Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?
kalendarz 12/06 2024

Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?

Porady

Nawet jeśli samochód jest zaparkowany w dobrze oświetlonym miejscu, może stać się obiektem zainteresowania złodziei.

Ale nie zawsze chodzi im o cały samochód. Włamywacze często kradną łatwe do wymontowania części samochodowe, które mogą później sprzedać na czarnym rynku w Polsce lub za granicą albo wykorzystać do naprawy innych pojazdów.

Według Matasa Buzelisa, eksperta motoryzacyjnego z firmy carVertical, na ten proceder narażone są głównie nowsze pojazdy, ponieważ są one wyposażone w drogie i chodliwe części. Ale tak naprawdę złodzieje interesują się wszystkim - od katalizatorów po koła. Kradną nawet tablice rejestracyjne.

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie – jak można się przed tym chronić?

Lusterka boczne i szkło lusterek

Wysokiej klasy lusterka samochodowe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, więc nic dziwnego, że są poszukiwane przez złodziei. Lusterka często ulegają uszkodzeniu podczas drobnych stłuczek, stąd popyt na nie jest dosyć spory.

Niestety – zdarzają się także zwyczajni kierowcy, którzy po stłuczeniu własnego szkła lusterka decydują się zaoszczędzić pieniądze i „pożyczyć” je z innego samochodu. Demontaż szkła lusterka jest dość prosty i zajmuje zaledwie kilka chwil.

W zapobieganiu kradzieży lusterek może pomóc wygrawerowanie na nich numeru VIN samochodu. Staną się one mniej atrakcyjne dla złodziei, którzy widząc grawer, poszukają prawdopodobnie innego auta.

Reflektory i światła tylne

W przypadku niektórych modeli aut, koszty reflektorów są astronomiczne. Ponieważ popyt na nie na rynku części używanych jest wysoki, złodzieje ulegają pokusie. Skradzione światła i inne części tego typu są często transportowane za granicę.

„Aby ukraść światła, złodzieje mogą użyć specjalnych nożyc do metalu i poważnie uszkodzić błotniki i maskę samochodu. W takich przypadkach straty właściciela są jeszcze większe.” – stwierdza Matas Buzelis z  carVertical.

Światła samochodowe należą również do części, na których eksperci zalecają wygrawerowanie numeru VIN. Chociaż nie jest to niezawodny środek odstraszający złodziei, ryzyko kradzieży się zmniejsza.

Tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne samochodów są zazwyczaj kradzione w celu umieszczenia ich na innym pojeździe i wykorzystania do działalności przestępczej. Przestępcy stosują tę taktykę, aby oszukać kamery miejskie i wprowadzić w błąd organy ścigania. Usunięcie tablic nie wymaga żadnego wysiłku, więc jedynym sposobem ochrony samochodu jest trzymanie go na zamkniętym parkingu lub przynajmniej w dobrze oświetlonym miejscu.

Czasem pomaga przykręcenie lub zanitowanie tablic – złodziej weźmie te, które są gorzej zamocowane z sąsiedniego auta, ale oczywiście nie ma na to żadnej gwarancji.

Kierownica i elementy wnętrza

Używane kierownice do starych aut są tanie, ale te do aut nowych, zwłaszcza z segmentu premium kosztują majątek. Używane kierownice są poszukiwane do napraw powypadkowych. Aby chronić kierownicę można pokusić się o montaż na niej blokady. Niestety są one stosowane coraz rzadziej. Innym (mniej skutecznym) sposobem ma uniknięcie kradzieży kierownicy jest pozostawienie samochodu w bezpiecznym miejscu.

Chociaż części paneli wewnętrznych są rzadziej kradzione niż światła czy lusterka, też znajdują się na nie amatorzy. Złodzieje zazwyczaj celują w panele bardziej luksusowych samochodów, które są później sprzedawane osobom naprawiającym uszkodzone pojazdy lub są transportowane za granicę.

Samochody stojące na podnośnikach lub cegłach wciąż pojawiają się w naszym otoczeniu.  Zdejmowanie kół może być czasochłonne, więc złodzieje zazwyczaj wybierają auta zaparkowane dalej od świateł ulicznych.

„Koła samochodowe są dość pożądanym przedmiotem, więc znalezienie na nie kupców nie jest trudne. Najbardziej niezawodnym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnej porannej niespodzianki jest użycie specjalnych śrub zabezpieczających, które uniemożliwiają odkręcenie koła za pomocą zwykłych narzędzi." – dodaje Matas Buzelis.

Katalizatory zawierają metale szlachetne, takie jak platyna, pallad i rod, które są wysoko cenione przez handlarzy złomem. Sprzedając katalizator, złodzieje mogą liczyć na niezłą zapłatę.  

Szczególnie czujni powinni być użytkownicy Toyoty i Lexusa, ponieważ statystycznie właśnie te marki są najczęściej na celowniku przestępców. Wynika to z faktu, że katalizatory tych producentów zawierają więcej metali szlachetnych, co sprawia, że są droższe na czarnym rynku. Co więcej - Toyota i Lexus produkują głównie hybrydy, a w nich katalizatory są najczęściej w lepszym stanie niż w samochodach benzynowych.

Wielu kierowców, chcąc uchronić się przed złodziejami, wycina swoje katalizatory i instaluje w ich miejsce tańsze wersje.

„Przestępcy często obierają za cel popularne modele z wyższej półki, dlatego przy zakupie takiego pojazdu warto ocenić swoje możliwości parkowania. W przeciwnym razie straty po nocnej wizycie złodziei mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych”. – powiedział Matas Buzelis.

źródło: carVertical


Tagi:
kradzieże aut, kradzież części samochodowych

Zobacz podobne artykuły:

Gorące lato i gorące opony
kalendarz 23/07 2024

Gorące lato i gorące opony

Warsztat / Porady

2024.07.23

Warto zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na wakacje.
Wakacje na europejskich drogach – co warto wiedzieć podróżując autem?
kalendarz 18/07 2024

Wakacje na europejskich drogach – co warto wiedzieć podróżując autem?

Warsztat / Porady

2024.07.18

Decydując się na letnie wyjazdy, warto wziąć pod uwagę ważne aspekty.
 Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?
kalendarz 17/07 2024

Auta popowodziowe: jak je rozpoznać i czy warto kupić?

Warsztat / Porady

2024.07.17

Co może grozić nabywcy, jeśli kupi taki samochód nieświadomie?

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Gorące lato i gorące opony

Gorące lato i gorące opony

Warsztat / Porady

2024.07.23

Warto zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na wakacje.
 Audi i bp partnerami w Formule 1

Audi i bp partnerami w Formule 1

Wiadomości / Moto sport

2024.07.23

Dla obu firm to nowy etap współpracy.
Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Wiadomości / News

2024.07.23

Modele z popularnym silnikiem znikają z polskiej oferty Mazdy.