Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Luksusowe w grupie największego ryzyka
kalendarz 10/01 2024

Luksusowe w grupie największego ryzyka

Używane / Audi / Mercedes

Mercedes i Audi to marki aut, w których w Polsce najczęściej „kręci” się liczniki.

Tak przynajmniej wynika z analizy carVertical przeprowadzonej w oparciu o raporty historii samochodów pozyskane przez użytkowników carVertical od listopada 2022 r. do listopada 2023 r.

Rynek samochodów używanych staje się coraz bardziej przejrzysty, jednak manipulowanie licznikami przebiegu jest nadal powszechne na całym świecie. Kupujący tracą miliony euro przez nieuczciwych sprzedawców i wygląda na to, że sytuacja ta nie ulegnie znaczącej poprawie, przynajmniej w najbliższym czasie.

CarVertical, firma zajmująca się danymi motoryzacyjnymi, przeprowadziła czwarte coroczne badanie w Polsce, aby sprawdzić, w których modelach samochodów liczniki cofa się najczęściej a także żeby zwiększyć świadomość wśród kupujących.

Niemieckie marki samochodów są narażone najbardziej

Mercedes Klasy GL to numer jeden na czarnej liście w Polsce. Aż 12,38 proc. wszystkich modeli sprawdzonych przez carVertical miało zmieniony przebieg. Oznacza to, że 1 na 8 egzemplarzy tego auta może mieć sfałszowany licznik.

Kolejne miejsca zajmują Audi A7 (10,53 proc.), Mercedes CL (10,03 proc.), Mercedes Klasa R (9,84 proc.) i Volkswagen Phaeton (9,58 proc.).

Audi i Mercedes należą do grupy najpopularniejszych marek w naszym kraju. Spory popyt na oferowane przez nie pojazdy tłumaczy, dlaczego tak bardzo „interesują” się nimi oszuści.

4,89 proc. wszystkich samochodów sprawdzonych przez carVertical w Polsce miało sfałszowany przebieg, a średnia wartość cofnięcia licznika wyniosła ponad 74 000 km. Tego typu oszustwa zawsze przekładają się na szkodę kupującego, który po pierwsze przepłaca za samochód, a po drugie jest narażony na wyższe koszty serwisowania związane z większym przebiegiem – powiedział Matas Buzelis, dyrektor ds. komunikacji w carVertical i ekspert motoryzacyjny.

Rosnące ryzyko oszustw związanych z licznikami przebiegu

Oszuści coraz lepiej radzą sobie z cofaniem cyfrowych liczników, ponieważ dysponują coraz nowocześniejszym sprzętem. Ustalenie prawdziwego przebiegu bez zagłębiania się w historię pojazdu staje się bardzo trudne, ponieważ – jakkolwiek by to nie zabrzmiało - jakość procederu cofania liczników jest coraz wyższa.  
 
Statystycznie spośród 20 najczęściej „oszukanych” samochodów w Polsce, 14 należy do klasy premium, co oznacza, że liczniki w pojazdach klasy ekonomicznej są cofane rzadziej. Wynika to z oczywiście z pobudek finansowych. Manipulowanie wskazaniami liczników przebiegu samochodów marek premium, takich jak Audi, Volvo, Porsche, Land Rover czy Mercedes, pozwala przestępcom zarobić znacznie więcej niż w przypadku aut budżetowych. Nic zatem dziwnego, że jeśli ktoś już ponosi ryzyko, woli to robić dla większego zysku.  

Toyota Land Cruiser jest najmniej ryzykowna

Ze statystyk carVertical wynika, że najmniej ryzykownym autem premium jest Toyota Land Cruiser. W ogólnej liczbie aut dostępnych na rynku wtórnym cofnięty licznik ma tylko 6,03 proc. Oznacza to, że zakup Mercedesa Klasy GL jest dwa razy bardziej ryzykowny niż Land Cruisera. Porsche Panamera legitymuje się wskaźnikiem 6,09 proc., Lexus IS - 6,3 proc., a Audi A8 - 6,85 proc. Szukając używanego pojazdu, nie należy być zbyt pewnym siebie. Ważne jest, aby sprawdzić historię przebiegu pojazdu i bazę zarejestrowanych uszkodzeń. Niezłym pomysłem jest także pełny przegląd przedzakupowy w ASO właściwym dla danej marki połączony z jazdą próbną i weryfikacją historii serwisowej na podstawie numeru VIN.

źródło: carVertical


Tagi:
samochody używane, cofanie liczników, Audi, Audi A7, Mercedes, Mercedes CL, Mercedes Klasa R, Merceses GL, Porsche Panamera, VW Phaeton, Toyota Land Cruiser

Zobacz podobne artykuły:

 Tak oszukują nieuczciwi sprzedawcy
kalendarz 13/05 2024

Tak oszukują nieuczciwi sprzedawcy

Używane

2024.05.13

Na rynku nie brakuje oszustów, którzy sprzedając używane auta próbują zarobić na nich jak najwięcej kosztem kupującego.
Nowa Klasa G zelektryzowała Los Angeles
kalendarz 11/05 2024

Nowa Klasa G zelektryzowała Los Angeles

Wiadomości / Wydarzenia

2024.05.11

Z góry Schöckl do Beverly Hills. Mercedes na terenie Franklin Canyon Park zaprezentował elektryczną Klasę G.
 Jak zabezpieczyć się przed klonem?
kalendarz 03/05 2024

Jak zabezpieczyć się przed klonem?

Używane

2024.05.03

Dlaczego każdemu może się to przytrafić i jak kupujący powinni się zabezpieczać?
Najnowsze artykuły:
 Ford Transit za prawie milion zł

Ford Transit za prawie milion zł

Wiadomości / News

2024.05.17

To nie jest zwykły dostawczak ale samochód do zadań specjalnych.
Sobiesław Zasada w drodze do Monte Cassino

Sobiesław Zasada w drodze do Monte Cassino

Wiadomości / Wydarzenia

2024.05.15

Sobiesław Zasada stanął na czele wyprawy Maluchów na miejsce słynnej bitwy z udziałem polskich żołnierzy.
Nowe BMW M5 w agresywnym stylu

Nowe BMW M5 w agresywnym stylu

Wiadomości / News

2024.05.15

BMW odlicza dni do debiutu.