Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Blue Monday za kierownicą
kalendarz 18/01 2021

Blue Monday za kierownicą

Bezpieczeństwo

Najbardziej depresyjny dzień w roku wypada na 18 stycznia. A jak ze złym samopoczuciem radzą sobie kierowcy?

Znaczna część naukowców dystansuje się od brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla, twórcy teorii „Blue Monday” – najbardziej depresyjnego poniedziałku w roku. Jego wzór matematyczny, uwzględniający m.in. zagadnienia psychologiczne (np. świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych), ekonomiczne (np. problemy z płatnościami za świąteczne prezenty) oraz samopoczucie związane z porą roku (ograniczone nasłonecznienie) wskazuje, że trzeci poniedziałek stycznia dla wielu z nas może być szczególnie przygnębiającym dniem.

- W niektórych przypadkach jest to możliwe, ale zwykle wtedy, kiedy oczekujemy, że „Blue Monday” dotyczy właśnie nas. Na dodatek w tym roku dzień ten przypada w czasie, który nie należy do nieszczęśliwszych z uwagi na pandemię. To właśnie przez nią, jak pokazują badania, wiele osób źle radzi sobie psychicznie. Sytuację potęgują także ograniczenia w kontaktach towarzyskich i rodzinnych, zakazy dotyczące organizacji imprez oraz obostrzenia dla wyjazdów turystycznych – wylicza dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.

W sposób oczywisty taka sytuacja może wpływać także na kierowców i ich zachowania w ruchu drogowym. Powszechnie obserwowanym skutkiem takiego obciążenia emocjonalnego są rozkojarzenie, kłopoty z koncentracją i funkcjonowaniem poznawczym, które mogą mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

- Pamiętajmy jednak, że dużo zależy od nastawienia. Jeśli spodziewamy się trudności, to często one się pojawiają, niejako na własne życzenie. Dlatego kluczowe jest myślenie pozytywne, które rzecz jasna stanowi wyzwanie, ale pozwala na budowanie dobrych nawyków, także tych za kierownicą, bo kierowcy zwykle kalkulują prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku na podstawie swojego własnego zachowania i jego efektów, argumentuje dr Odachowska.

To o tyle istotne, że dużym problemem są nadal zachowania pod wpływem silnych emocji. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80 proc. kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach: oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi itp.

źródło: ITS


Tagi:
ITS, Blue Monday, agresja za kierownicą, kierowcy z depresją

Zobacz podobne artykuły:

Innowacyjne laboratorium zbada przyczepność opon na śniegu
kalendarz 23/02 2021

Innowacyjne laboratorium zbada przyczepność opon na śniegu

Warsztat / Technika

2021.02.23

W Polsce 1/3 kierowców jeździ cały rok na letnich.
Kradzieże samochodów „na walizkę” to fakt
kalendarz 22/02 2021

Kradzieże samochodów „na walizkę” to fakt

Warsztat / Eksploatacja

2021.02.22

Czy teraz czas na kradzieże „na telefon”?
Warszawiacy przyśpieszyli za kierownicą
kalendarz 04/02 2021

Warszawiacy przyśpieszyli za kierownicą

Bezpieczeństwo

2021.02.04

Najszybciej mknęli na Puławskiej.
Najnowsze artykuły:
Suzuki SX4 Hybrid Allgrip 1,4 BoosterJet 128 KM SVHS MT6 – Przyzwoite rozwiązanie

Suzuki SX4 Hybrid Allgrip 1,4 BoosterJet 128 KM SVHS MT6 – Przyzwoite rozwiązanie

Testy / Testy

2021.03.03

Zaprzyjaźnione wróbelki ćwierkają, że Suzuki szykuje nowego SX4 S-Cross. Nic dziwnego, II generacja auta ma już 8 lat. I pomimo liftingu, który samochód przeszedł 4 lata temu, na nowość nie wygląda. Póki co jednak, nieźle się...
Kto kupuje elektryczne auta w Polsce?

Kto kupuje elektryczne auta w Polsce?

Wiadomości / News

2021.03.02

Mazda ujawnia.
Lexus LF-Z – zapowiedź

Lexus LF-Z – zapowiedź

Wiadomości / News

2021.03.02

Czy model ten może być zwiastunem elektrycznego SUV-a w stylu coupé?

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.