Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Czym kierują się kierowcy przy wyborze żarówki?
kalendarz 18/12 2019

Czym kierują się kierowcy przy wyborze żarówki?

Bezpieczeństwo / Technika

Co czwarty kierowca nie wie, czym powinno się charakteryzować źródło światła wysokiej jakości, a 16 proc. nie zna żadnego typu żarówek o podwyższonych parametrach.

Polscy kierowcy coraz więcej wiedzą na temat oświetlenia samochodowego, ale wciąż jest tu pole do poprawy – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki OSRAM.

Spora grupa kierowców jest zdania, że żarówki wysokiej jakości to takie, które są trwałe, a przecież istotnych parametrów jest znacznie więcej. Zaledwie 5 proc. ankietowanych uważa, że żarówka wysokiej jakości powinna charakteryzować się dużym zasięgiem, a według 3 proc. powinna dawać dużo światła. Aż 26 proc. badanych nie wie, jakie cechy powinno mieć źródło światła, by można było powiedzieć o nim, że jest wysokiej jakości.

Głównym źródłem wiedzy o oświetleniu samochodowym są mechanicy. Aż 46 proc. respondentów badania ARC wskazuje właśnie warsztaty jako miejsce, gdzie szukają informacji na temat żarówek, czy lamp ksenonowych. Na drugim miejscu jest sklep z częściami samochodowymi z 43 proc. wskazań (można było wybrać kilka odpowiedzi). Rośnie znaczenie internetu, ale żadne ze źródeł online (fora internetowe, strony producentów itp.) na razie nie jest w stanie zagrozić warsztatom i sklepom.

Ankietowani przy wyborze źródeł światła kierują się głównie ceną i trwałością, ale znaczenie obu tych cech powoli spada. Rośnie za to waga barwy, zasięgu, a przede wszystkim ilości generowanego światła.

Poziom wiedzy polskich kierowców o oświetleniu samochodowym nie jest najwyższy, ale na szczęście stale się poprawia. Coraz większy odsetek wie, że istnieją żarówki o przedłużonej trwałości, wytwarzające więcej światła czy takie, które emitują chłodne, białoniebieskie światło. 16 proc. ankietowanych deklaruje, że nie zna żadnego z wyżej wymienionych rodzajów żarówek. W badaniu, przeprowadzonym przez ARC na zlecenie OSRAM w 2017 roku takich, niezbyt zorientowanych, kierowców było aż 25 proc.


Tagi:
żarówki samochodowe, co wiedzą polscy kierowcy o żarówkach, oświetlenie samochodowe

Zobacz podobne artykuły:

Bezpieczne podróżowanie w wakacje  - porady Kajetana Kajetanowicza
kalendarz 02/07 2020

Bezpieczne podróżowanie w wakacje - porady Kajetana Kajetanowicza

Warsztat / Porady

2020.07.02

Choć pandemia koronawirusa mogła pokrzyżować plany wyjazdowe wielu osobom, to na drogach i tak możemy spodziewać się dużego ruchu.
Pomocne rozwiązanie czy zbędny gadżet?
kalendarz 01/07 2020

Pomocne rozwiązanie czy zbędny gadżet?

Warsztat / Porady

2020.07.01

Polscy mechanicy oceniają nowoczesne systemy ułatwiające jazdę.
Rodzaje czujników w samochodach
kalendarz 23/06 2020

Rodzaje czujników w samochodach

Warsztat / Technika

2020.06.23

Co zmieniło się na przestrzeni lat?
Najnowsze artykuły:
Do kupienia Aston Martin Davida Beckhama

Do kupienia Aston Martin Davida Beckhama

Wiadomości / News

2020.07.05

Model Aston Martin V8 Volante z 1988 r. został wystawiony na sprzedaż z ceną wywoławczą 550 000 dolarów.
Volvo z dożywotnią gwarancją na części

Volvo z dożywotnią gwarancją na części

Wiadomości / News

2020.07.05

Volvo Car Poland wprowadza dożywotnią gwarancję na oryginalne części zamontowane w autoryzowanych serwisach marki.
Korek i samochody: mało znane początki historii Mazdy

Korek i samochody: mało znane początki historii Mazdy

Wiadomości / Ciekawostki

2020.07.04

Korek nie jest dziś materiałem naturalnie kojarzonym z przemysłem motoryzacyjnym, ale w przypadku Mazdy ten charakterystyczny surowiec związany jest zarówno z przeszłością, jak i przyszłością marki.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.