Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Awaria samochodu i co dalej?
kalendarz 27/07 2019

Awaria samochodu i co dalej?

Porady

Nawet najbardziej zadbany pojazd może niespodziewanie odmówić posłuszeństwa. W takiej sytuacji łatwo jest ulec emocjom i w stresie popełnić kilka błędów.

Jak zachować się podczas awarii auta? O czym pamiętać aby wyjść z tej sytuacji obronną ręką?

Po pierwsze

Najważniejsze to po prostu nie panikować – zimna krew w połączeniu z rzetelną wiedzą to, w razie awarii najwięksi, sprzymierzeńcy kierowcy. Opanowanie pozwoli poradzić sobie w tej trudnej sytuacji: możliwie szybko i skutecznie.

Po drugie

Kiedy auto odmawia dalszej jazdy należy przede wszystkim pamiętać o włączeniu świateł awaryjnych (chyba, że znajdujemy się w np. na parkingu, czyli w miejscu w którym stojący pojazd nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa). Dzięki światłom awaryjnym ostrzeżemy innych uczestników ruchu o przeszkodzie i będziemy mogli spokojnie podjąć dalsze czynności. Oczywiście, jeżeli tylko mamy taką możliwość należy zatrzymać auto np. na poboczu czy pasie zieleni – wówczas umożliwimy innym kierowcom w miarę płynne kontynuowanie jazdy.

Po trzecie

Kamizelka odblaskowa. Wielu kierowców o niej zapomina – w Polsce wożenie takiej kamizelki nie jest obowiązkowe. Jednak w sytuacji awaryjnej kamizelka może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy. Odblaskowa kamizelka przyda się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada bardzo szybko, a słońce wstaje bardzo późno.

Po czwarte

Podczas awarii nie zapominajmy o trójkącie ostrzegawczym. W jakiej odległości należy go ustawić? Na autostradzie i drodze ekspresowej jest to 100 m za pojazdem. Poza obszarem zabudowanym trójkąt ustawić należy w odległości 30-50 m. W obszarze zabudowanym zaś – za pojazdem, na wysokości nie większej niż 1 m.

Po piąte

Jeśli zatroszczyliśmy się już o kwestie bezpieczeństwa, to możemy zająć się szukaniem pomocy. Ci, którzy mają wykupione ubezpieczenie assistance mogą teraz skorzystać ze swojej przezorności. Pozostałym pozostaje wezwanie pomocy drogowej albo kogoś bliskiego kto np. pomoże holować auto (o ile będzie to w ogóle możliwe).


Tagi:
awaria samochodu na drodze

Zobacz podobne artykuły:

TOP 5 „tanich i dobrych” aut na co dzień zdaniem mechaników
kalendarz 28/05 2020

TOP 5 „tanich i dobrych” aut na co dzień zdaniem mechaników

Warsztat / Porady

2020.05.28

Sytuacja związana z koronawirusem zmieniła nasze podejście do przemieszczania się.
Szyberdach, targa i kabriolet – co sprawdzi się najlepiej?
kalendarz 11/05 2020

Szyberdach, targa i kabriolet – co sprawdzi się najlepiej?

Warsztat / Porady

2020.05.11

Coraz lepsza pogoda zachęca do przejażdżek pod gołym niebem.
Zadbaj o akumulator
kalendarz 04/05 2020

Zadbaj o akumulator

Warsztat / Porady

2020.05.04

Obecna sytuacja sprawia, że samochodami poruszamy się znacznie rzadziej niż dotychczas. Jest niezbyt korzystne dla akumulatora, który, by dawał gwarancję mobilności, potrzebuje regularnego doładowywania.
Najnowsze artykuły:
Za kierownicą Lexusa, ale w domu

Za kierownicą Lexusa, ale w domu

Moto fanatyk

2020.06.06

W jakich grach znajdziemy auta japońskiej marki?
 VW Arteon – Facelifting i nowa wersja

VW Arteon – Facelifting i nowa wersja

Wiadomości / News

2020.06.06

W tym miesiącu VW zaprezentuje odświeżoną wersję modelu Arteon. Niespodzianką ma być nowa wersja nadwoziowa.
Rusza motosport w Polsce

Rusza motosport w Polsce

Wiadomości / Moto sport

2020.06.05

Najpierw WSMP, a potem RMPST i Motul HRSMP.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.