Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Honda z przewidującym tempomatem adaptacyjnym
kalendarz 12/01 2015

Honda z przewidującym tempomatem adaptacyjnym

Warsztat / Technika / Honda

Honda wprowadzi pierwszy na świecie inteligentny tempomat adaptacyjny (i-ACC).

Według zapewnień Hondy, tempomat jest w stanie przewidywać i automatycznie reagować na sytuację, w której pojazd z sąsiedniego pasa ruchu zajedzie nam drogę.

W oparciu o badania rzeczywistych, typowych zachowań europejskich kierowców, system i-ACC analizuje sytuację na drodze korzystając z kamery i radaru, które pozwalają ustalić pozycję innych pojazdów. Stosując specjalny algorytm, system ocenia prawdopodobieństwo zajechania drogi naszemu autu przez pojazdy poruszające się po sąsiednich pasach. Bazuje on na wzajemnych relacjach ruchu tych pojazdów i w razie potrzeby szybko i bezpiecznie reaguje.

Nowe rozwiązanie Hondy nie zastępuje stosowanego wcześniej tempomatu adaptacyjnego (ACC), a tylko uzupełnia jego działanie. Tradycyjne systemy ACC utrzymują wybraną przez kierowcę prędkość i jedynie obniżają ją, by zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Niestety, w razie zajechania drogi przez pojazd poruszający się sąsiednim pasem, tradycyjny system może zareagować dopiero wtedy, gdy pojazd ten niemal zakończył już niebezpieczny manewr.

i-ACC potrafi zauważyć niebezpieczeństwo zajechania drogi nawet do 5 sekund przed wykonaniem takiego manewru, dzięki czemu reakcja na to zdarzenie może być łagodniejsza, nie powodując paraliżującego zaskoczenia kierowcy, który mógł nawet nie być świadom niebezpieczeństwa. W takiej sytuacji system uruchamia hamowanie - początkowo z ograniczoną intensywnością, informując kierowcę o przyczynie hamowania i zapalając odpowiednią ikonę na wyświetlaczu. Następnie system kontynuuje hamowanie z większą intensywnością, by zachować bezpieczną odległość od innego pojazdu. Dr Kleingehagenbrock odpowiedzialny za prace nad i-ACC w Honda R&D Europe (Deutschland) GmbH ocenia wyniki prac - i-ACC przenosi systemy regulacji prędkości na zupełnie nowy poziom, oferując coś, co nazwaliśmy przewidywalnością bezpieczeństwa.

Jednocześnie i-ACC potrafi rozróżnić ruch lewostronny od prawostronnego (niezależnie od tego, po której stronie znajduje się kierownica) i automatycznie wytypować pojazd na sąsiednim pasie, który stwarza największe ryzyko zajechania drogi, odpowiednio reagując na jego manewry.

Nowy system jest owocem własnych prac badawczo-rozwojowych Hondy, prowadzonych przez międzynarodowy zespół z Europy i Japonii i jest szczególnie dostosowany do specyfiki ruchu drogowego w Europie. Badania zachowań kierowców prowadzące do powstania algorytmu działania systemu wykonywano na drogach całej Europy.

Dr Schmuedderich odpowiedzialny za prace nad i-ACC w Honda Research Institute Europe GmbH dodaje: i-ACC to prawdziwy przełom i wielki krok w stronę nowej generacji systemów wspomagania kierowcy, które będą w stanie przewidywać zachowanie innych uczestników ruchu drogowego.

System i-ACC będzie dostępny opcjonalnie w europejskiej wersji modelu CR-V 2015./oprac. ns/

Zobacz podobne artykuły:

1000 skuterów premium Forza 125 w Polsce
kalendarz 18/07 2019

1000 skuterów premium Forza 125 w Polsce

Wiadomości / News

2019.07.18

Już niebawem tysięczny skuter premium Forza 125 opuści salon w Polsce.
 Biturbo, twin turbo, twin scroll turbo – co to znaczy?
kalendarz 11/07 2019

Biturbo, twin turbo, twin scroll turbo – co to znaczy?

Warsztat / Technika

2019.07.11

Wyposażenie silnika w turbosprężarkę to skuteczny sposób na uzyskanie dużej mocy przy niewielkich rozmiarach. A co z turbodziurą?
 Mikaela Åhlin-Kottulinsky testuje opony Extreme E Continentala
kalendarz 27/06 2019

Mikaela Åhlin-Kottulinsky testuje opony Extreme E Continentala

Warsztat / Technika

2019.06.27

Pochodząca ze śląskiej rodziny hrabiowskiej Szwedka Mikaela Åhlin-Kottulinsky została kierowcą testowym nowych opon o wysokich osiągach Continental.
Najnowsze artykuły:
BMW M2 – nie będzie napędu obu osi, ale…

BMW M2 – nie będzie napędu obu osi, ale…

Wiadomości / News

2019.07.19

BMW potwierdziło, że przygotuje nowe wersje modelu M2.
Coraz więcej wypadków z udziałem rowerzystów

Coraz więcej wypadków z udziałem rowerzystów

Warsztat / Bezpieczeństwo

2019.07.19

Jest szansa na poprawę infrastruktury dla tej grupy użytkowników dróg.
 Suzuki Boxing Night

Suzuki Boxing Night

Wiadomości / News

2019.07.19

Suzuki obejmie mecenatem reprezentantów i reprezentantki Polski, a także stanie się patronem zawodów reprezentacji narodowych pod nazwą Suzuki Boxing Night.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.