwestować w markowe światła LED do jazdy dziennej, np. LEDriving LG. Zużywają one o 90 proc. mniej energii od tradycyjnych reflektorów i pozwalają w ciągu dnia oszczędzić żarówki w reflektorach głównych. Światła te można łatwo zainstalować w wielu modelach samochodów i mamy na nie aż 5 lat gwarancji.

Dodatkowo, aby zapobiec potencjalnym kłopotom, warto zaopatrzyć się w latarkę. Taki mały gadżet, a może uratować nam życie w sytuacji awarii czy wypadku – mówi Magdalena Bogusz, menedżer ds. komunikacji i marketingu w segmencie oświetlenia motoryzacyjnego marki OSRAM. W OSRAM nazywamy to światłem bezpieczeństwa. Dzięki mocnemu światłu LED, będziemy widoczni aż z 240 metrów. Niektóre modele takich latarek są wyposażone dodatkowo w nóż do przecinania pasów i młotek umożliwiający wybicie szyby.

Żarówki na zapas

Jeśli jednak nie mamy LED-ów, powinniśmy się przygotować na ewentualne kłopoty w podróży. W przypadku awarii oświetlenia w trakcie pokonywania wakacyjnej trasy, może się zdarzyć, iż nie będziemy mieli możliwości skorzystania z pomocy warsztatu – stwierdza Magdalena Bogusz. - Dlatego zawsze powinniśmy wozić ze sobą zapasowe żarówki.

Pomimo, że w Polsce nie ma takiego wymogu, pamiętajmy, że komplet dodatkowych żarówek, podobnie jak kamizelki odblaskowe, to obowiązkowy ekwipunek w wielu krajach. I choć zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym, mamy prawo jeździć z wyposażeniem wymaganym w kraju, z którego pochodzimy, to warto wiedzieć, że tłumaczyć się za brak żarówek będziemy np. we Francji, Hiszpanii, czy na Słowacji, a za brak kamizelki odblaskowej np. w Portugalii, Norwegii i Luksemburgu.

Diody na wycieczki wakacyjne

Produkty diodowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród użytkowników samochodów – dodaje Magdalena Bogusz. Zyskały też uznanie w światku rowerowym, który ożywa w wakacyjnym okresie.

Z takim świetlnym wyposażeniem możemy być pewni, że nie zgubimy się w ciemności nawet po zamianie auta na rower na naszych wakacyjnych wycieczkach. Przed podróżą sprawdźmy więc, czy mamy wszystko z oświetleniowej listy. Jeśli tak, możemy być spokojni, że w nocy będziemy bezpieczni, a w sytuacji zagrożenia szybko dostrzeżemy światełko w tunelu.
 

Zobacz podobne artykuły:

Zachowaj bezpieczeństwo w zimowych warunkach
kalendarz 15/01 2019

Zachowaj bezpieczeństwo w zimowych warunkach

Warsztat / Porady

2019.01.15

Śnieg i ujemna temperatura to sytuacje, w których należy zachować szczególną czujność na drodze.
Jak bezpiecznie transportować skuter śnieżny?
kalendarz 14/01 2019

Jak bezpiecznie transportować skuter śnieżny?

Warsztat / Porady

2019.01.14

Okres na ferie i odpoczynek w górach tuż tuż, dlatego już teraz warto wiedzieć, jak przewozić skuter śnieżny bezpiecznie i zgodnie z przepisami.
Aston Martin wybrał Total
kalendarz 12/01 2019

Aston Martin wybrał Total

Warsztat / Technika

2019.01.12

Oleje Total zostały zatwierdzone jako środki smarne do wszystkich samochodów Aston Martina, wyprodukowanych od 2004 r.
Najnowsze artykuły:
 Volvo V40 zastąpi crossover coupe?

Volvo V40 zastąpi crossover coupe?

Wiadomości / News

2019.01.19

W tym roku Volvo może zakończyć produkcję modelu V40.
Pierwsze centrum BMW Classic w Polsce

Pierwsze centrum BMW Classic w Polsce

Moto fanatyk

2019.01.19

W Warszawie zostało otwarte pierwsze w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej centrum BMW Classic.
3-cylindrowy silnik Turbo PureTech z polskiej fabryki

3-cylindrowy silnik Turbo PureTech z polskiej fabryki

Wiadomości / News

2019.01.19

Zakład w Tychach został doinwestowany kwotą 250 mln euro, co pozwoli na zwiększenie wydajności i uruchomienie produkcji silnika 1.2 Turbo PureTech.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.