Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Najczęstsze uszkodzenia opon
kalendarz 30/01 2014

Najczęstsze uszkodzenia opon

Warsztat / Porady

Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Ażeby móc cieszyć się z jazdy sprawnym samochodem, trzeba zadbać o jego stan techniczny. Należy pamiętać, że eksploatacja auta i stan polskich dróg powodują, że pojazdy narażone są na wiele uszkodzeń. Mają na nie wpływ intensywność i zakres użytkowania samochodu.  Jednocześnie najbardziej narażone na uszkodzenia są opony, ponieważ to na nich spoczywa cały ciężar pojazdu.

Pamiętaj o prawidłowej eksploatacji opon

Uszkodzenia eksploatacyjne opony to najczęściej przerwanie jej ciągłości konstrukcyjnej  co w zasadzie uniemożliwia dalszą eksploatacje w aucie. Większość uszkodzeń opon spowodowana jest niewłaściwą eksploatacją ogumienia. Tutaj przede wszystkim należy wymienić nieprawidłowe ciśnienie w oponie – zbyt niskie lub zbyt wysokie. Może ono prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń w obrębie bieżnika, takich jak nadmierne zużycie czoła lub barków opony a nawet do przegrzania konstrukcji.

Największą grupę uszkodzeń eksploatacyjnych stanowią jednak uszkodzenia mechaniczne. Powstają one w wyniku przebicia, przecięcia opony przez ostry element, po czym następuje nagła utrata ciśnienia w kole. „W bieżnik opony mogą łatwo wbić się ostre, drobne kamienie czy inne ciała obce pozostawione na nawierzchni drogi. Gdy już zdarzy się taka sytuacja, nie należy samodzielnie usuwać takiego elementu z bieżnika. Inaczej może to grozić nagłą utratą powietrza” – mówi Patryk Jasik, Kierownik Działu Technicznego Bridgestone Sales Polska. Część takich  uszkodzeń możliwa jest  do regeneracji w wyniku naprawy i wulkanizacji miejsca uszkodzenia Większość przebić do średnicy około 6 mm może zostać naprawiona w profesjonalnym serwisie. „Istnieją jednak rozwiązania, które wspomagają pojazd w przypadku „złapania gumy”. Wiele opon Bridgestone wykonanych jest w technologii Run Flat, umożliwiającej kontynuację jazdy po utracie ciśnienia w kole. System ten wykorzystujemy zarówno w zimowej serii Bridgestone Blizzak LM-32 RFT, jak i letniej Bridgestone Potenza S001 RFT” – dodaje Patryk Jasik.

Są także uszkodzenia, których naprawa jest wyjątkowo trudna, czasem niemożliwa lub po prostu nieopłacalna. Mowa tutaj przede wszystkim o uszkodzeniach ściany bocznej oraz barku opony, powstałych w wyniku przebicia lub przecięcia. Dlatego, aby wyeliminować możliwość wystąpienia problemów z ogumieniem, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość, jak również na właściwą eksploatację opon.

Na co zwrócić uwagę?

Styl jazdy kierowcy ma duży wpływ na poziom zużycia opon. Nagłe przyspieszanie, ostre hamownie, blokowanie kół znacznie skracają czas życia opony. Podobnie w przypadku nawierzchni, po której się poruszamy – nierówne, kamieniste nawierzchnie lub bezdroża mogą prowadzić do groźnych uszkodzeń. Do przyczyn usterek eksploatacyjnych zaliczyć także możemy nagły, dynamiczny najazd na krawężnik lub dziurę. Prawidłowy montaż ma również duże znaczenie, ponieważ źle dobrana opona może ulec zniszczeniu w wyniku zsunięcia się z felgi.

