Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
OC kampera niekoniecznie musi być drogie
kalendarz 18/08 2015

OC kampera niekoniecznie musi być drogie

Finanse / Ubezpieczenia

Raz w roku właściciele coraz bardziej popularnych w Polsce kamperów muszą ubezpieczyć swoje pojazdy. Ubezpieczenie domu na kółkach to niekoniecznie duży wydatek, OC może kosztować już od 430 zł.

Oprócz podróżowania powszechnymi środkami transportu, m.in. pociągiem, samochodem osobowym czy samolotem, coraz większą popularnością cieszą się w ostatnich latach kampery. Posiadanie domu na kółkach nakłada na właściciela różne finansowe obowiązki, przede wszystkim związane z jego ubezpieczeniem.

Aby sprawdzić, jak kształtują się ceny obowiązkowych polis OC oraz dobrowolnych ubezpieczeń AC, multiagencja CUK Ubezpieczenia przygotowała symulację ofertową. Kalkulacje zostały przeprowadzone przy założeniu, że kierowcą jest 40-latek, który prawo jazdy ma od 14 lat, OC i AC na kampera opłaca od 5 lat i do tej pory nie zanotował żadnych szkód. Ubezpieczany pojazd to z kolei 11-letni kamper DETHLEFFS Esprit RT napędzany silnikiem o poj. 2463 ccm, mocy 114 KM, o przebiegu 50000 km, mogący pomieścić 6 osób i o wartości 70 tys. zł.

Towarzystwa ubezpieczeniowe tylko nieznacznie różnicują ceny ze względu na miejsce zarejestrowania kampera. Bardzo wyraźne są natomiast różnice w składkach pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami. Przeprowadzona przez CUK Ubezpieczenia analiza pokazuje, że właściciel kampera niezależnie od lokalizacji ubezpieczy go już za 430 zł. To niewiele w zestawieniu z najdroższymi polisami, które mogą sięgać blisko 1 300 zł (tak jest w Warszawie i Gdańsku).

Różnice w cenach OC w przypadku naszego przykładowego kampera są bardzo znaczące. W Kielcach kierowca, który wcześniej nie porówna ofert różnych ubezpieczycieli może niepotrzebnie przepłacić 450 zł, a patrząc na Warszawę obserwujemy, że kierowcy mogą przepłacić aż 860 zł. To z kolei pokazuje nam, że porównując oferty OC przed ich zakupem jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę duże sumy - tłumaczy Grzegorz Wróblewski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Z uwagi na ich wartość, posiadając kampera dobrze jest również pomyśleć o dobrowolnym ubezpieczeniu AC, którego zadaniem jest ochrona ubezpieczonego pojazdu wraz z jego wyposażeniem od skutków takich zdarzeń jak: uszkodzenie, zniszczenie czy kradzież. Za AC zapłacimy więcej niż za OC. Gdy wcześniej nie porównamy ofert, dodatkowo możemy również słono przepłacić. We Wrocławiu, różnice w cenach AC mogą sięgać prawie 1600 zł, co oznacza, że ceny AC w tym mieście kształtują się pomiędzy  1136 zł, a nawet 2727 zł.

Celem autocasco jest rekompensata finansowych skutków uszkodzenia, zniszczenia lub utraty auta. Wybierając AC warto dokładnie zapoznać się z zakresem polisy i jej wyłączeniami, żeby mieć pewność w jakich sytuacjach rzeczywiście nasze auto jest chronione, zwykle są to sytuacje, na które tak naprawdę nie mamy wpływu – tłumaczy Wróblewski.

OC i AC kupowane osobno to spory wydatek, dlatego opłaca się złożyć polisy w pakiet i kupić je za jednym razem w tym samym towarzystwie. Standardowe ceny nie sumują się w takiej sytuacji, ale zostają objęte rabatem. Jego wysokość zależy od zasad obowiązujących u wybranego ubezpieczyciela.

źródło: CUK Ubezpieczenia

Zobacz podobne artykuły:

ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć!
kalendarz 26/03 2019

ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć!

Finanse / Ubezpieczenia

2019.03.26

Sprawca zdarzenia bez uprawnień do kierowania pojazdem - komu przysługuje odszkodowanie, kiedy ubezpieczycielowi przysługuje regres?
Dla Polaków holowanie samochodu ma większą wartość niż opieka medyczna
kalendarz 12/03 2019

Dla Polaków holowanie samochodu ma większą wartość niż opieka medyczna

Finanse / Ubezpieczenia

2019.03.12

2,3 mln Polaków skorzystało w ubiegłym roku z usług assistance – wynika z najnowszego badania „Rynek usług assistance widziany oczami klientów”.
Tylko połowa kierowców porównuje ceny ubezpieczeń komunikacyjnych przed zakupem polisy
kalendarz 13/02 2019

Tylko połowa kierowców porównuje ceny ubezpieczeń komunikacyjnych przed zakupem polisy

Finanse / Ubezpieczenia

2019.02.13

Tracą na tym nawet kilkaset złotych.
Najnowsze artykuły:
Elektryczna Toyota C-HR

Elektryczna Toyota C-HR

Wiadomości / News

2019.04.19

Toyota zaprezentowała na targach Auto Shanghai 2019 dwa nowe modele elektryczne.
Ponad promil i 127 km/h na liczniku

Ponad promil i 127 km/h na liczniku

Wiadomości / News

2019.04.19

Z prędkością 127 km/h w terenie zabudowanym jechał 54-letni kierowca Toyoty.
 Ford Mustang - najlepiej sprzedające się sportowe coupe na świecie

Ford Mustang - najlepiej sprzedające się sportowe coupe na świecie

Wiadomości / News

2019.04.19

Ford świętuje 55. rocznicę wprowadzenia do produkcji Mustanga.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.