
Opony sezonowe – co warto wiedzieć
Teorie i mity związane z eksploatacją ogumienia.
O tym, jak często należy zmieniać opony i jak długo ich używać, słyszy się wiele sprzecznych porad i opinii. Tymczasem prawidłowe użytkowanie opon jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Dlatego warto zweryfikować powszechnie znane teorie na temat opon.
Czy można jeździć latem na zimowych oponach?
Opony zimowe (lub śnieżne) różnią się od tych, które stosujemy w cieplejszych miesiącach. Przede wszystkim mają głębszy bieżnik i mogą stawać się zbyt miękkie w wyższych temperaturach. W konsekwencji jazda na niewłaściwym ogumieniu wydłuża drogę hamowania o jedną czwartą i znacznie zwiększa ryzyko wypadku. Analogicznie, letnie opony wykonane są z mniej elastycznej mieszanki, która twardnieje w niższych temperaturach tracąc przyczepność. Zmiana opon zarówno jesienią, jak i wiosną jest zatem koniecznością i służy zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie jazdy.
Czy warto przekładać zużyte opony na tylną oś pojazdu?
W momencie gdy opony przestają nadawać się do jazdy, należy bezzwłocznie wymienić je na nowe. Przekładanie opon pomiędzy przednią a tylną osią co sezon jest możliwe do czasu, w którym bieżnik jest wystarczająco wysoki do zapewnienia bezpieczeństwa jazdy. Jednocześnie należy pamiętać o tym, żeby na tylnych kołach znalazły się opony w najlepszym stanie, ponieważ to właśnie tylna oś odpowiada za stabilizację toru jazdy. W innym wypadku w trakcie hamowania na zakrętach tylne opony mogą tracić przyczepność, powodując poślizg nadsterowny.
Czy stosowanie opon całorocznych jest bezpieczne?
Obecna technologia wytwarzania opon jest na tyle zaawansowana, że producenci są w stanie zaproponować ogumienie niemal idealnie pasujące do warunków panujących na drogach, zapewniające przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa.
- Należy pamiętać, że opony całoroczne nie są w stanie zachować optymalnych właściwości w skrajnych warunkach pogodowych lub przy bardzo dynamicznej jeździe, dlatego najlepiej wyposażyć się w dwa komplety opon i zmieniać je regularnie – doradza Radosław Jaskulski, instruktor Skoda Auto Szkoła.
Czy warto inwestować w opony rekomendowane przez producenta?
Przed wprowadzeniem nowego samochodu do oferty zespół ekspertów spędza do dwóch lat opracowując opony najlepiej dopasowane do danego modelu. Serie testów eliminują niepożądane właściwości opon użytkowanych w konkretnym pojeździe. Żadne inne akcesoria nie mają takiego wpływu na właściwości jezdne i bezpieczeństwo jak właśnie koła i opony. Z tego względu warto zainwestować w ogumienie rekomendowane przez producenta samochodów, ponieważ jest ono idealnie dopasowane do układu jezdnego i innych wymogów dla danego modelu.
Czy jazda zimą na letnich oponach autem z napędem 4x4 jest bezpieczna?
Napęd na cztery koła pozwala cieszyć się bardziej dynamicznym przyspieszeniem i zapewnia lepszą przyczepność. Nie oznacza to jednak, że prowadząc samochód z napędem na obie osie można zrezygnować ze zmiany opon na zimowe.
- W napęd 4x4 wyposażone są najczęściej SUV-y, samochody uterenowione, usportowione, czy specjalne wersje limuzyn. W tego typu autach, posiadających często większą masę i wyżej położony środek ciężkości, hamowanie lub jazda na zakręcie staje się jeszcze trudniejsza niż w samochodach osobowych. Z tego powodu, także w tym wypadku jazda na oponach nieprzystosowanych do warunków jezdnych zagraża bezpieczeństwu – podpowiada Radosław Jaskulski.
Przechowywanie ogumienia poza sezonem
- Aby opony służyły jak najdłużej, po zakończonym sezonie należy je oczyścić usuwając brud i inne zanieczyszczenia, a następnie ustawić pionowo, obok siebie. Koła kompletne można składować powieszone lub ułożone w stos, jedno na drugim. Miejsce przechowywania powinno być chłodne, suche i nienasłonecznione – doradza Radosław Jaskulski.
Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim miejscem do magazynowania kół, wato skorzystać z usług serwisów opon. Pracownik serwisu sprawdzi je pod kątem ewentualnych uszkodzeń i dokładnie je oznaczy. Tak przygotowane ogumienie czeka na swój sezon w najlepszych możliwych warunkach./oprac. ns/
źródło: Skoda
Zobacz podobne artykuły:
Regeneracja skrzyni biegów tanim kosztem (do 100 zł)
Warsztat / Porady
2023.05.30
Wybierasz się na majówkę samochodem?
Warsztat / Porady
2023.04.30
Jaki olej do skrzyni biegów stosować?
Warsztat / Eksploatacja
2023.04.27
Firmy z branży
AKUMULATOREX
mazowieckieAMPERMAX
mazowieckieCzy to koniec Diesla?
Wiadomości / Gorące tematy
2023.05.30
Kajetanowicz rozpoczyna rywalizację w Rajdzie Sardynii 2023
Wiadomości / Moto sport
2023.05.30
Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy
Wiadomości / Moto sport
2023.05.30