Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Rok 2013 w ubezpieczeniach OC
kalendarz 13/12 2013

Rok 2013 w ubezpieczeniach OC

Finanse / Ubezpieczenia

W większości miast wojewódzkich OC na samochód jest w końcówce roku tańsze niż w styczniu, ale różnice cenowe pomiędzy regionami i ubezpieczycielami wciąż pozostają bardzo duże - to główny wniosek płynący z ubezpieczeniowego podsumowania 2013 roku.

- W mijającym roku często można było usłyszeć, że towarzystwa ubezpieczeniowe konkurują ze sobą cenami. Podstawowym celem podsumowania jest więc sprawdzenie, jak te ceny kształtowały się w ostatnich miesiącach, jakie są najważniejsze zmiany w poszczególnych regionach, a także jak duże są rozpiętości składek dla tego samego kierowcy u różnych ubezpieczycieli – mówi Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia, która przygotowała zestawienie.

Podsumowanie roku zostało oparte na wyliczeniach cen obowiązkowych polis OC dla 30-letniego właściciela Forda Focusa z 2008 r. (1.6 100 KM), który od 10 lat posiada prawo jazdy, a od 7 kupuje OC i jeździł w tym czasie bez szkód. Na potrzeby wyliczeń zestawione zostały ze sobą ceny we wszystkich miastach wojewódzkich.

W styczniu najdroższy Gdańsk, w grudniu Wrocław

W 12 z 18 miast najtańsze dostępne polisy OC kosztują teraz mniej niż w styczniu. Nie oznacza to jednak rewolucji cenowej – średnia cena spadła zaledwie o 13 zł. Największą obniżkę zanotował Gorzów Wlkp., gdzie przykładowy właściciel samochodu zapłaci w grudniu 361 zł, czyli taniej o 48 zł w porównaniu z początkiem 2013 roku. Jednak to kierowca z Lublina znajdzie najniższą składkę – 315 zł (spadek o 7 zł). Najwięcej z kolei za OC należy zapłacić we Wrocławiu – 534 zł (wzrost ceny o 20 zł) – który wyprzedził pod tym względem styczniowego lidera, Gdańsk. Według danych CUK, wrocławianin musi więc za taką samą ochronę zapłacić o 219 zł więcej niż lublinianin! Ale nie tylko dolnośląscy kierowcy nie zapamiętają dobrze 2013 roku. Powodów do zadowolenia nie mają bowiem także mieszkańcy Poznania. To w ich mieście OC dla kierowcy z przykładu zdrożało najbardziej – aż o 80 zł – i przekroczyło barierę 500 zł, dołączając w ten sposób do trójki najdroższych lokalizacji.

Tanie i drogie polisy dla jednego kierowcy

Najważniejszym kryterium wyboru polisy OC jest jak najniższa cena, ponieważ każdy ubezpieczyciel sprzedaje dokładnie taką samą ochronę, co wynika z zapisów ustawy wskazującej rodzaj i zakres ubezpieczeń obowiązkowych. Dlatego tak przydatne jest porównanie wielu różnych ofert i sprawdzenie, czy wybrane OC nie jest przypadkiem tańsze w innej firmie. Ile można było w ten sposób oszczędzić w 2013 roku? W zależności od miesiąca, średnia różnica pomiędzy dwoma skrajnymi ofertami dla jednego kierowcy wahała się w miastach wojewódzkich od 291 zł (obecnie) do nawet 668 zł w październiku! Wówczas różnice w cenach wahały się od 552 zł w Rzeszowie aż do… 1185 zł w Warszawie.

- Z punktu widzenia kierowców właśnie te różnice pomiędzy ubezpieczycielami są najistotniejsze. Dzięki nim kierowcy widzą po prostu, ile mogą zaoszczędzić. I choć towarzystwa nieco zrównały się pod tym względem w końcówce roku, to można się spodziewać, że w 2014 r. ceny pójdą w górę, a wraz z nimi różnice pomiędzy najtańszymi i najdroższymi ubezpieczeniami – prognozuje Przemysław Grabowski.

źródło: CUK Ubezpieczenia

Komentuje:
Robert Tkaczyk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych od lat charakteryzuje się tzw. efektem sinusoidy, tj. po okresie „miękkiego” rynku w zakresie poziomu cen, który zazwyczaj prowadzi do pogorszenia wyników poszczególnych ubezpieczycieli  dochodzi do przeglądu portfela celem jego poprawy, co nieuchronnie wiąże się ze wzrostem składek. Ostatnio taką sytuację spadku sinusoidy (cen) zaobserwowaliśmy w 2012 r. na co wpływ miała zaostrzająca się konkurencja (liczba pojazdów na rynku nie rosła tak znacząco jak w latach poprzednich), wejście nowego gracza na rynek z silną kampanią reklamową oraz poniekąd ogłoszone przez KNF wyniki rynku po pierwszym kwartale 2012 r. mówiące, iż firmy ubezpieczeniowe w I kw. 2012r. wykazały zysk na wyniku technicznym w grupie ubezpieczeń OC. Od tego momentu można było zauważyć rozluźnienie w polityce cenowej, która szczególnie na sile przybrała pod koniec 2012 r. i niestety trwa do dzisiaj. Nie zapowiada się aby do końca roku coś się zmieniło, gdyż przed każdym z graczy na rynku stoi widmo realizacji założonych planów przypisu. Uważam, że ceny ubezpieczeń komunikacyjnych zeszły już na dno sinusoidy i rok 2014 będzie rokiem kiedy ceny zaczną rosnąć, a tym samym sinusoida zacznie wzrastać.

 

Zobacz podobne artykuły:

 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
 Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli
kalendarz 28/03 2024

Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli

Finanse / Ubezpieczenia

2024.03.28

W ubiegłym roku motocykliści najczęściej potrzebowali pomocy assistance w związku z awarią motocykla w czasie jazdy.
AC vs coraz droższe naprawy aut
kalendarz 29/02 2024

AC vs coraz droższe naprawy aut

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.29

Coraz droższe naprawy aut, więc polscy kierowcy kupują więcej AC.
Najnowsze artykuły:
Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Elfyn Evans powtórzy sukces w Chorwacji?

Wiadomości / Moto sport

2024.04.19

Zespół Toyoty będzie bronił prowadzenia w kategorii producentów podczas Rajdu Chorwacji.
 Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Luksusowy „elektryk” spłonął w Warszawie

Wiadomości / News

2024.04.19

Do zdarzenia doszło w piątkowy poranek na warszawskim Mokotowie.
Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Uzbierał 30 pkt i zapłaci 6500 zł mandatu

Wiadomości / News

2024.04.19

To efekt niebezpiecznej jazdy, na którą zdecydował się 40-letni mieszkaniec Sosnowca.