Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Zużycie paliwa w praktyce – co o nim decyduje?
kalendarz 09/06 2020

Zużycie paliwa w praktyce – co o nim decyduje?

Eksploatacja / Porady

Zużycie paliwa to podstawowy parametr, który wchodzi w skład wszystkich kosztów eksploatacyjnych każdego samochodu.

Zależy ono od bardzo wielu czynników, począwszy od konstrukcji silnika, przez stan techniczny poszczególnych jego elementów, po styl jazdy kierowcy. Nie bez znaczenia jest także jakość benzyny lub oleju napędowego, która wpływa na efektywność spalania mieszanki, emisję spalin oraz żywotność wszystkich podzespołów mających styczność z paliwem.

Jeśli chodzi o stan techniczny auta, o problemy ze zbyt wysokim zużyciem paliwa lub brakiem podawania właściwej dawki paliwa na pewno można podejrzewać wszystkie urządzenia, których zadaniem jest dystrybucja paliwa w silniku. W układzie Common Rail mogą być to pompy wysokiego oraz niskiego ciśnienia. Elektryczna pompa niskiego ciśnienia w momencie uruchomienia silnika zaczyna tłoczyć paliwo ze zbiornika do pompy wysokiego ciśnienia, która podaje paliwo bezpośrednio do szyny CR, a następnie do wtryskiwaczy. Pompa niskociśnieniowa pracuje w trybie stałym, niezależnie od prędkości obrotowej silnika. Zaburzenia w pracy któregokolwiek z tych elementów będą skutkować podawaniem niewłaściwych dawek paliwa, a w skrajnych przypadkach doprowadzą do zniszczenia całego układu zasilającego np. za sprawą opiłków z pompy wysokiego ciśnienia.

Na zużycie paliwa mają także wpływ elementy takie jak:

     niedrożny filtr powietrza
    uszkodzony przepływomierz - brak możliwości monitorowania ilości powietrza zasysanego do silnika uniemożliwia określenie proporcji mieszanki paliwowo-powietrznej
    niesprawny termostat - często blokuje się w położeniu „otwartym”. Wydłuża to znacząco czas rozgrzewania się zimnego silnika, co z kolei zwiększa zużycie paliwa, ponieważ komputer zwiększa dawki podawanego paliwa, aby ustabilizować pracę zimnego silnika
    uszkodzona sonda lambda - ten niewielki czujnik mierzy ilość tlenu w spalinach, co pozwala ocenić jaki powinien skład (proporcje) mieszanki paliwowo-powietrznej. We wzorowych warunkach na 1 kg paliwa przypada 14,7 kg powietrza (mieszanka stechiometryczna). Jeżeli skład spalin jest „zbyt bogaty” wówczas ECU przekaże informację do wtryskiwaczy, aby zmniejszyć ilość dozowanego paliwa
    uszkodzony MAP sensor

„Jeszcze inną przyczyną zwiększonego zużycia paliwa jest niskie ciśnienie w oponach. Powoduje ono zwiększone opory toczenia, a tym samym wzrost zużycia paliwa, gdyż samochód potrzebuje więcej energii by pokonać opory wynikające z czynników takich jak jego masa, opór aerodynamiczny czy kształt bieżnika. Brak prawidłowego ciśnienia wpływa również na trwałość opon, która obniża się. Z tego względu powinniśmy pamiętać, by monitorować ciśnienie w kołach naszego samochodu, a w razie potrzeby uzupełnić je do poziomu zalecanego przez producenta pojazdu” – radzi ekspert i mechanik Adam Klimek.

Stan techniczny układu paliwowego, wtryskowego, dolotowego oraz prawidłowe ciśnienie w oponach to jednak nie wszystko. Równie ważny jest styl jazdy kierowcy. Według różnych badań tzw. „ecodriving” może przyczynić się do redukcji zużycia paliwa nawet o 20 proc. w porównaniu do jazdy nieuwzględniającej zasad „eco”. Ekonomiczna jazda to nic innego, jak używanie biegów adekwatnych do sytuacji, wykorzystywanie hamowania silnikiem (w nowszych samochodach wtedy w ogóle nie zużywa on paliwa) oraz obserwacja i przewidywanie na drodze, które są podstawą do bezpiecznej i oszczędnej jazdy samochodem. Te oszczędności płyną także z wolniejszego zużycia podzespołów samochodu np. hamulców, sprzęgła, koła dwumasowego, czy elementów skrzyni biegów i zawieszenia. Z rzeczy mniej oczywistych, warto pamiętać o zamykaniu okien podczas jazdy, gdyż otwarte okna zwiększają opór aerodynamiczny samochodu, który ma wpływ na zużycie paliwa.

