Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Dobre samopoczucie po imprezie? Kierowco, to może być pułapka!
kalendarz 10/02 2019

Dobre samopoczucie po imprezie? Kierowco, to może być pułapka!

Bezpieczeństwo / Porady

Dobre samopoczucie o poranku po intensywnej imprezie może być dla kierowców bardzo zdradliwe.

Brak kaca to potencjalna oznaka nadludzkich zdolności, jednak wynika on raczej z faktu, że w organizmie nadal znajduje się alkohol.

Obiegowa opinia mówi, że rano po imprezie czujemy się źle, bo mamy w sobie jeszcze alkohol. W rzeczywistości symptomy kaca zaczynają się pojawiać, gdy ilość alkoholu w organizmie zauważalnie spadła, a „syndrom dnia poprzedniego” najmocniej doskwiera gdy alkohol prawie całkiem zniknie z organizmu.

Skąd się bierze kac?

Pomimo wielu lat badań, procesy powodujące powstanie kaca nie zostały w pełni poznane. Wiadomo, że prowadzą do niego następujące czynniki:

•    nagromadzenie aldehydu octowego oraz kwasu octowego, które są produktem rozkładu alkoholu przez wątrobę;
•    spadek poziomu glukozy we krwi;
•    odwodnienie;
•    kwasica (zaburzenie kwasowo-zasadowej równowagi organizmu);
•    zmiany poziomu hormonów;
•    niewyspanie;
•    nieodpowiednie odżywienie.

Większość alkoholi o barwie innej niż przezroczysta (np. rum, czerwone wino) zawiera kongenery. Są to złożone związki organiczne, które mogą przyczyniać się do powstawania kaca. Wynikiem ich neutralizacji przez wątrobę jest powstanie aldehydu mrówkowego oraz kwasu mrówkowego. Te substancje mogą powodować spłycony oddech, podrażnienie skóry oraz silne bóle głowy. Brzmi znajomo?

Nie daj się zmylić! Zachowaj rozsądek

Należy sobie uzmysłowić, że opisane przypadłości mają miejsce, gdy alkohol opuszcza organizm, a my odczuwamy skutki działania substancji, które powstają w trakcie jego neutralizowania. Dobre samopoczucie o poranku po imprezie może być więc bardzo złudne, gdyż najpewniej alkohol nie został jeszcze usunięty z organizmu. Z kolei uczucie kaca nie jest też stuprocentowym gwarantem bycia trzeźwym.

Średnie tempo metabolizmu alkoholu jest wolniejsze niż zakłada wielu ludzi. Według badania zrealizowanego na zlecenie firmy AlcoSense, niemal co trzeci polski kierowca wsiadłby za kierownicę wcześniej niż powinien kolejnego dnia rano po wieczornej imprezie. Z badania wynika również, że im kierowca jest młodszy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że przeszacuje możliwości swojego organizmu.

Przeciętna osoba trawi 8 g czystego alkoholu na godzinę. Jest to ilość znajdująca się w 250 ml średniej mocy piwa, 80 ml wina, czy 25 ml wódki. Kierując się tym parametrem oraz doliczając 30 min na przedostanie się alkoholu do układu krwionośnego, po wypiciu 0,5 l piwa należałoby odczekać około 2,5 godziny, aby alkohol został usunięty z organizmu.

Jednak na szybkość pozbywania się alkoholu z naszego ciała wpływa mnóstwo czynników indywidualnych oraz zewnętrznych, takich jak waga, płeć, stopień najedzenia, czy stopień zmęczenia. Z tego powodu bardzo ciężko przewidzieć, jak będzie prezentować się ten parametr u konkretnej osoby w danym dniu.

Podsumowując: nie ufaj temu, jak się czujesz. Dzień po imprezie należy zawsze się upewnić przy pomocy alkomatu dobrej jakości, czy wsiadanie za kierownicę jest dobrym pomysłem lub po prostu z góry zrezygnować z jazdy. Zarówno wtedy, gdy czujemy się stosunkowo dobrze, jak i wówczas gdy męczy nas kac, który dodatkowo wpływa na obniżenie zdolności psychomotorycznych.

źródło: AlcoSense


Tagi:
kiedy po imprezie alkoholowej wsiadać za kierownicę, kac a prowadzenie samochodu, zdradliwe dobre samopoczucie po wypitym alkoholu

Zobacz podobne artykuły:

Nawigacja z głosem bliskiej osoby zmniejszy ryzyko wypadku
kalendarz 14/02 2019

Nawigacja z głosem bliskiej osoby zmniejszy ryzyko wypadku

Warsztat / Bezpieczeństwo

2019.02.14

W Walentynki i nie tylko.
Co wpływa na karoserię polskich aut?
kalendarz 12/02 2019

Co wpływa na karoserię polskich aut?

Warsztat / Porady

2019.02.12

Zdaniem mechaników karoserię polskich aut najczęściej dotyka korozja drzwi, błotników i pokrywy bagażnika.
Jak czytać testy opon?
kalendarz 09/02 2019

Jak czytać testy opon?

Warsztat / Porady

2019.02.09

Ta sama opona ma inne osiągi w różnych temperaturach czy rozmiarach.
Najnowsze artykuły:
Lexus ES kontra opera

Lexus ES kontra opera

Moto fanatyk / Car audio

2019.02.17

Model ES jest wyposażony w jeden z najbardziej zaawansowanych systemów audio na świecie. Jak sprawdzi się w porównaniu z Operą Santa Fe, stworzoną głównie na potrzeby muzyki?
Ferrari pracuje nad hybrydową wersją modelu 488

Ferrari pracuje nad hybrydową wersją modelu 488

Wiadomości / News

2019.02.17

Włoska firma przygotowuje się do ujawnienia nowego superata, ale nie w Genewie.
Volkswagen T-Roc w topowej wersji R

Volkswagen T-Roc w topowej wersji R

Wiadomości / News

2019.02.17

Podczas Salonu Samochodowego w Genewie VW zaprezentuje studyjny model najmocniejszej wersji T-Roca.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.