 „Wiele uszkodzeń możliwych jest do wykrycia dopiero przy bliskich oględzinach opony w wyspecjalizowanym serwisie. Istnieją jednak pewne przesłanki, na podstawie których możemy wnioskować, że z oponami dzieje się coś niepokojącego. Nagłe wibracje odczuwane na kierownicy lub bezwarunkowe zbaczanie z toru jazdy, czyli ściąganie auta na jedną ze stron, mogą świadczyć o uszkodzeniu opony” – mówi Michał Jan Twardowski, Specjalista ds. Technicznych Bridgestone. W przypadku takiej sytuacji zawsze należy przerwać jazdę, dokładnie ocenić stan opony i wykorzystać koło zapasowe, aby dojechać do celu podróży. Z uszkodzoną oponą należy udać się do profesjonalnego zakładu serwisowego.

Profilaktyka

Nie zawsze przed uszkodzeniami możemy się uchronić. Warto jednak dołożyć starań, aby zapewnić oponom maksymalne parametry eksploatacyjne. Po pierwsze, najistotniejsza jest regularna kontrola, wykonywana samodzielnie lub za pośrednictwem serwisu. Zaliczyć do niej należy kontrolę głębokości bieżnika, ciśnienia powietrza oraz przegląd bieżnika w poszukiwaniu elementów obcych. Innym sposobem jest montaż opon wzmacnianych, o zwiększonej wytrzymałości i ładowności. Takie opony oznaczane są symbolem XL i dzięki wyższemu ciśnieniu i wzmocnionej konstrukcji są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wbrew powszechnemu przekonaniu o montowaniu opon wzmacnianych wyłącznie w pojazdach dostawczych, z powodzeniem można stosować nawet paliwooszczędne w samochodach osobowych. Trwają także prace nad oponami niepneumatycznymi, które wykluczą w przyszłości problem utraty ciśnienia w oponie. Często kluczową rolę pełni także wyobraźnia samego kierowcy. Wyjeżdżanie w dłuższą trasę autem bez odpowiedniego zawieszenia i ogumienia sprzyja powstawaniu nieodwracalnych uszkodzeń opon.
 

Zobacz podobne artykuły:

Bezpieczne podróżowanie w wakacje  - porady Kajetana Kajetanowicza
kalendarz 02/07 2020

Bezpieczne podróżowanie w wakacje - porady Kajetana Kajetanowicza

Warsztat / Porady

2020.07.02

Choć pandemia koronawirusa mogła pokrzyżować plany wyjazdowe wielu osobom, to na drogach i tak możemy spodziewać się dużego ruchu.
Pomocne rozwiązanie czy zbędny gadżet?
kalendarz 01/07 2020

Pomocne rozwiązanie czy zbędny gadżet?

Warsztat / Porady

2020.07.01

Polscy mechanicy oceniają nowoczesne systemy ułatwiające jazdę.
Rodzaje czujników w samochodach
kalendarz 23/06 2020

Rodzaje czujników w samochodach

Warsztat / Technika

2020.06.23

Co zmieniło się na przestrzeni lat?

Firmy z branży

Bokserska Auto Serwis

ul. Bokserska 1C
02-682 Warszawa
Tel.: 882 553 355
https://bokserska.com.pl/
Najnowsze artykuły:
 Blisko 120 aut na otwarcie sezonu WSMP

Blisko 120 aut na otwarcie sezonu WSMP

Wiadomości / Moto sport

2020.07.04

Inauguracja sezonu Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski zapowiada się ekscytująco - Gosia Rdest, Robert Lukas i Mateusz Lisowski to największe gwiazdy weekendu na Torze Poznań.
Rusza sezon kartingowy 2020

Rusza sezon kartingowy 2020

Wiadomości / Moto sport

2020.07.03

Po długich miesiącach oczekiwania wreszcie rusza sezon kartingowy w Polsce.
„Historie Alfy Romeo” - rozdział dziesiąty

„Historie Alfy Romeo” - rozdział dziesiąty

Moto fanatyk

2020.07.03

Giulia i Stelvio reprezentujące 110 lat włoskiej doskonałości.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.