Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Ford i Renault - wspólne plany
kalendarz 09/12 2025

Ford i Renault - wspólne plany

News / Ford / Renault

Firmy będą współpracować przy opracowaniu dwóch nowych modeli elektrycznych.

Ford i Renault podpisały umowę o współpracy w celu opracowania dwóch elektrycznych aut osobowych marki Ford na bazie platformy Ampere Grupy Renault. Jednocześnie producenci nie wykluczają współpracy przy konstruowaniu i produkowaniu niektórych lekkich pojazdów dostawczych w Europie obu marek.

François Provost, dyrektor generalny i członek zarządu Grupy Renault, powiedział: „Grupa Renault z dumą ogłasza nawiązanie nowej strategicznej współpracy z legendarnym producentem samochodów, koncernem Ford. Partnerstwo to świadczy o naszej wysokiej zdolności nawiązywania współpracy i konkurencyjności Grupy Renault w Europie. W perspektywie długoterminowej połączenie sił z Fordem zwiększy naszą innowacyjność i zdolność reakcji na szybko zmieniającym się rynku samochodowym w Europie”.

Jim Farley, prezes zarządu Ford Motor Company, oświadczył: „Strategiczne partnerstwo z Grupą Renault to dla koncernu Ford istotny krok wpisujący się w naszą strategię budowania w Europie działalności wysoce efektywnej i gotowej na przyszłe wyzwania. Zamierzamy połączyć skalę produkcji przemysłowej i atuty Grupy Renault w dziedzinie pojazdów elektrycznych z legendarnym designem i wrażeniami z jazdy typowymi dla Forda, aby stworzyć samochody przyjemne w użytkowaniu, o wysokich osiągach i zgodne z duchem Forda”.

Nieoficjalnie mówi się, że jeden z planowanych modeli może stać duchowym następcą Fiesty - samochodu, którego produkcja zakończyła się w 2023 r. Nowy model mógłby pojawić się na początku 2028 r. Powstawałby wspólnie z Renault 5 w kompleksie ElectriCity Renault w Douai we Francji. Drugi model będzie prawdopodobnie elektrycznym crossoverem bazującym na Renault 4 i może zastąpić Pumę Gen-E.

Pomimo dotychczasowej współpracy z VW, Ford wybrał partnerstwo z francuskim koncernem. Dla Forda czas gra kluczową rolę. Po zakończeniu produkcji Fiesty, Mondeo i ostatnio Focusa a także słabych wynikach sprzedaży elektrycznych SUV-ów i crossoverów - Explorer i Capri, udział marki w rynku gwałtownie spadł.

Samochód elektryczny wielkości Fiesty, którego cena będzie zbliżona do oczekiwanej kwoty 25 000 euro za Renault 5, może być tym, czego Ford potrzebuje, aby odzyskać utraconą pozycję, choć może to nie wystarczyć./ns/

Foto: Renault


Tagi:
Ford, Renault, François Provost, Jim Farley, samochody elektryczne

Zobacz podobne artykuły:

Cupra Leon teraz taniej
kalendarz 17/01 2026

Cupra Leon teraz taniej

Wiadomości / News

2026.01.17

W salonach marki ruszyła wyprzedaż aut wyprodukowanych w 2025 r.
Znicz olimpijski w Mirafiori
kalendarz 16/01 2026

Znicz olimpijski w Mirafiori

Wiadomości / News

2026.01.16

Ogień olimpijski w drodze na igrzyska Mediolan Cortina 2026.
Skoda Peaq - premiera w tym roku
kalendarz 13/01 2026

Skoda Peaq - premiera w tym roku

Wiadomości / News

2026.01.13

Pierwszy elektryczny 7-miejscowy SUV marki.
Najnowsze artykuły:
12. etap Rajdu Dakar 2026

12. etap Rajdu Dakar 2026

Wiadomości / Moto sport

2026.01.17

Polacy gotowi na finał.
Ekskluzywna sztuka podróżowania

Ekskluzywna sztuka podróżowania

Wiadomości / Wydarzenia

2026.01.17

Maserati i perfumeryjna marka Acqua di Parma nawiązały współpracę.
Cupra Leon teraz taniej

Cupra Leon teraz taniej

Wiadomości / News

2026.01.17

W salonach marki ruszyła wyprzedaż aut wyprodukowanych w 2025 r.