Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Honda z przewidującym tempomatem adaptacyjnym
kalendarz 12/01 2015

Honda z przewidującym tempomatem adaptacyjnym

Warsztat / Technika / Honda

Honda wprowadzi pierwszy na świecie inteligentny tempomat adaptacyjny (i-ACC).

Według zapewnień Hondy, tempomat jest w stanie przewidywać i automatycznie reagować na sytuację, w której pojazd z sąsiedniego pasa ruchu zajedzie nam drogę.

W oparciu o badania rzeczywistych, typowych zachowań europejskich kierowców, system i-ACC analizuje sytuację na drodze korzystając z kamery i radaru, które pozwalają ustalić pozycję innych pojazdów. Stosując specjalny algorytm, system ocenia prawdopodobieństwo zajechania drogi naszemu autu przez pojazdy poruszające się po sąsiednich pasach. Bazuje on na wzajemnych relacjach ruchu tych pojazdów i w razie potrzeby szybko i bezpiecznie reaguje.

Nowe rozwiązanie Hondy nie zastępuje stosowanego wcześniej tempomatu adaptacyjnego (ACC), a tylko uzupełnia jego działanie. Tradycyjne systemy ACC utrzymują wybraną przez kierowcę prędkość i jedynie obniżają ją, by zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Niestety, w razie zajechania drogi przez pojazd poruszający się sąsiednim pasem, tradycyjny system może zareagować dopiero wtedy, gdy pojazd ten niemal zakończył już niebezpieczny manewr.

i-ACC potrafi zauważyć niebezpieczeństwo zajechania drogi nawet do 5 sekund przed wykonaniem takiego manewru, dzięki czemu reakcja na to zdarzenie może być łagodniejsza, nie powodując paraliżującego zaskoczenia kierowcy, który mógł nawet nie być świadom niebezpieczeństwa. W takiej sytuacji system uruchamia hamowanie - początkowo z ograniczoną intensywnością, informując kierowcę o przyczynie hamowania i zapalając odpowiednią ikonę na wyświetlaczu. Następnie system kontynuuje hamowanie z większą intensywnością, by zachować bezpieczną odległość od innego pojazdu. Dr Kleingehagenbrock odpowiedzialny za prace nad i-ACC w Honda R&D Europe (Deutschland) GmbH ocenia wyniki prac - i-ACC przenosi systemy regulacji prędkości na zupełnie nowy poziom, oferując coś, co nazwaliśmy przewidywalnością bezpieczeństwa.

Jednocześnie i-ACC potrafi rozróżnić ruch lewostronny od prawostronnego (niezależnie od tego, po której stronie znajduje się kierownica) i automatycznie wytypować pojazd na sąsiednim pasie, który stwarza największe ryzyko zajechania drogi, odpowiednio reagując na jego manewry.

Nowy system jest owocem własnych prac badawczo-rozwojowych Hondy, prowadzonych przez międzynarodowy zespół z Europy i Japonii i jest szczególnie dostosowany do specyfiki ruchu drogowego w Europie. Badania zachowań kierowców prowadzące do powstania algorytmu działania systemu wykonywano na drogach całej Europy.

Dr Schmuedderich odpowiedzialny za prace nad i-ACC w Honda Research Institute Europe GmbH dodaje: i-ACC to prawdziwy przełom i wielki krok w stronę nowej generacji systemów wspomagania kierowcy, które będą w stanie przewidywać zachowanie innych uczestników ruchu drogowego.

System i-ACC będzie dostępny opcjonalnie w europejskiej wersji modelu CR-V 2015./oprac. ns/

Zobacz podobne artykuły:

Nowy silnik Audi i 610 KM w DTM
kalendarz 25/03 2019

Nowy silnik Audi i 610 KM w DTM

Warsztat / Technika

2019.03.25

W serii wyścigów DTM rozpoczyna się nowa era. Począwszy od sezonu 2019, samochody Klasy 1 (Class 1) popularnej serii wyścigów samochodów turystycznych, będą napędzane nowymi silnikami.
Reflektory w wersji LED dla VW Golfa VII
kalendarz 22/03 2019

Reflektory w wersji LED dla VW Golfa VII

Warsztat / Technika

2019.03.22

Zastosowanie technologii LED zamiast żarówek halogenowych sprawia, że reflektory zużywają nie tylko mniej energii, ale przede wszystkim wyposażone są w źródła światła o długiej trwałości.
Kolejna Honda Civic Type R może być hybrydą
kalendarz 12/03 2019

Kolejna Honda Civic Type R może być hybrydą

Wiadomości / News

2019.03.12

Nowy rodzaj napędu usportowionej wersji Civica wpisuje się w zapowiadany program Hondy.
Najnowsze artykuły:
Kajetanowicz i Szczepaniak – debiutanci Rajdu Argentyny

Kajetanowicz i Szczepaniak – debiutanci Rajdu Argentyny

Wiadomości / Moto sport

2019.04.26

Ruszyła rywalizacja w piątej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata, Rajdzie Argentyny.
39 Rajd Argentyny

39 Rajd Argentyny

Wiadomości / Moto sport

2019.04.25

Tegoroczny cykl Rajdowych Mistrzostw Świata FIA powraca na kontynent amerykański. Piąta runda sezonu odbędzie się w Argentynie.
Lubiak i Borko przed Rajdem Świdnickim

Lubiak i Borko przed Rajdem Świdnickim

Wiadomości / Moto sport

2019.04.25

W najbliższy weekend odbędzie się Rajd Świdnicki. Wśród startujących nie zabraknie Macieja Lubiaka.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.