Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Audi A4 – popularne, ale…
kalendarz 06/03 2024

Audi A4 – popularne, ale…

Używane / Audi

Model A4 był najczęściej wyszukiwanym samochodem używanym w Polsce w 2023 r.

Najnowsza analiza carVertical ujawnia, że auta niemieckie nadal cieszą się największym zainteresowaniem na rynku wtórnym. Właśnie do tych samochodów najczęściej pobierane są raporty historii pojazdu. Należy jednocześnie pamiętać, że autem, którego zakup wiąże się z największym ryzykiem jest Audi A4. Aż 4,1 proc. tych modeli sprawdzanych przez klientów carVertical miało cofnięty licznik. To najgorszy wynik ze wszystkich sprawdzanych samochodów.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez carVertical - firmę zajmującą się danymi motoryzacyjnymi - analizuje rzeczywiste raporty historii samochodów pozyskane przez użytkowników platformy w Polsce i 14 innych krajach. Badanie daje odpowiedź na pytanie, które modele najbardziej przyciągają kupujących. Popularność poszczególnych marek i modeli zależy oczywiście od kraju. W Polsce kierowcy preferują sprawdzone marki niemieckie.

Audi, Volkswagen i Ford

Pierwszą dziesiątkę najczęściej wyszukiwanych samochodów na carVertical w Polsce zdominowały marki niemieckie. Najpopularniejszym pojazdem było Audi A4 z udziałem 5,1 proc. Drugie miejsce zajmuje Audi A6 (3,4 proc.), a kolejne - VW Golf (3,2 proc.), VW Passat (2,9 proc.) i Ford Mondeo (2,7 proc.).

Samochody Audi i VW są popularnym wyborem na rynku samochodów używanych ze względu na ich jakość wykonania, zaplecze serwisowe i wartość rezydualną. Dodatkowo, szeroka gama modeli sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Inne modele, które również mają istotny udział na polskim rynku to Ford Focus (2,6 proc.) i Opel Astra (2,5 proc.). Za tymi hatchbackami plasują się BMW serii 3 (2,5 proc.), BMW serii 5 (2,28 proc.) i Skoda Octavia (2,26 proc.).

- Niezależnie od tego, że numerem jeden jest marka Audi, większość nabywców i tak preferuje praktyczne i ekonomiczne pojazdy. Tylko 4 auta na 10 sprawdzanych to tzw. modele premium. – powiedział Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny i szef działu komunikacji w carVertical.

Samochody Audi odpowiadają za 15,7 proc. wszystkich kontroli historii na platformie. Drugie miejsce zajmuje Ford (11,7 proc.), a trzecie - VW (10,4 proc.).

Fakt, że ktoś decyduje się na wybór popularnego modelu nie oznacza, że minimalizuje ryzyko związane z zakupem. Wręcz przeciwnie. Wiele aut z tej grupy przyjeżdża do Polski z wątpliwą historią, a handel nimi jest ryzykowny zarówno dla sprzedających, jak też kupujących. Panuje powszechne przekonanie, że używane niemieckie samochody są zadbane i nie powinny sprawiać kłopotów swoim nowym właścicielom. Jednak każdego roku raporty ujawniają właśnie w tej grupie samochodów tysiące przypadków cofania licznika i maskowania uszkodzeń. Oznacza to, że zarówno handlarze, jak i kupujący powinni w ich przypadku zachować szczególną ostrożność.

Procenty nie kłamią!

4,1 proc. wszystkich Audi A4 sprawdzonych przez carVertical miało sfałszowany przebieg, a 68,2 proc. było uszkodzonych. W przypadku Audi A6 jest to odpowiednio 3,7 proc. oraz 69,7 proc. Dla popularnego VW Golfa analogiczne dane to 3,2 proc. oraz 69,6 proc.

Średnia wartość cofnięcia licznika w przypadku Audi A4 wynosi 78 940 km, A6 - 71 660 km, a Golfa - 69 958 km. Oznacza to, że trudno znaleźć taki samochód z przebiegiem niższym niż 200 tys. km, niezależnie od tego co wskazuje licznik.

Średnia wartość szkody dla A4 wyniosła 4 633 euro, A6 - 5 544 euro, a Golfa - 4 507 euro.

A jak to wygląda w skali globalnej?

Najczęściej sprawdzanymi pojazdami w carVertical w 2023 r. na całym świecie były VW Golf (4,8 proc. wszystkich raportów historii), Audi A4 (4,1 proc.) i VW Passat (3,8 proc.). Oznacza to, że trendy popularności samochodów w Polsce są podobne do tych globalnych.

W wielu badanych krajach modele Audi i VW są jednymi z najczęściej wybieranych na rynku samochodów używanych. Mercedes jest częściej poszukiwany na południu Europy - w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoszech i niektórych krajach bałkańskich.

źródło: carVertical

Metodologia:
W badaniu carVertical przeanalizowano rzeczywiste raporty historii samochodów uzyskane przez użytkowników firmy od stycznia 2023 r. do grudnia 2023 r.


Tagi:
Audi, Audi A4, Audi A6, VW, VW Golf, BMW, Ford, samochody używane, używane Audi, używane A4

Zobacz podobne artykuły:

 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!
kalendarz 22/04 2024

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.
Audi Q6 e-tron i sztuka
kalendarz 05/04 2024

Audi Q6 e-tron i sztuka

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.05

Andrés Reisinger jest jednym z najbardziej rozchwytywanych artystów cyfrowych i projektantów na świecie.
 Rynek aut używanych - Najbardziej zaskakujące fakty
kalendarz 21/03 2024

Rynek aut używanych - Najbardziej zaskakujące fakty

Używane

2024.03.21

Najciekawsze dane statystyczne wygenerowane na podstawie informacji zebranych w 2023 r.
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Wiadomości / Moto sport

2024.04.22

Sébastien Ogier wygrał Rajd Chorwacji.