Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Na OC wydajemy nawet 40 proc. pensji
kalendarz 10/06 2019

Na OC wydajemy nawet 40 proc. pensji

Ubezpieczenia

Najwięcej na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC wydają studenci, sportowcy i pracownicy działów IT.  Najmniej emeryci, renciści, rolnicy oraz nauczyciele.

Różnice w cenie OC dla poszczególnych grup są znaczne i sięgają ponad kilkuset złotych – wynika z raportu opracowanego przez porównywarkę ubezpieczeń mfind, która przeanalizowała wydatki na ubezpieczenie OC różnych grup społecznych i zawodowych. Wydatki na OC są nieproporcjonalne do przychodów. Specjalista IT na OC zapracuje już w 2,5 dnia, wydając na polisę 11 proc. wynagrodzenia, a z kolei kasjer, czy początkujący nauczyciel wyda na taką polisę blisko 40 proc. pensji. Statystyczny Polak wydaje na polisę OC komunikacyjne 25 proc. miesięcznych zarobków.

„Według najnowszych danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w Polsce w I kwartale 2019 r. wyniosło 4950,94 zł, co w przypadku umowy o pracę daje około 3515 zł “na rękę”. Oznacza to, że przy średniej składce OC wynoszącej 906 zł, polisa pochłania średnio 25 proc. miesięcznego wynagrodzenia Polaków. To wydatek, który znacząco wpływa na domowy budżet, choć oczywiście nie da się go porównać z kosztami szkód komunikacyjnych, jeśli mielibyśmy je pokryć z własnej kieszeni” – komentuje Wojciech Rabiej, ekspert porównywarki mfind.

OC komunikacyjne może pochłaniać nawet 40 proc. miesięcznego dochodu. W grupie osób, które płacą wysokie ceny OC w stosunku do zarobków znajdują się kasjerzy, pracownicy biurowi, czy nauczyciele. Jak podaje portal praca.pl, kasjer zatrudniony na podstawie umowy o pracę zarabia średnio 2296 zł “na rękę”. W jego przypadku zakup polisy to wydatek rzędu 911 zł, co stanowi ponad 39 proc. jego miesięcznego wynagrodzenia. Zatem na zakup OC musi on pracować prawie 9 dni. W jeszcze gorszej sytuacji są nauczyciele stażyści, którzy zarabiają 1834 zł netto, a za OC płacą średnio 738 złotych. Oznacza to, że początkujący pracownik oświaty na obowiązkowe ubezpieczenie auta wyda 40 proc. swojej wypłaty.

„Najdłużej na OC zarabiają młodzi kierowcy, np. studenci, którzy jednocześnie mają najmniej pieniędzy w domowych budżecie. Statystyka jest bezlitosna: im jesteś młodszy stażem w pracy, tym mniej zarabiasz, a jednocześnie jako niedoświadczony kierowca płacisz większe składki za OC. Dla niektórych grup zawodowych roczna składka OC pochłonie nawet kilkadziesiąt procent miesięcznego dochodu. Dlatego kupując polisę, dobrze znać bezpieczne sposoby na jej obniżenie” – dodaje Wojciech Rabiej.

Nieco mniejszym wydatkiem będzie kupno polisy dla pracownika biurowego - zarabiając około 2436 zł netto i płacąc za ubezpieczenie średnio 840 zł, polisa pochłonie aż 35 proc. jego miesięcznych zarobków.

Z kolei najtańsze OC przypada m.in. policjantom. Służby mundurowe płacą za ubezpieczenie auta średnio 740 zł, co oznacza, że cena OC proponowana im przez ubezpieczycieli jest o 166 zł niższa od średniej składki, jaką płacą Polacy. Z kolei, jak podaje Policja, funkcjonariusz w 2018 r. zarabiał średnio 3024 zł. Choć OC w jego przypadku należy do jednych z najtańszych, pochłania ono aż 24 proc. jego zarobków.

Z danych mfind.pl wynika ponadto, że najwięcej za OC płacą standardowo uczniowie i studenci – średnia składka w ich przypadku kształtuje się na poziomie 1966 zł. Sporo za obowiązkową polisę komunikacyjną muszą zapłacić także sportowcy (średnio 1252 zł) oraz osoby bezrobotne - w ich przypadku OC kosztuje około 1090 zł.

