Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Podczas pandemii wzrosła liczba nieuczciwych sprzedających
kalendarz 05/01 2021

Podczas pandemii wzrosła liczba nieuczciwych sprzedających

Używane

Ze względu na pandemię i związane z nią pogorszenie koniunktury na rynku wtórnym, szybko rośnie liczba aut, których nie należy kupować.

AAA Auto odrzuca obecnie nawet trzy czwarte samochodów, które klienci zgłaszają do zakupu. Najczęstsze powody to wady prawne, przekręcone liczniki lub stan techniczny uniemożliwiający dalszą eksploatację samochodu bez kosztownych napraw.

Według Petra Vaněčka, dyrektora operacyjnego sieci AAA Auto, na rynku rośnie liczba samochodów z problemami, których ludzie chcą się pozbyć. „Bardzo ryzykowne są samochody, które mają dużo zapisów zmiany właściciela w krótkim okresie czasie, a ostatni właściciel ma na przykład stałe miejsce zamieszkania w biurze. W kilku przypadkach ujawniliśmy, że była to próba obejścia egzekucji komorniczej” – mówi Petr Vaněček. „Dłużnik sprzedał pojazd kilku podstawionym osobom i miał nadzieję, że badając dokumenty, nie sprawdzimy tak odległej przeszłości. Jeśli ktoś kupi taki samochód bez dokładnej kontroli stanu faktycznego, może się zdarzyć, że komornik wkrótce zapuka do jego drzwi, skonfiskuje samochód i nigdy więcej nie zobaczy zainwestowanych pieniędzy” – dodaje.

W związku z tym, że wiele osób traci pracę z powodu pandemii koronawirusa i często tym samym traci znaczną część swoich dochodów, starają się obecnie sprzedać samochody, których stan techniczny jest zupełnie niezadowalający, a ewentualne naprawy kosztowałyby tysiące złotych.

„Mieliśmy do czynienia już z kilkoma takimi samochodami. Były w takim stanie, że musieliśmy odmówić zakupu, ponieważ nie moglibyśmy ich przekazać do dalszej sprzedaży. Zwykle odrzucamy około 60 proc. oferowanych samochodów, ale w ostatnich miesiącach mieliśmy aż około 75 proc.” – dodaje Petr Vaněček.

Niektórzy mali importerzy samochodów z zagranicy próbują wykorzystać obecną sytuacją. Po przekroczeniu granicy samochód traci praktycznie całą swoją historię. W tym momencie nieuczciwi sprzedawcy mają okazję odmłodzić auto, zmienić stan licznika, czy zatuszować wypadek.

„Dotyczy to głównie starszych i tańszych samochodów, które nie miały jeszcze elektronicznych książek serwisowych. Wielokrotnie pojawiały się u nas samochody, co do których było oczywiste, że posiadają ukrytą historię, a stan licznika nie odpowiada faktycznemu zużyciu auta” – mówi Petr Vaněček. Bez odpowiedniego sprzętu, diagnostyki, miernika grubości lakieru i dostępu do systemu eweidencyjnego, w którym można sprawdzić historię samochodu, praktycznie niemożliwe jest wykrycie wad.

„Jeśli ktoś nie zna się dobrze na samochodach, zawsze powinien poprosić o pomoc doświadczonego mechanika oraz wybrać dealera, który jest w stanie zagwarantować stan faktyczny i prawny samochodu. W szczególności należy domagać się gwarancji zwrotu pieniędzy w przypadku, gdy okaże się nielegalne pochodzenie samochodu” – podsumowuje Petr Vaněček.

źródło: AAA Auto


Tagi:
używane samochody, nieuczciwi sprzedający

Zobacz podobne artykuły:

Pierwszy na świecie salon aut używanych – Volkswagen Financial Services STORE
kalendarz 11/03 2021

Pierwszy na świecie salon aut używanych – Volkswagen Financial Services STORE

Używane

2021.03.11

1 marca br. został otwarty w Polsce VWFS STORE – pierwszy salon samochodów używanych.
Używane dostawcze Mercedesy z certyfikatem
kalendarz 04/03 2021

Używane dostawcze Mercedesy z certyfikatem

Używane

2021.03.04

Z początkiem 2021 roku w sieci dealerskiej Mercedes-Benz Vans w Polsce ruszył ogólnoeuropejski program Mercedes-Benz Certified dla pojazdów dostawczych.
Kto kupuje samochody używane w Internecie?
kalendarz 20/02 2021

Kto kupuje samochody używane w Internecie?

Używane

2021.02.20

Przenoszenie decyzji zakupowych do Internetu to dominujący trend rynkowy, który w ostatnim czasie został przyśpieszony przez pandemię koronawirusa.
Najnowsze artykuły:
Nowy Nissan Qashqai – znamy ceny

Nowy Nissan Qashqai – znamy ceny

Wiadomości / News

2021.04.12

Ceny nowego modelu w Polsce rozpoczynają się od 98 800 zł.
Citroën C5 X – Trzy w jednym?

Citroën C5 X – Trzy w jednym?

Prezentacje / Nowości

2021.04.12

Kolejna niebanalna propozycja francuskiej marki – flagowy model łączący w sobie cechy sedana, kombi i podwyższonej sylwetki SUV-a.
Mercedes-Benz 170 V - Dostosowywał się do życzeń kierowcy

Mercedes-Benz 170 V - Dostosowywał się do życzeń kierowcy

Moto fanatyk

2021.04.11

W lutym 1936 r., podczas Międzynarodowej Wystawy Samochodów i Motocykli (IAMA) w Berlinie, Mercedes zaprezentował model 170 V (W 136).

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.