Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Paliwowy kodeks początkującego kierowcy
kalendarz 16/07 2019

Paliwowy kodeks początkującego kierowcy

Porady

Dla początkujących kierowców wizyta na stacji benzynowej może być stresująca.

Z której strony dystrybutora podjechać, jakie paliwo zatankować, o czym pamiętać? Oto kilka podstawowych porad dotyczących zasad tankowania.

Wjeżdżając na stację benzynową pamiętaj, aby ustawić samochód w odpowiedni sposób – czyli mieć wlew paliwa po odpowiedniej stronie, na wysokości właściwego pistoletu dystrybutora. Jeśli nie pamiętasz, gdzie znajduje się wlew rzuć okiem na deskę rozdzielczą – mała strzałka przy wskaźniku paliwa wskaże Ci właściwą stronę. Zwróć uwagę w jaki sposób otwierasz wlew – jeśli z wnętrza auta zrób to zanim wysiądziesz. Po zatrzymaniu auta zaciągnij hamulec ręczny i wyłącz silnik. Ze względów bezpieczeństwa zabierz ze sobą dokumenty i kluczyki, a także zamknij szyby oraz drzwi pojazdu.  Pamiętaj, by nie korzystać wtedy z telefonu – nawet chwila nieuwagi może Cię słono kosztować.

Przed rozpoczęciem tankowania upewnij się czy wybrałeś odpowiednie paliwo. Nie chodzi tylko o jego rodzaj, liczbę oktanów, czy aktualnie obowiązującą promocję. Dziś paliwa to zaawansowane technologicznie produkty, które nie tylko napędzają samochody, ale także chronią silniki, zwiększają osiągi, a nawet ograniczają powstawanie korozji, dzięki czemu chronią istotne elementy układu wtrysku paliwa.

Eksperci rekomendują, by samochód wyposażony w instalację gazową miał wypełniony bak do ¼ pojemności benzyną. Ponadto w zimę, niezależnie czym tankujesz, zawsze lej do pełna. Musisz wiedzieć, że szczególnie w tak wymagających warunkach im mniej wolnej przestrzeni w baku, tym mniej miejsca na parę wodną z powietrza. Jest to ważne, ponieważ woda powstała w baku po skropleniu się pary wodnej, zamienia się w kryształy lodu. Osadzają się one na filtrze paliwa, co może przyczynić się do unieruchomienia auta, ponieważ niewystarczająca ilość paliwa będzie pompowana do wtryskiwaczy. Jeśli natomiast zdarzy się, że omyłkowo do Diesla wlejesz benzynę lub odwrotnie – bez paniki! Nie uruchamiaj silnika, tylko wezwij pomoc drogową, która usunie paliwo z baku i przewodów paliwowych,  dzięki temu nie uszkodzisz silnika.

Po zakończeniu tankowania odłóż pistolet na widełki – tylko poprawnie odłożony pistolet umożliwi kasjerowi zakończenie transakcji. Idąc do kasy nie zapomnij o numerze dystrybutora i kwocie jaką powinieneś opłacić.


Tagi:
młody kierowca na stacji paliwowej, tankowanie auta, porady podczas tankowania samochodu

Zobacz podobne artykuły:

Zaparowane szyby w samochodzie – jak im zaradzić?
kalendarz 19/02 2020

Zaparowane szyby w samochodzie – jak im zaradzić?

Warsztat / Porady

2020.02.19

Zima jest w tym roku niezwykle łagodna, a wiosnę czuć już w powietrzu. Ale czeka nas jeszcze niejeden dzień z opadami i niskimi temperaturami.
Jak walczyć z korozją?
kalendarz 05/02 2020

Jak walczyć z korozją?

Warsztat / Porady

2020.02.05

Chcielibyśmy przedstawić skuteczny sposób walki z korozją.
Samochodowe lifehacki Kajetana Kajetanowicza
kalendarz 03/02 2020

Samochodowe lifehacki Kajetana Kajetanowicza

Warsztat / Porady

2020.02.03

Kreatywność może nam bardzo ułatwić życie w tematach samochodowych.
Najnowsze artykuły:
Salon w Genewie odwołany

Salon w Genewie odwołany

Wiadomości / News

2020.02.28

Na nadzwyczajnym spotkaniu Szwajcarska Rada Federalna (Rząd Szwajcarii) ogłosiła decyzję o zakazie organizowania wszelkich wydarzeń na dużą skalę, w których może uczestniczyć ponad 1000 osób. Zakaz ten potrwa co najmniej do 1...
Kia z nowym logo

Kia z nowym logo

Wiadomości / News

2020.02.28

W tym roku pojawi się na nowym modelu Kia logo w innej stylizacji.
Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego auta

Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego auta

Warsztat / Eksploatacja

2020.02.27

Jak wykazują badania, atrakcyjny wygląd pojazdów jest ważny dla Polaków.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.