Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Kajetan Kajetanowicz przed Rajdem Akropolu
kalendarz 17/08 2023

Kajetan Kajetanowicz przed Rajdem Akropolu

Moto sport

Kajetan Kajetanowicz wkracza w decydującą fazę sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak trenują przed czwartym startem w tegorocznym sezonie WRC, a będzie nim Rajd Akropolu. Polski zespół triumfował w nim wielokrotnie i choć greckie trasy są mu dobrze znane, ich trudność co roku wymaga ogromu przygotowań na najwyższym światowym poziomie.

Sezon 2023 wkracza w kluczową fazę. Kajetanowicz po trzech udanych startach zdecydowanie prowadzi w kategorii WRC2 Challenger, a w WRC2 plasuje się tuż za załogami fabrycznymi. Kajetanowicz i Szczepaniak wzięli dotąd udział w dwóch pozakontynentalnych rundach oraz jednej europejskiej, na którą przypadł ich debiut w Škodzie nowej generacji. W każdym z dotychczasowych rajdów Polacy byli najszybsi spośród załóg prywatnych, a w ogólnej klasyfikacji WRC2 zdobywali kolejno czwartą, trzecią i pierwszą pozycję.

Swój kolejny sezon startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata Kajetanowicz i Szczepaniak rozpoczęli od bardzo wymagającego, szutrowego Rajdu Meksyku, który ze względu na duże wysokości, na jakich jest rozgrywany, stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla załóg, jak i ich samochodów. Polacy przez wszystkie dni zmagań prezentowali solidne tempo i w znakomitym stylu zainaugurowali tegoroczny sezon. Ich równa i taktyczna jazda zaowocowała zwycięstwem w WRC2 Challenger oraz miejscem tuż za podium w WRC2. Przed nimi znaleźli się tylko zawodnicy fabryczni.

Pierwsze podium w WRC2 polski duet  wywalczył w Sardynii, meldując się na trzeciej pozycji spośród ponad trzydziestu załóg i odnosząc triumf w najliczniejszej kategorii zespołów niefabrycznych. Dla trzykrotnego Mistrza Europy był to jednocześnie udany, pierwszy start nową Škodą Fabią RS Rally2, którą wcześniej Kajetanowicz miał okazję przejechać trasy tegorocznego Rajdu Polski. Największa zdobycz punktowa przypadła załodze w Afryce podczas legendarnego Rajdu Safari. Kajto i Maciej triumfowali w obu kategoriach, WRC2 oraz WRC2 Challenger, wywożąc z Kenii pokaźną zdobycz punktową – komplet dwudziestu pięciu oczek oraz dodatkowe trzy za zwycięstwo na finałowym Power Stage. Tym samym polska załoga powtórzyła ubiegłoroczny sukces i z dużą przewagą czasową nad resztą zawodników WRC2 jako pierwsza przecięła linię mety najtrudniejszego rajdu mistrzostw świata.

Następną okazją do rywalizacji będzie dla Kajetanowicza Rajd Akropolu. To szutrowa runda, w której ustronianin startował jeszcze w Rajdowych Mistrzostwach Europy, skutecznie broniąc pozycji lidera tych zawodów. W ramach mistrzostw świata WRC załoga wystartuje w Rajdzie Grecji po raz drugi. Aby jak najlepiej przygotować się do  tegorocznej rundy i móc powalczyć w niej o kolejny dobry wynik, Kajto wraz z zespołem odbywa właśnie cykl testów Škody Fabii RS Rally2.

Rajdowy Wicemistrz Świata zrealizował już pierwszy etap  treningowy i zakończył jazdy po terenie kopalni górniczej w Piławie Górnej. Nietypowa sceneria była dobrym odwzorowaniem greckich tras, które słyną z dużych i ostrych kamieni.  Kajetanowicz miał okazję sprawdzić kolejne parametry ustawień dla swojej Škody.

Jesteśmy już po pierwszej połowie sezonu 2023. Pokonaliśmy trzy bardzo trudne rajdy, z których wyjechaliśmy z cennymi punktami. Po zwycięstwie w Rajdzie Safari naładowaliśmy z całym zespołem ORLEN Rally Team akumulatory i wracamy do naszego standardowego, rajdowego trybu, za którym już się stęskniłem. Pracujemy w Polsce nad ustawieniami naszej Škody Fabii RS Rally2. To dla mnie wciąż nowa konstrukcja. Wiem, że jest w niej bardzo duży potencjał. Naszym celem jest wydobycie go i znalezienie jak najlepszych ustawień na wymagającą Grecję. O czołowe miejsca jak zawsze będziemy walczyć z obfitą stawką zespołów fabrycznych, dlatego pracujemy bardzo ciężko, by z nimi konkurować o ważne punkty do klasyfikacji sezonu. Nie mogę się doczekać tego startu – mówi Kajetan Kajetanowicz.


Tagi:
Kajetan Kajetanowicz, Maciej Szczepaniak, WRC, WRC2, Rajdowe Mistrzostwa Świata, Rajd Akropolu, Rajd Akropolu 2023

Zobacz podobne artykuły:

Kajetanowicz wyrusza na Sardynię
kalendarz 10/05 2024

Kajetanowicz wyrusza na Sardynię

Wiadomości / Moto sport

2024.05.10

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak są gotowi do drugiego startu w tym sezonie.
Serial o życiu Ayrtona Senny
kalendarz 05/05 2024

Serial o życiu Ayrtona Senny

Wiadomości / Moto sport

2024.05.05

Sześcioodcinkowy serial nie jest biograficzną opowieścią o życiu mistrza F1.
Nico Hülkenberg kierowcą fabrycznego zespołu Audi
kalendarz 29/04 2024

Nico Hülkenberg kierowcą fabrycznego zespołu Audi

Wiadomości / Moto sport

2024.04.29

Hülkenberg pierwszym kierowcą zespołu Audi w drodze do startu w F1 w 2026 r.
Najnowsze artykuły:
Renault kończy rozmowy z VW

Renault kończy rozmowy z VW

Wiadomości / News

2024.05.18

Po miesiącu negocjacji na temat auta elektrycznego o wartości poniżej 20 000 euro, VW i Renault kończą rozmowy.
Mercedes-Maybach oczami artysty

Mercedes-Maybach oczami artysty

Wiadomości / Wydarzenia

2024.05.18

Wizjonerska interpretacja sztuki i motoryzacyjnego stylu według Davida LaChapelle’a.
 Ford Transit za prawie milion zł

Ford Transit za prawie milion zł

Wiadomości / News

2024.05.17

To nie jest zwykły dostawczak ale samochód do zadań specjalnych.