Zielony kolor najrzadziej „uczestniczy” w wypadkach
Jakie samochody są "bezpieczniejsze" ze względu na kolor?
Chociaż powszechnie uważa się, że kolor samochodu nie wpływa znaczącego na częstotliwość uczestnictwa w wypadkach, pojazdy w jaskrawych barwach uważamy za bezpieczniejsze. Przyczyna jest dość prozaiczna - po prostu łatwiej je zauważyć w warunkach słabej widoczności. Tego samego nie można powiedzieć o pojazdach w ciemnych kolorach – nocą znacznie trudniej je dostrzec, np. na poboczu.
Najbezpieczniejsze: zielone, srebrne/szare i białe samochody
Spośród wszystkich samochodów sprawdzonych przez carVertical w Polsce, te w kolorze zielonym mają najmniej szkód na swoim koncie. Procentowo 62,6 proc. z nich doznało jakiejś formy uszkodzenia. Zielone samochody mogą być bezpieczniejsze, ponieważ ich charakterystyczny kolor czyni je bardziej widocznymi na drodze, zwiększając bezpieczeństwo w różnych środowiskach jazdy.
Na drugim miejscu znalazły się samochody w kolorach srebrnym i szarym. W tej grupie 65,3 proc. miało odnotowane jakieś uszkodzenia. Ich neutralne odcienie mają tendencję do mniejszego wtapiania się w kolor nawierzchni, co czyni je bardziej wyrazistymi na drodze.
Pierwszą trójkę zamykają białe samochody ze wskaźnikiem 65,5 proc. uszkodzeń. Biały jest także wciąż bardzo popularnym kolorem, często wybieranym ze względu na jego widoczność i praktyczność w różnych warunkach.
Od lat najpopularniejszymi kolorami samochodów na rynku są czarny, biały i szary (srebrny). Jest to globalny trend, a popularność tych kolorów prawdopodobnie będzie nadal rosła.
Chociaż po ulicach jeżdżą miliony samochodów pomalowanych na te kolory, nie tylko one biorą udział w wypadkach. W Polsce kolorem, który statystycznie najczęściej „uczestniczy” w wypadkach jest beżowy (wskaźnik uszkodzeń w carVertical - 68,5 proc.). Na drugim miejscu jest czarny - 68,2 proc., a na trzecim - czerwony - 67,5 proc.
Beżowe samochody mogą być uważane za mniej bezpieczne, ponieważ ich stonowany kolor nie wyróżnia się tak bardzo, zmniejszając ich widoczność w różnych warunkach drogowych. Może to utrudniać innym kierowcom ich zauważenie, zwłaszcza przy słabym oświetleniu lub pochmurnej pogodzie.
Czarne samochody są niebezpieczne w warunkach słabego oświetlenia lub w nocy.
Czerwone samochody mogą być mniej bezpieczne ze względu czynniki psychologiczne związane z zachowaniem kierowcy. Choć założenie to jest subiektywne, czerwone samochody mogą dodawać kierowcom "rajdowego" poczucia pewności siebie, co może prowadzić do bardziej nieostrożnej jazdy.
„Wygląd samochodu może być mylący, dlatego nie zalecamy wybierania modelu wyłącznie na podstawie wrażeń estetycznych. Ważne, aby sprawdzić historię auta, odbyć jazdę próbną, poddać go przeglądowi w autoryzowanym serwisie i dopiero wtedy zdecydować o transakcji” – powiedział Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny carVertical.
Wymieniając kolory aut, warto wspomnieć, że w ogłoszeniach coraz częściej pojawiają się samochody, które zmieniły kolor. Albo po zakupie były oklejone, a przed sprzedażą folia została zdjęta albo odwrotnie. Ważne zatem, aby przed zakupem używanego pojazdu sprawdzić, czy kolor samochodu odpowiada temu, co jest zapisane w dokumentach rejestracyjnych, choć nie musi mieć to związku z wypadkowością danego auta.
„Przemalowanie samochodu lub oklejenie go nie zajmuje dużo czasu. Jednak kupując takie auto, kupujący powinni zwrócić uwagę na stan nadwozia, ponieważ folia lub tuningowy lakier, szczególnie w przypadku aut terenowych, może ukrywać rdzę lub ślady napraw” – uważa Matas Buzelis.
źródło: carVertical
Zobacz podobne artykuły:
Na jakiej zasadzie działają dodatki ceramiczne do oleju?
Warsztat / Porady
2024.12.11
Bezpieczna jazda w jesienną słotę zaczyna się od odpowiednich opon
Warsztat / Porady
2024.11.14
Jak uniknąć zakupu samochodu po wypadku?
Warsztat / Porady
2024.10.30
Firmy z branży
AKUMULATOREX
mazowieckieAMPERMAX
mazowieckieToyota przed nowym sezonem WRC
Wiadomości / Moto sport
2024.12.12
38-latka "zarobiła" 47 punktów karnych
Wiadomości / News
2024.12.12