Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Góry zimą - jak przygotować się do wyprawy?
kalendarz 02/02 2018

Góry zimą - jak przygotować się do wyprawy?

Bezpieczeństwo / Porady

Zimowa aura i piękne widoki przyciągają turystów, którzy górskie szlaki chcą odkrywać w tej niepowtarzalnej scenerii.

Jednak bez odpowiedniego przygotowania wycieczka nawet w niskie partie może być niebezpieczna. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, planując zimowy trekking.

Górska wspinaczka zimą oprócz potencjalnych zagrożeń jest też zdecydowanie bardziej wymagająca. Nawet w szczycie sezonu letniego wychodząc na najwyższe szczyty, trzeba być przygotowanym na oblodzone i ośnieżone wzniesienia. Dlatego dobre przygotowanie to podstawa udanej i bezpiecznej wędrówki.

Przed podjęciem decyzji

Zanim zaczniemy planowanie górskiej wycieczki powinniśmy zapoznać się z komunikatami GOPR lub TOPR (w Tatrach), podającymi stopień zagrożenia lawinowego i stabilność pokrywy śnieżnej. Są one wyrażone w 5-stopniowej skali, od niskiego (stopień 1) do bardzo wysokiego ryzyka (stopień 5). Pomarańczowy i czerwony kolor informuje o największym zagrożeniu i jest sygnałem do przełożenia wyprawy na inny termin.  

Przed ostateczną decyzją warto sprawdzić też komunikaty pogodowe, regularnie publikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w których znajdują się informacje zarówno o aktualnych warunkach, jak i prognozie na najbliższą dobę. Pamiętajmy jednak, że pogoda w górach, szczególnie zimą, jest bardzo zmienna, dlatego należy przygotować się na każdą ewentualność.

Planowanie trasy

Górski trekking zimą nawet dla najbardziej doświadczonego wędrowcy może być sporym wyzwaniem, dlatego najlepiej rozpocząć go od dolin i regli w Tatrach oraz niższych pasm górskich – Beskidów, czy Bieszczad. Przed wyjściem na szlak należy zaplanować dokładnie trasę. Najlepiej wybierać popularniejsze szlaki, zlokalizowane w pobliżu tras narciarskich, czy schronisk. Takie trasy są zazwyczaj przetarte, a dzięki temu bardziej widoczne i prostsze do pokonania.

Wybierając trasę należy zwracać uwagę na stopień jej trudności, średni czas jej pokonania oraz stopień nachylenia terenu. Nie zapominajmy, że oprócz niesprzyjających warunków, zimą zdecydowanie szybciej zapada zmrok, dlatego obliczając trasę, weźmy również pod uwagę zapas czasu, potrzebny, by bezpiecznie dotrzeć do schroniska. W planowaniu trasy pomogą szczegółowe mapy, przedstawiające interesujący nas wycinek, które ułatwią dokładne określenie i zaplanowanie wszystkich tych aspektów.

Odpowiednie ubranie

Jeśli prognozy są dla nas łaskawe i wybraliśmy już trasę dostosowaną do naszych umiejętności, możemy rozpocząć przygotowania do wyprawy. Niskie temperatury, mróz, silny wiatr czy wysoka pokrywa śnieżna to tylko niektóre z utrudnień, z którymi musimy poradzić sobie w trakcie zimowego trekkingu. Przygotowania należy rozpocząć więc od odpowiedniego wyposażenia.

Podstawą są odpowiednie buty - ciepłe, nieprzemakalne, stabilizujące kostkę i umożliwiające przypięcie do nich raków. Ich uzupełnieniem będą skarpety, najlepiej z owczej wełny merino, z bardzo dobrymi parametrami oddychania i nieprzemakalności.

W góry należy ubierać się warstwowo. Świetnie sprawdzi się termoaktywna, oddychająca bielizna, zatrzymująca wilgoć i chroniąca przed utratą zimna, ciepły polar czy bluza, wodoodporne spodnie i kurtka, najlepiej z systemem RECCO - specjalnym reflektorem wszytym w ubranie, pozwalającym służbom ratunkowym odnalezienie osoby zaginionej w trakcie lawiny. Uzupełnieniem górskiego wyposażenia będą ocieplane rękawice oraz czapka.

Dodatkowy sprzęt

W wodoodpornym plecaku, który będziemy mieć ze sobą w trakcie podróży, powinny znaleźć się też m.in. stuptuty, czyli popularne ochraniacze, raki, zapewniające odpowiednią przyczepność na oblodzonej trasie (można je wypożyczyć w schroniskach, czy sklepach sportowych), czołówka z zapasowymi bateriami, oświetlającą trasę, ubrania na zmianę, w tym zapasowe skarpety oraz termos z rozgrzewającym napojem.

Mimo dobrego przygotowania, trudne warunki i ograniczona widoczność często mogą utrudniać odnalezienie odpowiedniego szlaku czy drogi powrotnej. W górach często jest problem z zasięgiem, dlatego planując górską wycieczkę warto zabrać ze sobą składaną mapę, z zaznaczonymi wcześniej punktami, do których chcemy dotrzeć. Złożona zajmuje bardzo mało miejsca w bagażu, a po rozłożeniu bez problemów odczytamy najbliższe szlaki turystyczne, punkty widokowe czy schronisko.

źródło: 365pr


Tagi:
góry zimą, przygotuj się do wyprawy w góry, bezpieczeństwo w górach, co zabrać z sobą w góry

Zobacz podobne artykuły:

 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych
kalendarz 16/04 2024

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.
 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
 Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?
kalendarz 05/04 2024

Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?

Bezpieczeństwo

2024.04.05

5 kwietnia obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który ma na celu zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań na drogach.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.