Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Niezbędnik zimowych wyjazdów
kalendarz 13/02 2014

Niezbędnik zimowych wyjazdów

Warsztat / Porady

Jeśli wybieramy się na ferie samochodem, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą zaoszczędzić nam czas i niepotrzebne nerwy a przede wszystkim zagwarantują bezpieczeństwo.

Przed podróżą warto sprawdzić stan techniczny obowiązkowego wyposażeniem pojazdu, czyli np. czy gaśnica ma aktualny atest, czy koło zapasowe jest nadal sprawne, a lewarka nie pożyczyliśmy znajomym. Należy zabrać dodatkowe bezpieczniki elektryczne, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, skrobaczkę i odmrażacz do zamków, a także latarkę i w pełni wyposażoną apteczkę. Poza koniecznością założenia odpowiednio dobranych opon zimowych warto pamiętać o zabraniu łańcuchów na koła – ich założenia wymagają trudniejsze, położone w wyższych partiach gór, drogi. Dobrze mieć ze sobą ciepłą odzież, zapasowe buty, koc oraz żyw­no­ść i wodę, na wypadek jakiejkolwiek awarii auta czy w przypadku postoju w gigantycznym korku.

Zabierając dużą ilość bagażu nie możemy zapomnieć o odpowiednim rozmieszczeniu ładunku w samocho­dzie. Podstawowa zasada - cięższe przedmioty umieszczamy najbliżej  podłogi. Dzięki temu punkt cięż­ko­ści się nie pod­nie­sie, a nasze auto będzie bardziej stabilne. Bardzo istotne jest także ułożenie bagażu tak, by nie przesuwał się podczas jazdy, zwłaszcza w momentach wchodzenia w górskie zakręty, przyspieszania czy nagłego ha­mo­wa­nia.

Przezorny zawsze przygotowany

Jeśli planujemy podróż własnym autem, w momencie zakupu polisy warto zastanowić się nad zakresem ubezpiecze­nia samochodu i uwzględnić takie opcje jak wymiana koła zapasowego – przy temperaturze -250C to żadna przyjemność. Wybierając się na ferie zimowe poza granice Polski nie zapomnijmy o podstawowych dokumentach, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Warto zadbać o międzynarodową kartę ubezpieczenia zdrowotnego, wystawianą przez NFZ lub inne, dodatkowe ubezpieczenie podróżne gwarantujące zwrot kosztów leczenia za granicą.

Moc w walce z zimnem

Podczas zimowych wyjazdów kierowcy intensywniej zużywają akumulator – częściej korzystają z opcji ogrzewania przedniej i tylnej szyby, lusterek bocznych czy podgrzewania siedzeń. Intensywny pobór mocy szczególnie negatywnie wpływa na akumulator, gdy kierowca eksploatuje samochód codziennie na krótkich odcinkach, nie dając szans na jego odpowiednie naładowanie. W efekcie może dojść do sytuacji, gdy rankiem, przy trzaskającym mrozie całą rodziną spieszymy się na stok, a silnik odmawia nam posłuszeństwa.

Komfort i bezpieczeństwo

Każdy zmotoryzowany narciarz i snowboardzista, który ceni sobie czas, komfort jazdy i bezpieczeństwo w podróży, powinien wyposażyć swoje auto w ogrzewanie postojowe, które nie tylko podniesie temperaturę wewnątrz pojazdu, ale również ogrzeje silnik. Oprócz komfortu rozruchu silnika przyczynia się także do przedłużenia jego żywotności, ponieważ każdorazowe uruchamianie zamarzniętej jednostki napędowej odpowiada przejechaniu kilkuset kilometrów. Statystyki pokazują, że do największej liczby wypadków w okresie zimowym dochodzi w ciągu pierwszych 15 minut jazdy. Przyczyny są oczywiste – zaparowane szyby, zalegający na samochodzie śnieg, ograniczona widoczność oraz dłuższy czas reakcji kierowcy przy niskiej temperaturze.

Nowoczesne urządzenia oferują kilka sposobów sterowania ogrzewaniem postojowym. Czas uruchomienia urządzenia można zaprogramować wcześniej przez specjalny zegar-timer, można je też uruchomić pilotem zdalnego sterowania (zasięg do 1 km) lub za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona, wtedy wszystkie funkcje są dostępne z dowolnego miejsca na świecie znajdującego się w zasięgu telefonii komórkowej./oprac.ns/

 

Zobacz podobne artykuły:

„Chrzczone” paliwo a konsekwencje dla silnika
kalendarz 10/07 2020

„Chrzczone” paliwo a konsekwencje dla silnika

Warsztat / Porady

2020.07.10

Oleje oraz paliwa niespełniające norm jakościowych mogą stanowić duże zagrożenie dla każdego silnika.
Jazda latem na zimówkach to zły pomysł
kalendarz 08/07 2020

Jazda latem na zimówkach to zły pomysł

Warsztat / Porady

2020.07.08

W taką pogodę opony typowo zimowe tylko generują dodatkowe koszty.
 Hyundai XCIENT Fuel Cell - Pierwsza na świecie wodorowa ciężarówka
kalendarz 07/07 2020

Hyundai XCIENT Fuel Cell - Pierwsza na świecie wodorowa ciężarówka

Warsztat / Technika

2020.07.07

W tym roku Hyundai dostarczy do Szwajcarii 50 ciężarówek, a do 2025 1600 sztuk.

Firmy z branży

Bokserska Auto Serwis

ul. Bokserska 1C
02-682 Warszawa
Tel.: 882 553 355
https://bokserska.com.pl/
Najnowsze artykuły:
VW Golf VII GTI TCR – Co można jeszcze wycisnąć?

VW Golf VII GTI TCR – Co można jeszcze wycisnąć?

Moto fanatyk / Tuning

2020.07.12

Dla entuzjastów Golfa GTI i ostrych hatchbacków.
Kajetan Kajetanowicz i Monster Truck

Kajetan Kajetanowicz i Monster Truck

Wiadomości / Moto sport

2020.07.12

Trzykrotny rajdowy mistrz Europy zmierzył się z gigantycznym Monster Truckiem.
Policjanci musieli wybić szybę, aby wyciągnąć pijanego kierowcę z pojazdu

Policjanci musieli wybić szybę, aby wyciągnąć pijanego kierowcę z pojazdu

Wiadomości / News

2020.07.12

Świebodzińscy policjanci zatrzymali 34-letniego obywatela Ukrainy, który mając 2,7 promila alkoholu w organizmie kierował wielotonową ciężarówką.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.