Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Kale Rovanperä wygrał 55. Arctic Lapland Rally 2020
kalendarz 21/01 2020

Kale Rovanperä wygrał 55. Arctic Lapland Rally 2020

Moto sport / Toyota

Pierwsze zwycięstwo Toyoty Yaris WRC w 2020 r.

Kale Rovanperä pilotowany przez Jonne Haltunena wygrał swój pierwszy rajd za kierownicą Toyoty Yaris WRC - 55. Arctic Lapland Rally 2020. Od czwartku młody kierowca zespołu Toyota Gazoo Racing będzie rywalizował w Rajdzie Monte Carlo, pierwszej rundzie mistrzostw świata.

Kale Rovanperä w październiku skończy 20 lat. Uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych kierowców młodego pokolenia. Dwa ostatnie sezony przejeździł na zapleczu WRC, w 2019 r. zdobył tytuł mistrza świata WRC 2 Pro i szybko został przechwycony przez rajdowy zespół Toyoty. Japoński producent przed sezonem 2020 dokonał rewolucji w składzie - do Toyoty dołączył też Sebastien Ogier, czyli sześciokrotny mistrz świata, a także doświadczony już Elfyn Evans. Rovanperä to inwestycja na przyszłość, a jego pierwszy sezon za kierownicą Yarisa WRC będzie okazją do zbierania doświadczeń.

Rovanperä pierwsze przetarcie przed sezonem 2020 w mistrzostwach świata miał w kultowym już Arctic Lapland Rally, którego 55. edycja gościła nieopodal Rovaniemi. 19-latek wziął udział w imprezie, która słynie ze śnieżno-lodowych tras, na których trzeba ścigać się w oponach wyposażonych w tzw. długie kolce. Dla kierowców to świetne przetarcie przed Rajdem Szwecji, który jest drugą rundą WRC. Arctic Lapland Rally to ponad 200 km podzielonych na 10 odcinków specjalnych i dwa dni rywalizacji. W imprezie startują nie tylko rajdowe gwiazdy, ale i słynni kierowcy Formuły 1. W tym roku z trudami imprezy mierzył się m.in. wicemistrz F1 z 2019 r. Valtteri Bottas, a w przeszłości startowali tu także Mika Hakkinen, czy Kimi Raikkonen. Najwięcej zwycięstw, bo aż sześć, odniósł Juha Salo.

Po edycji 2020 do listy zwycięzców dołączył Rovanperä. W swoim pierwszym rajdzie za kierownicą Yarisa WRC wygrał osiem z dziesięciu odcinków specjalnych i triumfował z przewagą prawie trzech minut nad Teemu Asunmaą w słabszej Skodzie Fabii R5 evo. Bottas zajął dziewiąte miejsce. Dla Rovanpery poza samym zwycięstwem ważne było też to, że zebrał wiele cennych doświadczeń - musiał radzić sobie z jazdą przy padającym śniegu i jako pierwsze auto na trasie.

Po przetarciu w ojczystej Finlandii Rovanperä zadebiutuje w najwyższej klasie rajdowych mistrzostw świata. W Rajdzie Monte Carlo (23-26 stycznia) pojedzie po raz pierwszy po punkty dla zespołu Toyota Gazoo Racing WRT. Będzie to jego trzeci start w najstarszym rajdzie świata.

Foto: Toyota


Tagi:
55. Arctic Lapland Rally 2020, Kale Rovanperä, Jonne Haltunen, Toyota Yaris WRC, Toyota Gazoo Racing

Zobacz podobne artykuły:

Toyota Off‑Road Festival 2026
kalendarz 26/06 2026

Toyota Off‑Road Festival 2026

Moto fanatyk

2026.06.26

Miłośnicy terenowych Toyot spotkali się na Mazurach.
Rusza sezon driftingu
kalendarz 26/06 2026

Rusza sezon driftingu

Wiadomości / Moto sport

2026.06.26

Nadarzyn rozpoczyna sezon Driftingowych Mistrzostw Polski 2026.
Rajd Akropolu 2026
kalendarz 26/06 2026

Rajd Akropolu 2026

Wiadomości / Moto sport

2026.06.26

Jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających rajdów w kalendarzu WRC.
Najnowsze artykuły:
Kupujesz diesla?

Kupujesz diesla?

Używane

2026.06.26

Te roczniki są najbardziej ryzykowne.
Toyota Off‑Road Festival 2026

Toyota Off‑Road Festival 2026

Moto fanatyk

2026.06.26

Miłośnicy terenowych Toyot spotkali się na Mazurach.
„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”

„Nigdy nie powstanie elektryczny model 911”

Wiadomości / News

2026.06.26

Porsche zapewnia, że najsłynniejszy model marki zachowa silnik benzynowy.