Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Luksusowe w grupie największego ryzyka
kalendarz 10/01 2024

Luksusowe w grupie największego ryzyka

Używane / Audi / Mercedes

Mercedes i Audi to marki aut, w których w Polsce najczęściej „kręci” się liczniki.

Tak przynajmniej wynika z analizy carVertical przeprowadzonej w oparciu o raporty historii samochodów pozyskane przez użytkowników carVertical od listopada 2022 r. do listopada 2023 r.

Rynek samochodów używanych staje się coraz bardziej przejrzysty, jednak manipulowanie licznikami przebiegu jest nadal powszechne na całym świecie. Kupujący tracą miliony euro przez nieuczciwych sprzedawców i wygląda na to, że sytuacja ta nie ulegnie znaczącej poprawie, przynajmniej w najbliższym czasie.

CarVertical, firma zajmująca się danymi motoryzacyjnymi, przeprowadziła czwarte coroczne badanie w Polsce, aby sprawdzić, w których modelach samochodów liczniki cofa się najczęściej a także żeby zwiększyć świadomość wśród kupujących.

Niemieckie marki samochodów są narażone najbardziej

Mercedes Klasy GL to numer jeden na czarnej liście w Polsce. Aż 12,38 proc. wszystkich modeli sprawdzonych przez carVertical miało zmieniony przebieg. Oznacza to, że 1 na 8 egzemplarzy tego auta może mieć sfałszowany licznik.

Kolejne miejsca zajmują Audi A7 (10,53 proc.), Mercedes CL (10,03 proc.), Mercedes Klasa R (9,84 proc.) i Volkswagen Phaeton (9,58 proc.).

Audi i Mercedes należą do grupy najpopularniejszych marek w naszym kraju. Spory popyt na oferowane przez nie pojazdy tłumaczy, dlaczego tak bardzo „interesują” się nimi oszuści.

4,89 proc. wszystkich samochodów sprawdzonych przez carVertical w Polsce miało sfałszowany przebieg, a średnia wartość cofnięcia licznika wyniosła ponad 74 000 km. Tego typu oszustwa zawsze przekładają się na szkodę kupującego, który po pierwsze przepłaca za samochód, a po drugie jest narażony na wyższe koszty serwisowania związane z większym przebiegiem – powiedział Matas Buzelis, dyrektor ds. komunikacji w carVertical i ekspert motoryzacyjny.

Rosnące ryzyko oszustw związanych z licznikami przebiegu

Oszuści coraz lepiej radzą sobie z cofaniem cyfrowych liczników, ponieważ dysponują coraz nowocześniejszym sprzętem. Ustalenie prawdziwego przebiegu bez zagłębiania się w historię pojazdu staje się bardzo trudne, ponieważ – jakkolwiek by to nie zabrzmiało - jakość procederu cofania liczników jest coraz wyższa.  
 
Statystycznie spośród 20 najczęściej „oszukanych” samochodów w Polsce, 14 należy do klasy premium, co oznacza, że liczniki w pojazdach klasy ekonomicznej są cofane rzadziej. Wynika to z oczywiście z pobudek finansowych. Manipulowanie wskazaniami liczników przebiegu samochodów marek premium, takich jak Audi, Volvo, Porsche, Land Rover czy Mercedes, pozwala przestępcom zarobić znacznie więcej niż w przypadku aut budżetowych. Nic zatem dziwnego, że jeśli ktoś już ponosi ryzyko, woli to robić dla większego zysku.  

Toyota Land Cruiser jest najmniej ryzykowna

Ze statystyk carVertical wynika, że najmniej ryzykownym autem premium jest Toyota Land Cruiser. W ogólnej liczbie aut dostępnych na rynku wtórnym cofnięty licznik ma tylko 6,03 proc. Oznacza to, że zakup Mercedesa Klasy GL jest dwa razy bardziej ryzykowny niż Land Cruisera. Porsche Panamera legitymuje się wskaźnikiem 6,09 proc., Lexus IS - 6,3 proc., a Audi A8 - 6,85 proc. Szukając używanego pojazdu, nie należy być zbyt pewnym siebie. Ważne jest, aby sprawdzić historię przebiegu pojazdu i bazę zarejestrowanych uszkodzeń. Niezłym pomysłem jest także pełny przegląd przedzakupowy w ASO właściwym dla danej marki połączony z jazdą próbną i weryfikacją historii serwisowej na podstawie numeru VIN.

źródło: carVertical


Tagi:
samochody używane, cofanie liczników, Audi, Audi A7, Mercedes, Mercedes CL, Mercedes Klasa R, Merceses GL, Porsche Panamera, VW Phaeton, Toyota Land Cruiser

Zobacz podobne artykuły:

Massimo Frascella nowym szefem designu w Audi
kalendarz 21/02 2024

Massimo Frascella nowym szefem designu w Audi

Wiadomości / News

2024.02.21

Były dyrektor JRL Massimo Frascella zastąpi w Audi Marca Lichte.
Sukces programu Mercedes-Benz Certified
kalendarz 17/02 2024

Sukces programu Mercedes-Benz Certified

Wiadomości / News

2024.02.17

W grudniu sprzedano w Polsce jubileuszowy egzemplarz auta z numerem 5000.
 Kupujesz używane BMW?
kalendarz 15/02 2024

Kupujesz używane BMW?

Używane

2024.02.15

Uważaj, bo większość z nich jest po wypadku!
Najnowsze artykuły:
 Kary za cofanie liczników są surowe, ale... nie działają!

Kary za cofanie liczników są surowe, ale... nie działają!

Wiadomości / Gorące tematy

2024.02.26

Niestety nawet tak zaostrzone prawo jest bezsilne, ponieważ...
Dziwny kamuflaż Lamborghini

Dziwny kamuflaż Lamborghini

Wiadomości / News

2024.02.25

Prototyp nowego Lamborghini testowany jest w niecodziennym maskowaniu.
Śmiertelne potrącenie dwulatka

Śmiertelne potrącenie dwulatka

Wiadomości / News

2024.02.25

Policja poszukuje świadków zdarzenia.