Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Klara Kowalczyk rozpoczyna sezon FIA Karting Academy
kalendarz 21/05 2023

Klara Kowalczyk rozpoczyna sezon FIA Karting Academy

Moto sport

12-letnia Klara Kowalczyk startowała w czeskim Trzyńcu.

Przypomnijmy, że FIA Karting Academy to mistrzostwa FIA mające na celu identyfikację i szkolenie młodych talentów kartingowych w wieku od 12 do 14 lat. Uczestnicy tej serii ścigają się w klasie OK-Junior, na identycznych gokartach przygotowanych przez Międzynarodową Komisję Kartingową (CIK-FIA), wyposażonych w opony jednej marki i w losowane silniki, co gwarantuje wyrównaną, zaciętą rywalizację i wyniki uzależnione przede wszystkim od umiejętności kierowcy, a nie od sprzętu.

Polka została wybrana do tej prestiżowej serii przez Światową Komisję Kobiet FIA jako najbardziej obiecująca kobieta spośród kierowców w wieku 12-14 lat z całego świata. W poprzednich latach zaciętą rywalizację w tym cyklu toczyli m.in. kierowcy znani z Formuły 1: Charles Leclerc czy George Russell, a dwa lata temu zwyciężył w tej serii polski kierowca, Maciej Gładysz.

Do inauguracyjnej rundy FIA Karting Academy 2023 przystąpiło 45 kierowców, w tym pięć kobiet. Zawody odbyły się razem z rundą mistrzostw Europy FIA. Łącznie do Trzyńca przyjechało 233 zawodników z 59 krajów.

Steel Ring zlokalizowany jest w industrialnym otoczeniu, nieopodal huty żelaza i stali w Trzyńcu. Liczący 1232 m tor jest kręty i pagórkowaty, co stanowi wyzwanie dla zawodników i premiuje dobrych technicznie kierowców.

W ostatnich tygodniach Klara Kowalczyk rywalizowała także w zawodach kartingowych we Włoszech i w Czechach w kategorii OK Junior.

We włoskiej Cremonie, gdzie pod koniec kwietnia odbyła się runda Super Master Series WSK, Klara w wyścigach kwalifikacyjnych awansowała odpowiednio o 10 i 14 pozycji. Dzięki skuteczniej jeździe, Polka weszła do fazy finałowej na 37. pozycji na 81 kierowców, notując tym samym awans o 22 miejsca w stosunku do kwalifikacji. W finałowym wyścigu Klara została uderzona przez zawodnika jadącego za nią. Kontakt spowodował uszkodzenie zderzaka, co zgodnie z regulaminem wiąże się z 5-sekundową karą. Nie przeszkodziło to jednak Klarze ukończyć zawody najwyżej z Polaków (w kategorii OK Junior) – na 41. pozycji.

Z kolei w drugi weekend maja Klara rywalizowała w Czechach podczas drugiej rundy mistrzostw FIA Champions of the Future. Zawody zorganizowano na Steel Ringu, czyli obiekcie, na którym Polka wkrótce wróci ścigać się w ramach FIA Karting Academy.

W kwalifikacjach Polka uplasowała się na 33. miejscu w stawce blisko 100 zawodników. Co więcej, cztery z pięciu wyścigów kwalifikacyjnych Klara ukończyła w pierwszej dziesiątce. W pechowym piątym biegu w gokart Klary uderzył inny zawodnik, co przekreśliło szansę na powtórkę miejsca w czołowej dziesiątce.

Ostatecznie Polka zakwalifikowała się do fazy finałowej i po trudnym prefinale ukończyła rundę na 38. miejscu i ponownie była najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z Polski (w kategorii OK Junior).

Dzięki tym wynikom Klara Kowalczyk zajmuje 49. miejsce kategorii OK Junior światowego rankingu kierowców FIA. Wspólna klasyfikacja dla kobiet i mężczyzn jest prowadzona na wzór rankingów federacji tenisowych i stanowi odzwierciedlenie rezultatów uzyskiwanych przez poszczególnych kierowców. Klara Kowalczyk jest obecnie najlepszym zawodnikiem z Polski w tym zestawieniu (w kategorii OK Junior).


Tagi:
Klara Kowalczyk, karting, FIA Karting Academy

Zobacz podobne artykuły:

Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023
kalendarz 30/05 2023

Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023

Wiadomości / Moto sport

2023.05.30

Rajdowe Mistrzostwa Świata przenoszą się na Sardynię, gdzie rozegrana zostanie szósta runda tegorocznego kalendarza.
Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy
kalendarz 30/05 2023

Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Wiadomości / Moto sport

2023.05.30

Na czeskim torze Steel Ring wystartowały prestiżowe mistrzostwa FIA Karting Academy.
Kajetanowicz rusza na Rajd Sardynii
kalendarz 27/05 2023

Kajetanowicz rusza na Rajd Sardynii

Wiadomości / Moto sport

2023.05.27

1 czerwca załoga rozpocznie się szutrowy Rajd Sardynii, który dla Kajetanowicza i Szczepaniaka będzie drugą rundą WRC2 w tym sezonie.
Najnowsze artykuły:
Czy to koniec Diesla?

Czy to koniec Diesla?

Wiadomości / Gorące tematy

2023.05.30

Skandal związany z fałszowaniem wyników emisji spalin ma ciąg dalszy.
Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)

Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)

Warsztat / Porady

2023.05.30

Skrzynia biegów jest nośnikiem napędu – sprawia, że obroty silnika są optymalne, mimo różnej prędkości jazdy i obciążeń. Bezpieczna eksploatacja silnika jest możliwa tylko wtedy, gdy przekładnia jest we właściwym stanie. ...
5-gwiazdkowa ARIYA 

5-gwiazdkowa ARIYA 

Wiadomości / News

2023.05.30

Nissan ARIYA uzyskał maksymalną ocenę 5 gwiazdek oraz osiągnął imponujący ogólny indeks ważony 9,6 w teście Green NCAP.