Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” – kierowcy za darmo sprawdzą ustawienie reflektorów
kalendarz 23/10 2019

„Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” – kierowcy za darmo sprawdzą ustawienie reflektorów

Bezpieczeństwo

21 października ruszyła IV edycja ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo”.  

Podobnie jak w poprzednich latach, funkcjonariusze policji z całego kraju poprowadzą działania prewencyjno – kontrolne w zakresie jakości reflektorów w autach. W ramach akcji kierowcy zostaną także poinformowani w jakich miejscach mogą bezpłatnie sprawdzić oświetlenie swoich samochodów. W kampanię aktywnie zaangażowały się: Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada BRD, komunikator dla kierowców Yanosik oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Jak wynika z najnowszych badań Instytutu Transportu Samochodowego, aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody. Jednocześnie ponad 40 proc. ankietowanych uznaje oświetlenie swoich aut za zbyt słabe. Szczególnie w okresie jesiennym, kiedy to noce są dłuższe, zła jakość i nieprawidłowe ustawienie świateł jest przyczyną aż 12-krotnego wzrostu ryzyka wypadku z pieszym poza terenem zabudowanym w nocy na polskich drogach.  

Statystyka wypadków, które mają miejsce w nocy nie pozostawia złudzeń. W 2018 r., podobnie jak w poprzednich latach, na nieoświetlonych drogach odnotowaliśmy najwyższy wskaźnik osób zabitych w wypadkach. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek. Dla porównania w ciągu dnia, w co czternastym – komentuje podinsp. Radosław Kobryś, Komenda Główna Policji. – Jednym z powodów takiego zjawiska może być słaba widoczność. Dobrze ustawione światła to podstawa. Zbyt nisko padające światło może niedostatecznie oświetlić jezdnię, co w konsekwencji może doprowadzić do tego, że kierowca nie zauważy pieszego bądź przeszkody na drodze. Jeśli natomiast światła są ustawione za wysoko, to oślepiają innych uczestników ruchu.

W trakcie akcji „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo” funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na ustawienie reflektorów w samochodach. Kierowcy będą także informowani, gdzie mogą sprawdzić oświetlenie w swoich pojazdach.

– Mocno oślepiony kierowca ma ograniczone pole widzenia nawet do kilku metrów i przez co najmniej kilkadziesiąt sekund będzie widział gorzej. Efekty takiego zjawiska mogą być niekiedy tragiczne w skutkach – wyjaśnia Julia Rachwalska, Yanosik. – Dlatego, po raz kolejny aktywnie zaangażowaliśmy się w akcję „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo”. Użytkownicy aplikacji, a jest ich ponad 1,5 mln każdego miesiąca, otrzymają informację o możliwości bezpłatnego sprawdzenia świateł. Nawigacja pokieruje ich także do pobliskich stacji kontroli pojazdów, które zadeklarowały swój udział w akcji.  

Za jakość oświetlenia odpowiadają trzy elementy: reflektor, źródło światła i prawidłowe ustawienie. Gdy choć jeden z tych elementów szwankuje, światła oślepiają albo droga jest niedostatecznie oświetlona. Stąd takie statystyki i powszechne narzekania kierowców na stan świateł, a także ogromny popyt na nielegalne zamienniki żarówek halogenowych, wręcz ich plaga na drogach.  Poza tym nawet najnowocześniejszy reflektor z doskonałym źródłem światła, jeśli jest źle wyregulowany może stanowić zagrożenie. Wzrokiem nie sposób tego ocenić i bardzo ważne jest skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu używanego przez wykwalifikowany personel. Dotyczy to wszystkich świateł, także  automatycznych. Np. jeśli będą za wysoko ustawione to automatycznie będą stale oślepiać, jak za nisko – kierowca stale nie będzie dobrze widział. Prawdą jest, że niektóre automatyczne systemy mogą bardziej oślepiać niż tradycyjne. Wymaga to udoskonalenia regulacji prawnych i dokładniejszego sprawdzania – zauważa dr inż. Tomasz Targosiński, Instytut Transportu Samochodowego.

Bezpłatne badania odbędą się w około 200 punktach w całej Polsce. Kierowcy będą mogli sprawdzić ustawienie swoich świateł w dniach: 26.10, 16.11, 23.11 w godzinach pracy poszczególnych stacji kontroli pojazdów. Działania policji w uświadamianiu kierowców rozpoczęły się 21 października i potrwają do 15 grudnia.

Wykaz wszystkich punktów umożliwiających bezpłatne sprawdzenie świateł znajduje się na stronie: https://yanosik.pl/dobre-swiatla/

źródło: Neptis


Tagi:
światła w samochodzie, prawidłowe ustawienie świateł, akcja „Twoje światła, nasze bezpieczeństwo”, bezpłatne kontrole ustawienia reflektorów

Zobacz podobne artykuły:

Kiedy zmienić opony na zimowe?
kalendarz 31/10 2019

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Warsztat / Porady

2019.10.31

Polska jako jedyny kraj z takim klimatem w Europie nie określa przepisami konkretnego terminu, w którym powinniśmy zmienić opony na zimowe.
Wszystkich Świętych na drogach. Kontrole  policji - gdzie jest ich najwięcej?
kalendarz 31/10 2019

Wszystkich Świętych na drogach. Kontrole policji - gdzie jest ich najwięcej?

Warsztat / Bezpieczeństwo

2019.10.31

Drogi krajowe, wojewódzkie czy powiatowe – które trasy w okresie Wszystkich Świętych są częściej kontrolowane przez policję?
Najwięcej wypadków powodują kierowcy…
kalendarz 29/10 2019

Najwięcej wypadków powodują kierowcy…

Warsztat / Bezpieczeństwo

2019.10.29

… Volvo, Skody, Toyot i Mazd, a najmniej Citroena.
Najnowsze artykuły:
Sordyl i Korzeniowski wygrywają rajd i mistrzostwa!

Sordyl i Korzeniowski wygrywają rajd i mistrzostwa!

Wiadomości / Moto sport

2019.11.16

Maciej Sordyl i Krystian Korzeniowski zwyciężyli w 45. Rajdzie Cieszyńska Barbórka.
Dwie Toyoty na podium w Szanghaju

Dwie Toyoty na podium w Szanghaju

Wiadomości / Moto sport

2019.11.16

Passa siedmiu zwycięstw z rzędu zespołu Toyota Gazoo Racing dobiegła końca, ale dwa prototypy TS050 Hybrid ukończyły czterogodzinny wyścig w Szanghaju na podium.
Debiut Lubiaka w Peugeocie 208 R2

Debiut Lubiaka w Peugeocie 208 R2

Wiadomości / Moto sport

2019.11.15

Maciej Lubiak po sezonie spędzonym za kierownicą Hyundaia i20 R5 postanowił powrócić do „ośki”.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.