Zakup OC stanowi najmniejsze obciążenie dla pracowników działu IT. Przykładowo – według pracuj.pl, przeciętne zarobki w Polsce na stanowisku starszego programisty kształtują się na poziomie 12 500 zł brutto, co daje około 8 776 zł “na rękę”. Z kolei średnia cena OC dla tej grupy zawodowej oscyluje w granicach 1014 zł, co stanowi około 11 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Oznacza to, że programista w ciągu 2,5 dnia jest w stanie zapracować na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Niewiele większym obciążeniem domowego budżetu będzie kupno obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla prawnika, który za OC płaci średnio 905 zł. Średnie zarobki prawnika wynoszą netto 6805 zł. Tak więc polisa pochłonie około 13 proc. jego miesięcznego budżetu.

OC zapewnia ochronę przed odpowiedzialnością za szkody komunikacyjne wyrządzone osobom trzecim. Jej koszt zależy od bardzo wielkich składników: wieku, doświadczenia, zniżek, samochodu. W przypadku auta liczy się wszystko: marka, model, przebieg, wartość, pojemność silnika. Na cenę wpływa nawet miejsce zamieszkania, ale też sposób zakupu ubezpieczenia. Choć OC jest ustawowo obowiązkowe, wysokość stawki nie jest odgórnie uregulowana. Dlatego oferty towarzystw ubezpieczeniowych mogą się od siebie znacząco różnić również w zależności od tego, czy polisę kupimy u agenta, czy online.

„Na pewno jednym ze sposobów na znalezienie niższej stawki za ubezpieczenie OC jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej. Kalkulator dostępny online w ciągu kilku minut przedstawia nawet kilkanaście różnych ofert, a kompetentny doradca udziela pomocy jeżeli taka będzie potrzebna. Porównując oferty dobrze jest zwrócić uwagę zarówno na cenę składki, jak i zakres oferowanego pakietu dodatkowego” – podpowiada Wojciech Rabiej.

źródło: Mfind


Tagi:
OC, ubezpieczenie OC, ile wydajemy na OC, kto najwięcej płaci za OC a kto najmniej

Zobacz podobne artykuły:

Gdzie oszczędzić na OC, będąc młodym kierowcą bez zniżek?
kalendarz 07/10 2019

Gdzie oszczędzić na OC, będąc młodym kierowcą bez zniżek?

Finanse / Ubezpieczenia

2019.10.07

Początek roku akademickiego oznacza wzrost liczby studentów, którzy pierwszy raz ubezpieczają swój własny samochód..
Stłuczka wypożyczonym samochodem na minuty może słono kosztować
kalendarz 30/09 2019

Stłuczka wypożyczonym samochodem na minuty może słono kosztować

Finanse / Ubezpieczenia

2019.09.30

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia chroni przed kosztami.
Co warto wiedzieć o likwidacji szkody po wypadku na drodze?
kalendarz 24/09 2019

Co warto wiedzieć o likwidacji szkody po wypadku na drodze?

Finanse / Ubezpieczenia

2019.09.24

Jak w razie potrzeby sprawnie zgłosić szkodę z polisy OC?
Najnowsze artykuły:
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Hiszpanii

Kajetan Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Hiszpanii

Wiadomości / Moto sport

2019.10.17

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak kilkanaście dni temu wrócili z Rajdu Walii, a już czeka ich kolejne wyzwanie.
Nowa Skoda Octavia na szkicach

Nowa Skoda Octavia na szkicach

Wiadomości / News

2019.10.17

Skoda ujawnia pierwsze szkice nowej generacji Octavii.
Andrzej i Maciej Lubiak w Rajdzie Żubrów

Andrzej i Maciej Lubiak w Rajdzie Żubrów

Wiadomości / Moto sport

2019.10.17

W ubiegłym roku ojciec i syn, Andrzej i Maciej Lubiak po raz pierwszy wystartowali wspólnie w Rajdzie Żubrów.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.