Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czym kierują się kierowcy przy wyborze żarówki?
kalendarz 18/12 2019

Czym kierują się kierowcy przy wyborze żarówki?

Bezpieczeństwo / Technika

Co czwarty kierowca nie wie, czym powinno się charakteryzować źródło światła wysokiej jakości, a 16 proc. nie zna żadnego typu żarówek o podwyższonych parametrach.

Polscy kierowcy coraz więcej wiedzą na temat oświetlenia samochodowego, ale wciąż jest tu pole do poprawy – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki OSRAM.

Spora grupa kierowców jest zdania, że żarówki wysokiej jakości to takie, które są trwałe, a przecież istotnych parametrów jest znacznie więcej. Zaledwie 5 proc. ankietowanych uważa, że żarówka wysokiej jakości powinna charakteryzować się dużym zasięgiem, a według 3 proc. powinna dawać dużo światła. Aż 26 proc. badanych nie wie, jakie cechy powinno mieć źródło światła, by można było powiedzieć o nim, że jest wysokiej jakości.

Głównym źródłem wiedzy o oświetleniu samochodowym są mechanicy. Aż 46 proc. respondentów badania ARC wskazuje właśnie warsztaty jako miejsce, gdzie szukają informacji na temat żarówek, czy lamp ksenonowych. Na drugim miejscu jest sklep z częściami samochodowymi z 43 proc. wskazań (można było wybrać kilka odpowiedzi). Rośnie znaczenie internetu, ale żadne ze źródeł online (fora internetowe, strony producentów itp.) na razie nie jest w stanie zagrozić warsztatom i sklepom.

Ankietowani przy wyborze źródeł światła kierują się głównie ceną i trwałością, ale znaczenie obu tych cech powoli spada. Rośnie za to waga barwy, zasięgu, a przede wszystkim ilości generowanego światła.

Poziom wiedzy polskich kierowców o oświetleniu samochodowym nie jest najwyższy, ale na szczęście stale się poprawia. Coraz większy odsetek wie, że istnieją żarówki o przedłużonej trwałości, wytwarzające więcej światła czy takie, które emitują chłodne, białoniebieskie światło. 16 proc. ankietowanych deklaruje, że nie zna żadnego z wyżej wymienionych rodzajów żarówek. W badaniu, przeprowadzonym przez ARC na zlecenie OSRAM w 2017 roku takich, niezbyt zorientowanych, kierowców było aż 25 proc.


Tagi:
żarówki samochodowe, co wiedzą polscy kierowcy o żarówkach, oświetlenie samochodowe

Zobacz podobne artykuły:

 Immobilizer – co to jest i jaka jest jego zasada działania?
kalendarz 28/03 2020

Immobilizer – co to jest i jaka jest jego zasada działania?

Warsztat / Technika

2020.03.28

Eksperci są zgodni – nie istnieje urządzenie, które uniemożliwiłoby kradzież samochodu. Są jedynie takie, które mogą ją utrudnić lub wydłużyć proces, przez co zwiększa się szansa wykrycia incydentu.
Mio MiVue C560 - 7 stopni jasności obrazu
kalendarz 13/03 2020

Mio MiVue C560 - 7 stopni jasności obrazu

Warsztat / Bezpieczeństwo

2020.03.13

Mio MiVue C560 to kamera samochodowa dla tych, którzy szukają jakości premiuj wśród produktów z tak zwanej średniej półki.
Mio Mi Viue 795 – rejestruje szczegóły nawet w nocy
kalendarz 13/03 2020

Mio Mi Viue 795 – rejestruje szczegóły nawet w nocy

Warsztat / Bezpieczeństwo

2020.03.13

Największy producent wideorejestratorów w Europie – Mio poszerzył dostępną w naszym kraju ofertę o nowy produkt. Do sprzedaży trafi nowy wideorejestrator z rodziny Mi Vue - Mio MiVue 795.
Najnowsze artykuły:
Samorządy chcą być ekologiczne – biorą się za elektromobilność

Samorządy chcą być ekologiczne – biorą się za elektromobilność

Wiadomości / Gorące tematy

2020.03.30

Zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych do końca 2020 r. w Warszawie musi powstać tysiąc ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Jak samodzielnie zlikwidować szkodę po stłuczce?

Jak samodzielnie zlikwidować szkodę po stłuczce?

Finanse / Ubezpieczenia

2020.03.30

Ograniczenie do minimum kontaktu z pracownikami ubezpieczyciela nabrało szczególnego znaczenia w czasie pandemii.
Skoda otworzyła laboratorium testów zderzeniowych

Skoda otworzyła laboratorium testów zderzeniowych

Wiadomości / News

2020.03.30

Nowoczesne laboratorium testów zderzeniowych znajduje się blisko głównej fabryki w Mladá Boleslav i zostało przygotowane dla aut z napędem konwencjonalnym i elektrycznym.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.