Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Podczas pandemii wzrosła liczba nieuczciwych sprzedających
kalendarz 05/01 2021

Podczas pandemii wzrosła liczba nieuczciwych sprzedających

Używane

Ze względu na pandemię i związane z nią pogorszenie koniunktury na rynku wtórnym, szybko rośnie liczba aut, których nie należy kupować.

AAA Auto odrzuca obecnie nawet trzy czwarte samochodów, które klienci zgłaszają do zakupu. Najczęstsze powody to wady prawne, przekręcone liczniki lub stan techniczny uniemożliwiający dalszą eksploatację samochodu bez kosztownych napraw.

Według Petra Vaněčka, dyrektora operacyjnego sieci AAA Auto, na rynku rośnie liczba samochodów z problemami, których ludzie chcą się pozbyć. „Bardzo ryzykowne są samochody, które mają dużo zapisów zmiany właściciela w krótkim okresie czasie, a ostatni właściciel ma na przykład stałe miejsce zamieszkania w biurze. W kilku przypadkach ujawniliśmy, że była to próba obejścia egzekucji komorniczej” – mówi Petr Vaněček. „Dłużnik sprzedał pojazd kilku podstawionym osobom i miał nadzieję, że badając dokumenty, nie sprawdzimy tak odległej przeszłości. Jeśli ktoś kupi taki samochód bez dokładnej kontroli stanu faktycznego, może się zdarzyć, że komornik wkrótce zapuka do jego drzwi, skonfiskuje samochód i nigdy więcej nie zobaczy zainwestowanych pieniędzy” – dodaje.

W związku z tym, że wiele osób traci pracę z powodu pandemii koronawirusa i często tym samym traci znaczną część swoich dochodów, starają się obecnie sprzedać samochody, których stan techniczny jest zupełnie niezadowalający, a ewentualne naprawy kosztowałyby tysiące złotych.

„Mieliśmy do czynienia już z kilkoma takimi samochodami. Były w takim stanie, że musieliśmy odmówić zakupu, ponieważ nie moglibyśmy ich przekazać do dalszej sprzedaży. Zwykle odrzucamy około 60 proc. oferowanych samochodów, ale w ostatnich miesiącach mieliśmy aż około 75 proc.” – dodaje Petr Vaněček.

Niektórzy mali importerzy samochodów z zagranicy próbują wykorzystać obecną sytuacją. Po przekroczeniu granicy samochód traci praktycznie całą swoją historię. W tym momencie nieuczciwi sprzedawcy mają okazję odmłodzić auto, zmienić stan licznika, czy zatuszować wypadek.

„Dotyczy to głównie starszych i tańszych samochodów, które nie miały jeszcze elektronicznych książek serwisowych. Wielokrotnie pojawiały się u nas samochody, co do których było oczywiste, że posiadają ukrytą historię, a stan licznika nie odpowiada faktycznemu zużyciu auta” – mówi Petr Vaněček. Bez odpowiedniego sprzętu, diagnostyki, miernika grubości lakieru i dostępu do systemu eweidencyjnego, w którym można sprawdzić historię samochodu, praktycznie niemożliwe jest wykrycie wad.

„Jeśli ktoś nie zna się dobrze na samochodach, zawsze powinien poprosić o pomoc doświadczonego mechanika oraz wybrać dealera, który jest w stanie zagwarantować stan faktyczny i prawny samochodu. W szczególności należy domagać się gwarancji zwrotu pieniędzy w przypadku, gdy okaże się nielegalne pochodzenie samochodu” – podsumowuje Petr Vaněček.

źródło: AAA Auto


Tagi:
używane samochody, nieuczciwi sprzedający

Zobacz podobne artykuły:

Używane SUV-y wyprzedzą kombi?
kalendarz 23/11 2020

Używane SUV-y wyprzedzą kombi?

Używane

2020.11.23

Dużą popularnością na rynku używanych aut cieszą się pojazdy w wieku do 4 lat.
Jakie auta sprowadzamy najczęściej?
kalendarz 09/11 2020

Jakie auta sprowadzamy najczęściej?

Wiadomości / Gorące tematy

2020.11.09

Sprawdzamy, jak dużą popularnością cieszą się w Polsce pojazdy importowane.
Połowa kierowców nie wie, jak traktować używany samochód po jego zakupie
kalendarz 06/10 2020

Połowa kierowców nie wie, jak traktować używany samochód po jego zakupie

Używane

2020.10.06

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez AAA Auto, aż 50 proc. kierowców nie wie, jak właściwie postępować z nowo zakupionym używanym autem.
Najnowsze artykuły:
Atak zimy - kierowcy 3-krotnie częściej wzywają assistance

Atak zimy - kierowcy 3-krotnie częściej wzywają assistance

Finanse / Ubezpieczenia

2021.01.20

Kilkunastostopniowe mrozy i opady śniegu sprawiły, że w poniedziałek 18 stycznia br. assistance było aż o 200 proc. częściej wzywane.
Rajd Monte Carlo - odliczanie do startu

Rajd Monte Carlo - odliczanie do startu

Wiadomości / Moto sport

2021.01.20

Tegoroczny Rajd Monte Carlo będzie najkrótszym w historii.
Hybrydowa Honda HR-V

Hybrydowa Honda HR-V

Wiadomości / News

2021.01.20

Honda HR-V dołączy do gamy zelektryfikowanych modeli japońskiej marki.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.