Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”
kalendarz 26/10 2022

„Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

Bezpieczeństwo

Rusza wspólna akcja Policji, ITS, PISKP i Yanosika.

Pod koniec października wystartuje kolejna edycja akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Kierowcy ponownie będą mogli sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach bezpłatnie. Będzie to możliwe w czterech terminach, w wybranych punktach SKP w całej Polsce.

Organizatorami akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” są Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Instytut Transportu Samochodowego oraz Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów. Kampania, jak co roku, ma wsparcie partnerów – między innymi firmy Neptis S.A., twórcy systemu Yanosik – najpopularniejszej aplikacji dla polskich kierowców. Akcję swoim patronatem objęli również Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, PZM, DEKRA, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz Screen Network.

- Prawidłowe ustawienie świateł w pojeździe jest niezwykle istotne, zarówno dla kierowców jak i innych uczestników ruchu drogowego. Odpowiada ono za bezpieczeństwo, dobrą widoczność oraz wpływa na komfort jazdy, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy zmrok zapada znacznie szybciej – komentuje Patryk Treumann, Yanosik.

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z konsekwencji źle ustawionych świateł we własnym pojeździe. A te nie tylko ograniczają widoczność kierującemu, ale też utrudniają jazdę pojazdom, które poruszają się z naprzeciwka. Światła, które są ustawione zbyt nisko niedostatecznie oświetlają drogę przed pojazdem, z kolei ustawienie ich zbyt wysoko może powodować oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.

Tegoroczna akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” odbędzie się w dniach 22 października, 5 i 19 listopada oraz 3 grudnia 2022 r. w wybranych punktach SKP.

Poza regularnym kontrolowaniem pozycji świateł w aucie, powinno się również dbać o ich czystość. Zabrudzone reflektory nie będą wykonywać swojego zadania, którym jest dostarczanie odpowiedniej ilości oświetlenia na drodze. To bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do wypadku.

Ważnym jest również regularne sprawdzanie kondycji żarówek. Jeśli zachodzi konieczność wymiany jednej (np.: z powodu przepalenia), to dobrym nawykiem będzie wymiana obu żarówek jednocześnie. Pozwoli to uniknąć ryzyka różnego natężenia światła w żarówkach.

W aucie warto mieć zawsze komplet zapasowych żarówek w bagażniku, dzięki czemu unikniecie sytuacji, w której zaskoczy nagłe przepalenie jednej z nich i brak możliwości natychmiastowej wymiany, a w efekcie jazda bez jednego działającego reflektora.

Za niedziałające światła można dostać mandat

Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale za jazdę bez wymaganych świateł można otrzymać mandat oraz punkty karne. Ile dokładnie?

●    Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 200 zł, 2 pkt karne.
●    Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza 100 zł, 2 pkt karne.
●    Niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania 100 zł, 0 pkt karnych.
●    Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu 300 zł, 4 pkt karne.
●    Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu 100 zł, 2 pkt karne.
●    Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej 100 zł, 0 pkt karnych.
●    Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby 200 zł, 4 pkt karne.
●    Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności 150-300 zł, 3 pkt karne.
●    Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami 200 zł, 3 pkt karne.
●    Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych 100 zł, 2 pkt karne.

źródło: Neptis


Tagi:
Twoje światła-Nasze bezpieczeństwo, stan i ustawienie świateł

Zobacz podobne artykuły:

 Wszystkich Świętych – czego się spodziewać na drogach?
kalendarz 31/10 2022

Wszystkich Świętych – czego się spodziewać na drogach?

Bezpieczeństwo

2022.10.31

A jak było w ubiegłym roku?
Jak przygotować auto do wyjazdu na urlop?
kalendarz 28/06 2022

Jak przygotować auto do wyjazdu na urlop?

Warsztat / Porady

2022.06.28

Na co zwrócić szczególną uwagę w samochodzie przed wyjazdem na wakacje?
Wielkanocna podróż
kalendarz 14/04 2022

Wielkanocna podróż

Bezpieczeństwo

2022.04.14

Statystyki bezpieczeństwa na drogach z roku na rok ulegają poprawie, ale …

Firmy z branży

Auto Top

mazowieckie
ul. Odlewnicza 7
03-231 Warszawa
Tel.: 602 797 066
Email.: autotop.biuro@gmail.com
https://prawojazdyodlewnicza.pl/
Najnowsze artykuły:
Nissan na pięć gwiazdek

Nissan na pięć gwiazdek

Wiadomości / News

2022.11.30

Po ostatnim cyklu testów bezpieczeństwa pojazdów organizacja Euro NCAP opublikowała wyniki dla najnowszych modeli, które dołączyły do gamy zelektryfikowanych Nissanów. W 100% elektryczny crossover ARIYA oraz SUV X-Trail e-POW...
Renault Koleos Blue 2.0 dCi 185 X-tronic Initiale Paris – Francuski pomysł na SUV-a z dieslem

Renault Koleos Blue 2.0 dCi 185 X-tronic Initiale Paris – Francuski pomysł na SUV-a z dieslem

Testy / Testy

2022.11.28

Auta z silnikiem wysokoprężnym wymierają. Także SUV-y. Jednak dla osób ceniących takie auta mamy rozwiązanie. Jest nim napędzany silnikiem wysokoprężnym Renault Koleos.
Dacia Duster AWD 1,5 dCi 115 KM 6M/T: - Warty zastonowienia?

Dacia Duster AWD 1,5 dCi 115 KM 6M/T: - Warty zastonowienia?

Testy / Testy

2022.11.23

Duster pojawił się na rynku w 2010 roku. Rumuński SUV z francuskim silnikiem od Renault i sporą dawką japońskiej technologii od Nissana szybko zawojował rynki.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.