Ostatnim aspektem, który w pewnym stopniu wpływa na „spalanie” jest jakość tankowanego paliwa. Chociaż paliwo jako takie niekoniecznie przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na nie przez silnik, bo to zależy głównie od jego konstrukcji, dobre paliwo zawiera szereg wysokiej jakości dodatków uszlachetniających, które oczyszczają wnętrze silnika z osadów.

„Oczyszczenie z osadów układu dolotowego, wtryskiwaczy oraz układu tłokowo-cylindrowego spowoduje, że paliwo będzie lepiej rozpylane i mieszane z powietrzem, a zawory zaczną się szczelniej zamykać. Nie chodzi zatem o to, że jakieś paliwo powoduje, że silnik będzie zużywał go mniej a bardziej o fakt, że dzięki wysokiej jakości dodatkom proces spalania będzie efektywniejszy. Nie będą to wielkie różnice, ale na pewno zauważalne – im dłuższy dystans, tym bardziej. Z tego względu warto wybierać paliwa najwyższej jakości, które oprócz zapewnienia łagodniejszego procesu spalania, zwiększają żywotność naszego silnika” – dodaje Andrzej Husiatyński, kierownik działu technicznego w Total Polska.

źródło: Total


Tagi:
zużycie paliwa w praktyce, co wpływa na zużycie paliwa, od czego zależy zużycie paliwa, ekonomiczna jazda, eco driving, spalanie, Adam Klimek

Zobacz podobne artykuły:

O czym trzeba pamiętać jesienią? Rady mechaników
kalendarz 16/11 2020

O czym trzeba pamiętać jesienią? Rady mechaników

Warsztat / Porady

2020.11.16

Jak na jesienne warunki przygotować samochód?
Jak zadbać o oświetlenie samochodowe jesienią?
kalendarz 02/11 2020

Jak zadbać o oświetlenie samochodowe jesienią?

Warsztat / Porady

2020.11.02

Zapasowe żarówki to za mało.
LPG, diesel czy benzyna? Co polecają specjaliści?
kalendarz 19/10 2020

LPG, diesel czy benzyna? Co polecają specjaliści?

Warsztat / Eksploatacja

2020.10.19

Niezależnie od tego czy planujesz kupić samochód nowy, czy też używany, musisz stawić czoła wielu dylematom.

Firmy z branży

Bokserska Auto Serwis

ul. Bokserska 1C
02-682 Warszawa
Tel.: 882 553 355
https://bokserska.com.pl/

Jacek Ballaun Autoryzowany Dealer

mazowieckie
ul. Białowieska 6
04-063 Warszawa
Tel.: 22 810 49 45
https://ballaun.com.pl/

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów

mazowieckie
ul. Wał Miedzeszyński 572
03-994 Warszawa
Tel.: 720 888 001
http://stacjakontrolipojazdow.pl/

Pomoc Drogowa 24h, Warsztat samochodowy 24h

mazowieckie
ul. Spytka z Melsztyna 9A
03-672 Warszawa
Tel.: 694 900 009
http://auto-pomoc24h.com.pl/
Najnowsze artykuły:
 Transport publiczny cierpi na pandemii

Transport publiczny cierpi na pandemii

Wiadomości / Gorące tematy

2020.11.26

Potrzebna pomoc państwa.
Hyundai Bayon – nowy model w gamie marki

Hyundai Bayon – nowy model w gamie marki

Wiadomości / News

2020.11.25

Hyundai ujawnił nazwę nowego SUV-a.
 Wyższa kara za brak OC w 2021 roku

Wyższa kara za brak OC w 2021 roku

Finanse / Ubezpieczenia

2020.11.25

Ile zapłacą zapominalscy kierowcy?

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.