Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Po czym poznać rzetelnego mechanika?
kalendarz 26/11 2020

Po czym poznać rzetelnego mechanika?

Porady

Jak znaleźć warsztat, w którym bez obaw można zostawić swój samochód?

Znalezienie dobrego mechanika nie należy do zadań łatwych. Bardzo często poprzedzone jest kilkoma nieudanymi naprawami, które nie tylko wygenerowały dodatkowe koszty, ale też doprowadziły do dalszych uszkodzeń w aucie. Jak uniknąć tych przykrych doświadczeń? Jak zatem znaleźć dobry warsztat? Oto kilka porad.

Jedno ze znanych stwierdzeń głosi, że warto uczyć się na błędach, ale… najlepiej cudzych. W kontekście poszukiwania rzetelnego mechanika jest w tym trochę prawdy. Dlatego też przed rozpoczęciem poszukiwań dobrego warsztatu samochodowego, warto poznać opinię znajomych, czy członków rodziny.

- Bardzo możliwe, że któryś z naszych bliskich sąsiadów, z racji dogodnej lokalizacji, zdecydował się na skorzystanie z usług mechanika z okolicy. Warto więc poznać jego zdanie na temat przeprowadzonej naprawy, a w razie negatywnej opinii, nie decydować się na odwiedziny w tym miejscu. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że również my nie będziemy zadowoleni z tego serwisu - mówi Dawid Kaczmarowski z Yanosik Warsztaty.

W celu weryfikacji świadczonych przez warsztaty usług warto także skorzystać z internetu. Tam można znaleźć wiele opinii - zarówno zadowolonych, jak i bardzo rozczarowanych po naprawie aut kierowców.

- W sieci znaleźć można nie tylko najbliższy warsztat samochodowy, ale też poznać opinie na jego temat. Dzięki temu kierowcy będą wiedzieć, czy dany serwis jest wart uwagi, czy też lepiej omijać go szerokim łukiem. Wszystkie te informacje można znaleźć na przykład na stronie internetowej Yanosik Warsztaty - podpowiada Kaczmarowski.

Rekomendacje najbliższych, czy też pozytywne opinie w sieci to jednak nie jedyne oznaki tego, że dany mechanik cieszy się dobrą opinią.

- O tym, że warsztat samochodowy wykonuje profesjonalnie swoje usługi, może także świadczyć… spora liczba aut na parkingu przed serwisem. Oznacza to bowiem, że dany mechanik ma wielu klientów, którzy dla dobrze wykonanej naprawy są w stanie na nią poczekać nawet kilka dni - zauważa Dawid Kaczmarowski.

Rzetelność mechanika nie przejawia się jednak wyłącznie w liczbie pozyskany klientów. Widać ją także już przy pierwszym kontakcie oraz podejściu do naprawy.

- O tym, czy warsztat samochodowy, do którego zdecydujemy się oddać auto, jest profesjonalny, świadczą już najczęściej pierwsze minuty rozmowy z mechanikiem. To właśnie po niej można poznać, czy specjalista podchodzi do naszego auta kompleksowo, czy też nastawiony jest tylko na szybki zysk - komentuje Dawid Kaczmarowski.

Dlatego też tak istotny jest wstępny wywiad. Dobry mechanik powinien zapytać nie tylko o to, co jest powodem naszej wizyty, ale także zapoznać się z autem oraz sposobem jazdy.

- Jeśli odwiedzamy dany warsztat po raz pierwszy, to mechanik, któremu zależy na skutecznej naprawie, powinien nie tylko skupić się na usterce, ale też dopytać m.in. o historię pojazdu, wcześniejsze naprawy, ewentualne wypadki czy częstotliwość i sposób jazdy. Są to bowiem informacje, które pozwolą mu na całościowe przyjrzenie się samochodowi. Mogą one także przyczynić się do szybszego zdiagnozowania problemu, czy ewentualnego zapobiegania mu w przyszłości - wyjaśnia Kaczmarowski.

Profesjonalnego mechanika można poznać jednak nie tylko po szczegółowości zadawanych pytań, ale też po... szczegółowości jego odpowiedzi. Eksperci z prawdziwego zdarzenia potrafią wyjaśnić dokładnie, co wymaga naprawy, co się z nią wiąże oraz ile orientacyjnie może ona kosztować.

