Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, kupując używany motocykl
kalendarz 12/04 2023

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, kupując używany motocykl

Używane / Porady

Nie tylko historia i moc.

Wraz z początkiem wiosny rozpoczyna się też sezon motocyklowy. Zważywszy na wciąż wysokie koszty paliwa oraz rosnące ceny aut używanych alternatywą dla samochodu może być jednoślad. Na co zwrócić uwagę kupując używany motocykl oraz jakie uprawnienia należy posiadać.

Nastał kwiecień a wraz z nim uaktywniają się również miłośnicy jednośladów. Początek wiosny to idealny moment, aby rozważyć zakup motocykla. Aby jednak nie dać się naciągnąć warto dobrze się do niego przygotować.

Gdzie szukać używanego motocykla?

Liczba ofert używanych motocykli jest ogromna. Znaleźć można je za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, ale też w komisach i na giełdach. Nie każdy szukający motocykla zdaje sobie sprawę, że ciekawe egzemplarze znajdują się również w salonach dealerskich marek. To najlepsza opcja, jeśli wziąć pod uwagę ryzyko związane z zakupem używanego pojazdu. Salon dealerski zaoferuje egzemplarz nowszy, który dodatkowo ma sprawdzony stan techniczny oraz prawny. Do wglądu nabywcy są dokumenty z przeglądu i historia serwisowania. Co więcej, w ten sposób można kupić używany motocykl z gwarancją. Jeżeli dodać do tego możliwość wykupienia taniego ubezpieczenia, a nawet wzięcie kredytu na sfinansowanie pojazdu, zakup u dealera niesie za sobą wiele zalet.

Warto zaznaczyć, że nawet dealerzy, niezależnie od tego, czy handlują samochodami czy motocyklami, wykorzystują nasze raporty historii pojazdu. Nie zawsze mają oni wiedzę na temat pojazdów, które oferują do sprzedaży, zwłaszcza w przypadku motocykli, które często odkupują od klientów w ramach rozliczenia. W takich przypadkach warto zapytać dealerów, czy dysponują raportem historii pojazdu dostarczonym przez autobaza.pl - zauważa Przemysław Gąsiorowski ekspert autobaza.pl.

Motocykl z historią

Jeśli jednak decydujemy się na zakup pojazdu od osoby prywatnej bądź w komisie warto dobrze się do tego przygotować. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest stan techniczny pojazdu. Przede wszystkim należy sprawdzić stan silnika, układu wydechowego i zawieszenia. Warto dokładnie obejrzeć każdą część motocykla i poszukać oznak zużycia, korozji lub innych uszkodzeń. Zwrócić uwagę na stan opon, łańcucha i hamulców, a także na ewentualne pęknięcia w ramie, tłumikach i felgach. Nie zaszkodzi także poprosić sprzedającego o jazdę testową, aby móc ocenić zachowanie motocykla na drodze. Na szczęście w kwestii historii pojazdu nie musimy ufać sprzedawcy na słowo. Motocykle, podobnie jak samochody posiadają swój numer VIN, dzięki czemu bez trudu można ją zweryfikować, nie wychodząc z domu.

Zakup motocykla, szczególnie dla nowicjusza, może być dużym wyzwaniem. Warto na początek sprawdzić historię upatrzonego egzemplarza, aby upewnić się, że sprzedający nie zataił przed nami na przykład kolizji, w której pojazd brał udział. Uszkodzona rama lub silnik mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla kierowcy. Serwis autobaza.pl oferuje możliwość dokładnego sprawdzenia historii motocykla wyłącznie na podstawie numeru VIN. Raport, który może wygenerować każdy, zawiera m.in. dane techniczne, rejestr znanych odczytów przebiegu, historię kolizji i szkód, usterki fabryczne, galerię zdjęć, a także możliwość zweryfikowania, czy dany egzemplarz nie został zgłoszony jako kradziony. – wyjaśnia  Przemysław Gąsiorowski.

Na miarę potrzeb

Szczególnie w przypadku kupna pierwszego motocykla warto zwrócić uwagę nie tylko na stan techniczny, ale wziąć pod uwagę przede wszystkim jego przeznaczenie. Jeżeli motor ma służyć jako środek transportu na dłuższe weekendowe wycieczki, ścigacz może być mało praktyczny. Warto więc dokładnie przemyśleć, na jakich drogach będzie on użytkowany, czy ma stanowić główny środek transportu itp.

Szukając odpowiedniego modelu, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego wagę. Wbrew pozorom manewrowanie motocyklem podczas parkowania wymaga sporej siły oraz umiejętności. Jeszcze trudniej podnieść go po wywrotce. Dlatego przynajmniej na początku warto postawić na maszynę o wadze nie przekraczającej 200 kg. Ważna jest też jego wysokość. Motocyklista siedzący na motocyklu powinien swobodnie sięgać nogami podłoża. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko upadku – podpowiada Przemysław Gąsiorowski.

Jakie uprawnienia należy posiadać

Chcąc kupić motocykl, nie trzeba koniecznie mieć prawa jazdy kategorii A. W Polsce posiadanie uprawnień w tej kategorii jest wymagane tylko w przypadku chęci prowadzenia motocykla o pojemności silnika powyżej 125 cm³ lub mocy maksymalnej przekraczającej 11 kW. W przypadku modeli o mniejszej pojemności wystarczy posiadanie prawa jazdy kategorii B. Jednak warto pamiętać, że na drodze trzeba zachować szczególną ostrożność, szczególnie jeśli nie ma się doświadczenia w prowadzeniu jednośladów. Początkującym zalecamy wzięcie kilku jazd doszkalających, aby poczuć się pewnie i nie zrobić sobie krzywdy.

źródło: autobaza


Tagi:
zakup używanego motocykla, używany motocykl

Zobacz podobne artykuły:

Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)
kalendarz 30/05 2023

Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)

Warsztat / Porady

2023.05.30

Skrzynia biegów jest nośnikiem napędu – sprawia, że obroty silnika są optymalne, mimo różnej prędkości jazdy i obciążeń. Bezpieczna eksploatacja silnika jest możliwa tylko wtedy, gdy przekładnia jest we właściwym stanie. ...
Szybkie, potężne i coraz droższe
kalendarz 03/05 2023

Szybkie, potężne i coraz droższe

Używane

2023.05.03

Czy można znaleźć samochody o osiągach powyżej 300 KM, które nie zrujnują domowego budżetu?
 Wybierasz się na majówkę samochodem?
kalendarz 30/04 2023

Wybierasz się na majówkę samochodem?

Warsztat / Porady

2023.04.30

Sprawdź, jak ułatwić sobie podróżowanie.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Czy to koniec Diesla?

Czy to koniec Diesla?

Wiadomości / Gorące tematy

2023.05.30

Skandal związany z fałszowaniem wyników emisji spalin ma ciąg dalszy.
Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023

Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023

Wiadomości / Moto sport

2023.05.30

Rajdowe Mistrzostwa Świata przenoszą się na Sardynię, gdzie rozegrana zostanie szósta runda tegorocznego kalendarza.
Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Wiadomości / Moto sport

2023.05.30

Na czeskim torze Steel Ring wystartowały prestiżowe mistrzostwa FIA Karting Academy.