Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wyścigowy bolid przyszłości widziany oczami fanów sportu
kalendarz 04/08 2014

Wyścigowy bolid przyszłości widziany oczami fanów sportu

Warsztat / Technika

Projektant Sergio Rinland i fani sportu motorowego z całej Europy stworzyli pojazd wyścigowy przyszłości – w ramach konkursu Dunlop Future Race Car Challenge.

Wspólna wizja fanów to napędzany wodorem samochód wyścigowy przyszłości, z czterema silnikami elektrycznymi, które z czasem będą działać na zasadzie ładowania indukcyjnego. W ramach projektu ‘Dunlop Future Race Car Challenge’, producent opon zebrał opinie ekspertów branżowych i fanów motosportu na temat samochodu wyścigowego przyszłości.

Do kampanii innowacyjnego projektowania został zaangażowany renomowany projektant pojazdów wyścigowych, startujących w Grand Prix i Le Mans – Sergio Rinland. Projektant przejrzał pomysły fanów z całej Europy na przyszłościowe systemy przeniesienia napędu, rozwiązania aerodynamiczne, hamulce i opony, a następnie połączył je w innowacyjny szkic.

Elektryczne systemy napędowe, nawigacja oparta na kamerach, zmienne kształty i brak konieczności wykorzystywania spojlerów do wytwarzania siły docisku, inteligentne opony oraz system ERS zastępujący tarcze hamulcowe – to tylko niektóre innowacyjne elementy samochodu wyścigowego przyszłości zaprojektowanego przez Sergio Rinlanda.

Pojazd posiada cztery silniki elektryczne, które początkowo będą zainstalowane standardowo na podwoziu. W miarę postępu technologii, gdy silniki staną się lżejsze i mocniejsze, zaczną być montowane wewnątrz kół, zapewniając jeszcze większą elastyczność w projektowaniu pojazdów. Posiadając cztery silniki, po jednym na każde koło, samochód ma możliwość niezależnego przenoszenia momentu obrotowego na poszczególne koła. Taki napęd poprawi wydajność aerodynamiczną i wydłuży żywotność opon, ponieważ koła nie będą już musiały skręcać podczas wchodzenia w zakręt.

Pierwotny projekt obejmuje pokładowy wodorowy generator z ogniwami paliwowymi i niewielki akumulator litowo-jonowy jako bufor mocy. W miarę rozwoju technologii pojawi się możliwość zastosowania pokładowego ładowania indukcyjnego. Zamknięte tory wyścigowe mogą być wyposażone w infrastrukturę ładowania indukcyjnego, która zapewni pojazdom napęd bez konieczności przewożenia źródła energii, dzięki czemu auta będą jeszcze wydajniejsze i lżejsze.

Laminat pokrywający nadwozie pojazdu zawiera materiały piezoelektryczne. Adaptacyjna karoseria pozwoli zmieniać kształt pojazdu i redukować opór powietrza na prostych, zwiększać siłę docisku w zakrętach i kontrolować zapotrzebowanie pojazdu na chłodzenie. Ponadto zastosowanie nanocząsteczek w kompozytach, zwiększy wytrzymałość nadwozia, zmniejszy jego ciężar i zwiększy bezpieczeństwo.

Kamery i małe ekrany umieszczone w kabinie zapewnią kierowcy 360-stopniowe pole widzenia, zastępując tradycyjne lusterka, co zwiększy bezpieczeństwo i zmniejszy opór.

Dzięki zastosowaniu technologii, która jest obecnie rozwijana, opony będą wyposażone w wewnętrzne czujniki, przesyłające informacje do systemów kontroli; systemy te będą dostosowywać parametry zawieszenia, przeniesienia napędu i hamowania, by maksymalnie wykorzystać możliwości ogumienia. Dzięki inteligentnym materiałom, takim jak te zastosowane w karoserii, opony będą w stanie kontrolować własną temperaturę i ciśnienie, a także zmieniać kształt. To zmniejszy opór toczenia i opór aerodynamiczny na prostych oraz zwiększy powierzchnię kontaktu opony z drogą podczas hamowania i pokonywania zakrętów. Ponadto opony dostosowujące się do sytuacji drogowych i środowiska nie będą musiały być wymieniane ze względu na warunki pogodowe czy zużycie – wystarczą na cały wyścig.

Nie będą stosowane hamulce, które marnują energię – cała energia hamowania będzie odzyskiwania i przechowywana w kołach zamachowych lub super-kondensatorach, do wykorzystania w chwilach największego zapotrzebowania na energię podczas wyścigu. Elektronika i systemy kontroli będą na tyle zaawansowane, że kierowca przekształci się w swego rodzaju „operatora pojazdu”. Podobną ewolucję obserwujemy już od 30 lat, a kolejne 100 przyniesie jeszcze większe zmiany.

Sergio Rinland ma za sobą długą i bogatą historię w sporcie motorowym. Współpracował z kilkoma zespołami wyścigowymi, takimi jak Williams, Brabham, Sauber i Benetton, a także z Eagle-Toyota w Indycar i zespołem Opla w mistrzostwach Niemiec klasy Touring. Obecnie Sergio prowadzi własną firmę konsultingową ASTAUTO, która pracuje między innymi nad pojazdami sportowymi klasy IndyCar, GP2 i LMP. ASTAUTO jest również zaangażowane w rozwój alternatywnych źródeł zasilania oraz projektów samochodów elektrycznych i hybrydowych./oprac. ns/

Foto: Dunlop

Zobacz podobne artykuły:

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa
kalendarz 04/04 2024

Modyfikacja w oprogramowaniu silnika pozwala zmniejszyć zużycie paliwa

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.04

Rozwiązanie wydłuża też żywotność silnika.
Honda pracuje nad wodorem 
kalendarz 29/01 2024

Honda pracuje nad wodorem 

Warsztat / Technika

2024.01.29

Honda dąży do osiągnięcia w roku 2050 neutralności węglowej wszystkich produktów i działań korporacyjnych, w które jest zaangażowana.
Miarodajna metoda na obliczenie spalania paliwa w samochodzie
kalendarz 29/01 2024

Miarodajna metoda na obliczenie spalania paliwa w samochodzie

Warsztat / Porady

2024.01.29

Obliczanie zużycie paliwa.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Tajemniczy prototyp Peugeota

Tajemniczy prototyp Peugeota

Prezentacje / Concept Cars

2024.04.18

Był praktycznie gotowy do produkcji. Powstał tylko w jednym egzemplarzu.
 52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

Wiadomości / Moto sport

2024.04.17

77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w 52. edycji Rajdu Świdnickiego.
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.