- To, czego bardzo często boją się kierowcy, to fachowa rozmowa z mechanikiem. Wielu właścicieli aut nie ma bowiem pojęcia o mechanice, więc wszelkie dyskusje z ekspertem w tej dziedzinie są dla nich stresujące i wolą ich unikać. To jednak podstawowy błąd. Dobry mechanik powinien potrafić i chcieć wyjaśnić usterkę nawet laikowi. Jeśli cierpliwie odpowiada na wszystkie pytania, dokładnie tłumaczy problem oraz kroki podjęte w celu jego usunięcia to znak, że mamy do czynienia z fachowcem - mówi Dawid Kaczmarowski z Yanosik Warsztaty.

Takie podejście jest bardzo cenione przez właścicieli aut - szczególnie jeśli zauważalne jest przez cały czas, kiedy samochód jest w rękach mechanika.

- Kontakt mechanika z klientem nie powinien się ograniczać wyłącznie do wywiadu wstępnego. Fachowiec powinien informować właściciela pojazdu o wszystkich dodatkowych kosztach czy też innych usterkach znalezionych w trakcie naprawy. Częste są bowiem historie, w których to kierowca oddał do warsztatu auto z prośbą o wymianę jednego filtra, a po jego odebraniu otrzymał fakturę na niebotyczną kwotę, bo mechanik znalazł jeszcze starte klocki hamulcowe, dziurę w tłumiku oraz cieknącą chłodnicę i zdecydował się wymienić wszystko, bez uprzedniej konsultacji - opowiada Kaczmarowski.

Dlatego też przepływ informacji między właścicielem auta a mechanikiem jest bardzo istotny. Daje on kierowcy realne możliwości zweryfikowania tego, co tak naprawdę dzieje się z autem.

- Jeśli mechanik informuje, że konieczna jest wymiana danej części i podaje cenę tej usługi, to kierowca w prosty sposób może sprawdzić, czy rzeczywiście jest ona tyle warta. Wystarczy wyszukać w sieci wymagający zmiany element i zweryfikować, jak kształtują się koszty jego zakupu. Jeśli jego cena oscyluje około 20 zł, to można się spodziewać, że stawka 200 zł zaproponowana przez mechanika jest próbą wykorzystania naszej niewiedzy - zwraca uwagę Kaczmarowski.

Dobrym sposobem na weryfikację rzetelności mechanika są również wszelkiego rodzaju paragony, faktury, gwarancje czy protokoły odbioru. Prawdziwemu ekspertowi będzie zależeć na tym, abyś wraz z naprawionym autem otrzymał wszystkie niezbędne dokumenty.

- Jeśli więc mechanik miga się od wystawienia oficjalnego dokumentu o przekazaniu auta lub tłumaczy się zakupem części “po kosztach” bez paragonu, to powinno to wzbudzać podejrzenia u kierowcy - mówi Dawid Kaczmarowski.

Wszystkie wspomniane wyżej kwestie nie są jednak tak istotne, jak ostateczny efekt pracy mechanika. Okazuje się, że wykrycie i naprawienie usterki niekoniecznie musi oznaczać, że znaleźliśmy godnego polecenia fachowca.

- W sieci można znaleźć wiele opinii na temat mechaników, którzy co prawda poradzili sobie z diagnozą usterki i jej naprawieniem, ale auto nie opuściło ich warsztatu w znacząco lepszym stanie. Nie mówię tutaj nawet o doprowadzeniu do awarii innych elementów, ale kwestiach takich jak np. plamy z oleju na fotelu kierowcy, porysowany lakier czy brudne odciski palców na podsufitce - wylicza Kaczmarowski.

Przykład ten doskonale pokazuje, że znalezienie dobrego mechanika nie należy do najprostszych zadań, z którymi muszą zmierzyć się kierowcy.

- Jeśli więc jesteś właścicielem auta, które bez obaw oddajesz swojemu mechanikowi - poleć go innym. Być może zaoszczędzisz sporo nerwów swoim sąsiadom czy też kolegom z pracy - podsumowuje Dawid Kaczmarowski.

źródło: Neptis


Tagi:
dobry mechanik, rzetelny warsztat

Zobacz podobne artykuły:

 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych
kalendarz 16/04 2024

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
Dobre i złe retrofity
kalendarz 29/03 2024

Dobre i złe retrofity

Warsztat / Porady

2024.03.29

Jak je rozróżnić?

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
 52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

Wiadomości / Moto sport

2024.04.17

77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w 52. edycji Rajdu Świdnickiego.
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji

Premiery BMW podczas Święta Motoryzacji

Wiadomości / News

2024.04.15

Tegoroczne Concorso d'Eleganza Villa d'Este może być miejscem prezentacji nowego M4 CS.