Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” – kierowcy za darmo sprawdzą ustawienie reflektorów
kalendarz 23/10 2019

„Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” – kierowcy za darmo sprawdzą ustawienie reflektorów

Bezpieczeństwo

21 października ruszyła IV edycja ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo”.  

Podobnie jak w poprzednich latach, funkcjonariusze policji z całego kraju poprowadzą działania prewencyjno – kontrolne w zakresie jakości reflektorów w autach. W ramach akcji kierowcy zostaną także poinformowani w jakich miejscach mogą bezpłatnie sprawdzić oświetlenie swoich samochodów. W kampanię aktywnie zaangażowały się: Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada BRD, komunikator dla kierowców Yanosik oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Jak wynika z najnowszych badań Instytutu Transportu Samochodowego, aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody. Jednocześnie ponad 40 proc. ankietowanych uznaje oświetlenie swoich aut za zbyt słabe. Szczególnie w okresie jesiennym, kiedy to noce są dłuższe, zła jakość i nieprawidłowe ustawienie świateł jest przyczyną aż 12-krotnego wzrostu ryzyka wypadku z pieszym poza terenem zabudowanym w nocy na polskich drogach.  

Statystyka wypadków, które mają miejsce w nocy nie pozostawia złudzeń. W 2018 r., podobnie jak w poprzednich latach, na nieoświetlonych drogach odnotowaliśmy najwyższy wskaźnik osób zabitych w wypadkach. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek. Dla porównania w ciągu dnia, w co czternastym – komentuje podinsp. Radosław Kobryś, Komenda Główna Policji. – Jednym z powodów takiego zjawiska może być słaba widoczność. Dobrze ustawione światła to podstawa. Zbyt nisko padające światło może niedostatecznie oświetlić jezdnię, co w konsekwencji może doprowadzić do tego, że kierowca nie zauważy pieszego bądź przeszkody na drodze. Jeśli natomiast światła są ustawione za wysoko, to oślepiają innych uczestników ruchu.

W trakcie akcji „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na ustawienie reflektorów w samochodach. Kierowcy będą także informowani, gdzie mogą sprawdzić oświetlenie w swoich pojazdach.

– Mocno oślepiony kierowca ma ograniczone pole widzenia nawet do kilku metrów i przez co najmniej kilkadziesiąt sekund będzie widział gorzej. Efekty takiego zjawiska mogą być niekiedy tragiczne w skutkach – wyjaśnia Julia Rachwalska, Yanosik. – Dlatego, po raz kolejny aktywnie zaangażowaliśmy się w akcję „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo”. Użytkownicy aplikacji, a jest ich ponad 1,5 mln każdego miesiąca, otrzymają informację o możliwości bezpłatnego sprawdzenia świateł. Nawigacja pokieruje ich także do pobliskich stacji kontroli pojazdów, które zadeklarowały swój udział w akcji.  

Za jakość oświetlenia odpowiadają trzy elementy: reflektor, źródło światła i prawidłowe ustawienie. Gdy choć jeden z tych elementów szwankuje, światła oślepiają albo droga jest niedostatecznie oświetlona. Stąd takie statystyki i powszechne narzekania kierowców na stan świateł, a także ogromny popyt na nielegalne zamienniki żarówek halogenowych, wręcz ich plaga na drogach.  Poza tym nawet najnowocześniejszy reflektor z doskonałym źródłem światła, jeśli jest źle wyregulowany może stanowić zagrożenie. Wzrokiem nie sposób tego ocenić i bardzo ważne jest skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu używanego przez wykwalifikowany personel. Dotyczy to wszystkich świateł, także  automatycznych. Np. jeśli będą za wysoko ustawione to automatycznie będą stale oślepiać, jak za nisko – kierowca stale nie będzie dobrze widział. Prawdą jest, że niektóre automatyczne systemy mogą bardziej oślepiać niż tradycyjne. Wymaga to udoskonalenia regulacji prawnych i dokładniejszego sprawdzania – zauważa dr inż. Tomasz Targosiński, Instytut Transportu Samochodowego.

Bezpłatne badania odbędą się w około 200 punktach w całej Polsce. Kierowcy będą mogli sprawdzić ustawienie swoich świateł w dniach: 26.10, 16.11, 23.11 w godzinach pracy poszczególnych stacji kontroli pojazdów. Działania policji w uświadamianiu kierowców rozpoczęły się 21 października i potrwają do 15 grudnia.

Wykaz wszystkich punktów umożliwiających bezpłatne sprawdzenie świateł znajduje się na stronie: https://yanosik.pl/dobre-swiatla/

źródło: Neptis


Tagi:
światła w samochodzie, prawidłowe ustawienie świateł, akcja „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo”, bezpłatne kontrole ustawienia reflektorów

Zobacz podobne artykuły:

Jazda na suwak – badanie pokazało, że teoria nie idzie w parze w praktyką
kalendarz 18/01 2020

Jazda na suwak – badanie pokazało, że teoria nie idzie w parze w praktyką

Warsztat / Bezpieczeństwo

2020.01.18

Sprawdzamy po miesiącu od wejścia w życie przepisów.
Najbezpieczniejsze samochody testowane przez Euro NCAP w 2019 r.
kalendarz 14/01 2020

Najbezpieczniejsze samochody testowane przez Euro NCAP w 2019 r.

Warsztat / Bezpieczeństwo

2020.01.14

Europejski program oceny nowych samochodów (Euro NCAP) sprawdził w 2019 r. 55 różnych modeli aut. 41 z nich otrzymało najwyższą ocenę bezpieczeństwa.
Gdzie suszy policja? Świąteczna prognoza
kalendarz 22/12 2019

Gdzie suszy policja? Świąteczna prognoza

Warsztat / Bezpieczeństwo

2019.12.22

Na jakich drogach jest największe prawdopodobieństwo spotkania kontroli policji?
Najnowsze artykuły:
Ponad połowa aut w Polsce wymaga wizyty w warsztacie?

Ponad połowa aut w Polsce wymaga wizyty w warsztacie?

Warsztat / Eksploatacja

2020.01.28

Kierowcy w Polsce wciąż bagatelizują bieżące czynności związane z utrzymaniem samochodów, które przekładają się na stan techniczny.
Uciekali autem z małymi dziećmi będąc pod wpływem narkotyków

Uciekali autem z małymi dziećmi będąc pod wpływem narkotyków

Wiadomości / News

2020.01.28

W wyniku pościgu policjanci zatrzymali w Głogowie kierowcę i pasażerów samochodu, który nie zatrzymał się do kontroli.
Mercedes Klasa E face lifting  – Przed premierą

Mercedes Klasa E face lifting – Przed premierą

Prezentacje / Nowości

2020.01.28

Na 2020 rok Mercedes szykuje kilka nowości. Jedną z nich będzie odświeżona Klasa E.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.