Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Co sprawdzić w samochodzie z LPG po zimie?
kalendarz 17/04 2014

Co sprawdzić w samochodzie z LPG po zimie?

Warsztat / Porady

Pomimo, że zima była dość łaskawa, nie zmienia to faktu, że przed sezonem wiosenno-letnim należy sprawdzić stan samochodu.
 
Choćby z uwagi na stan powłok antykorozyjnych, które zimą są poddawane najbardziej wymagającej próbie. Każdy ubytek lakieru powstały w okresie zimowym, kiedy ulice są posypywane solą (jeśli została odsłonięta „goła” blacha) może stać się ogniskiem korozji.

Nie dotyczy to tylko dekoracyjnych powłok lakierniczych, lecz także, a może przede wszystkim zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia, które w czasie zimy w jeszcze większym stopniu jest narażone na uszkodzenia.

Podwozie

Sprawdzenie zabezpieczenia antykorozyjnego podwozia, szczególnie w miejscach, w których znajdują się otwory wykonywane do mocowania zbiornika LPG i wentylacji przestrzeni wielozaworu powinno być wykonane bardzo starannie, ponieważ uzupełniana w warunkach warsztatowych powłoka może nie być tak trwała jak zabezpieczenie fabryczne. Przy tej okazji warto sprawdzić także stan mocowania zbiornika oraz samych śrub mocujących, a w przypadku zbiorników montowanych pod samochodem także stan ich zabezpieczenia antykorozyjnego, mocowania osłon zbiornika i obudowy wielozaworu.

Mycie nadwozia

Całe nadwozie i w miarę możliwości także podwozie należy dokładnie umyć z zalegających w różnych zakamarkach zanieczyszczeń. Z uwagi na dużą skłonność do gromadzenia wody mogą one być przyczyną powstawania ognisk korozji.

Płyny

W okresie zimowym z uwagi na warunki atmosferyczne niezbyt chętnie zaglądamy pod maskę, dlatego nie od rzeczy będzie sprawdzenie poziomu wszystkich płynów eksploatacyjnych (olej silnikowy, ciecz chłodząca, płyn hamulcowy, olej w układzie wspomagania układu kierowniczego czy też stosowana w niektórych samochodach lubryfikacja).

Przy okazji sprawdzania poziomu cieczy w układzie chłodzenia warto pokusić się także o sprawdzenie działania wentylatorów chłodnicy, które podczas upałów chronią silnik przed przegrzaniem.

Instalacja LPG

Gazowy układ zasilania także powinien być przejrzany pod kątem ewentualnych uszkodzeń, które mogły powstać w okresie zimowym. Jeśli samochód akurat nie wymaga wykonania planowego przeglądu instalacji gazowej należy sprawdzić podstawowe jej elementy pod kątem ewentualnych uszkodzeń widocznych z zewnątrz, sprawdzić stan ich mocowania, szczelność połączeń instalacji gazowej (ewentualne wycieki LPG i cieczy chłodzącej) oraz wykonać wspomniany już przegląd powłok antykorozyjnych pod samochodem.

Należy sprawdzić także mocowanie przewodów gazowych pod autem, które w warunkach zimowych są narażone na kontakt z podłożem (śniegiem, lodem i błotem pośniegowym). Jeśli w samochodzie stosowane są ekrany termiczne (oddzielające przewody układu zasilania gazowego od układu wylotu spalin) także należy sprawdzić stan ich mocowania.

W instalacji LPG powinno się także sprawdzić stan instalacji elektrycznej, szczególnie wszelkich złącz, które w czasie kiedy są wystawione na działanie wilgoci i soli drogowej mogły ulec mniejszej lub większej destrukcji, a jak wiadomo ich stan wpływa na działanie wszystkich elementów instalacji gazowej.

 źródło: gazeo.pl

 www.gazeo.pl
 

Zobacz podobne artykuły:

Paliwowy kodeks początkującego kierowcy
kalendarz 16/07 2019

Paliwowy kodeks początkującego kierowcy

Warsztat / Porady

2019.07.16

Dla początkujących kierowców wizyta na stacji benzynowej może być stresująca.
 Biturbo, twin turbo, twin scroll turbo – co to znaczy?
kalendarz 11/07 2019

Biturbo, twin turbo, twin scroll turbo – co to znaczy?

Warsztat / Technika

2019.07.11

Wyposażenie silnika w turbosprężarkę to skuteczny sposób na uzyskanie dużej mocy przy niewielkich rozmiarach. A co z turbodziurą?
Przygotuj auto do wakacji
kalendarz 28/06 2019

Przygotuj auto do wakacji

Warsztat / Porady

2019.06.28

Wakacyjny wyjazd może szybko zamienić się z sielanki w koszmar. Na co zatem warto zwrócić uwagę ażeby urlop kojarzył się tylko z relaksem?
Najnowsze artykuły:
 VW planuje miejskiego crossovera w 2021 r.

VW planuje miejskiego crossovera w 2021 r.

Wiadomości / News

2019.07.20

Po modelach T-Cross i T-Roc, VW zamierza uzupełnić gamę o „sportowego miejskiego crossovera”.
Bentley Continental GT z rekordem Pikes Peak

Bentley Continental GT z rekordem Pikes Peak

Wiadomości / Ciekawostki

2019.07.20

Model Continental GT pokonał trasę najszybciej niż wszystkie dotychczasowe auta sklasyfikowane w kategorii samochodów produkcyjnych, poprawiając rekord Pikes Peak International Hill Climb o 8,4 sekundy.
BMW M2 – nie będzie napędu obu osi, ale…

BMW M2 – nie będzie napędu obu osi, ale…

Wiadomości / News

2019.07.19

BMW potwierdziło, że przygotuje nowe wersje modelu M2.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.