Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Zwycięstwo Tazio Nuvolariego sprzed 70 lat początkiem marki Abarth
kalendarz 11/04 2020

Zwycięstwo Tazio Nuvolariego sprzed 70 lat początkiem marki Abarth

Ciekawostki / Abarth

10 kwietnia 1950 r. Tazio Nuvolari zakończył swoją karierę zwycięstwem w słynnym wyścigu na trasie „Palermo-Monte Pellegrino”, zasiadając za kierownicą Abartha 204A.

Abarth 204A był pierwszym modelem stworzonym przez Carlo Abartha. Jazda na czas prowadziła od stolicy Sycylii, Palermo, do Monte Pellegrino: był to stromy i kategoryczny podjazd z wieloma ostrymi zakrętami na asfaltowej nawierzchni. Na linii startu obecna była także „Squadra Carlo Abartha”, z Tazio Nuvolarim za kierownicą Abartha 204A, dwumiejscowego samochodu wyścigowego z imponującym silnikiem o pojemności 1100 cm3. Jak zawsze, Mistrz podjął walkę na trasie z determinacją i zakończył wyścig, wygrywając w swojej kategorii i uzyskując 5. miejsce w klasyfikacji ogólnej. Przyjaźń między Carlo Abarthem a Nuvolarim rozpoczęła się zaraz po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to słynny kierowca, który miał już na swoim koncie 55 zwycięstw w międzynarodowych wyścigach Grand Prix oraz w najważniejszych wyścigach szosowych, ścigał się dla Cisitalii Piera Dusio, w której Carlo Abarth kierował zespołem wyścigowym. Kiedy Dusio, zanim wyemigrował do Argentyny, sprzedał swoje samochody wyścigowe Abarthowi, ten ostatni wiedział, że może liczyć na wsparcie Nuvolariego, który użyczył również swojego wizerunku do promowania zestawów tuningowych do zmiany biegów na kierownicy oraz tłumików. Dzięki zestawom tuningowym Abartha, wiele samochodów miejskich zaczęło odnosić zwycięstwa w wyścigach, umożliwiając młodym kierowcom skuteczne konkurowanie na torze. „Niedziela na torze, poniedziałek w biurze” brzmiało hasło Carlo Abartha, który łączył produkowanie części do samochodów wyścigowych z pracą w oficjalnym zespole, którego coupé i samochody sportowe odnosiły zwycięstwa głównie na torze i na górskich trasach.

Po tym sławnym zwycięstwie Nuvolari, Abarth wygrał sześć razy z rzędu (od 1962 do 1967 r.), Międzynarodowe Mistrzostwa Producentów oraz w 1972 r. wygrał Mistrzostwa Europy Prototypów Sportowych z Arturo Merzario za kierownicą i cztery edycje Europejskich Mistrzostw Samochodów Turystycznych (w latach 1965, ‘66, ‘67 i ‘69). Historia sukcesów marki z logo Skorpiona w wyścigach rozpoczęła się w latach 70. ubiegłego wieku, od zwycięstwa Fiata 131 Abarth Rally w trzech Mistrzostwach Świata Konstruktorów w 1977, 1978 i 1980 r, poprzez Mistrzostwa Świata Kierowców w 1980 r. z Niemcem Walterem Röhrlem za kierownicą oraz Puchar FIA Kierowców w 1978 r. z Finem Markku Alénem. Do tego pasma zwycięstw dołączyły zwycięstwa w siedmiu Rajdowych Mistrzostwach Europy w latach 1975–2011 oraz Pucharze FIA R-GT zdobytym przez Abarth 124 rally w sezonie 2018 i 2019. Historia sukcesów nabiera podwójnego znaczenia: z jednej strony dalsze zwycięstwa w wyścigach, w 2020 r. Abarth wystawia w ERC swojego 124 Rally oraz na torze, gdzie występuje w roli partnera technicznego Mistrzostw F4 Włoch i Niemiec. Z drugiej strony, wyścigi stanowią dla Abartha najlepszy teren testowy dla silników i komponentów technicznych i technologicznych, które testowane w najbardziej ekstremalnych warunkach mogą osiągnąć wysoki poziom osiągów i niezawodności, co ma przełożenie na zastosowanie niektórych rozwiązań w autach produkowanych seryjnie./oprac. ns/

źródło: FCA


Tagi:
Abarth, Carl Abarth, Tazio Nuvolari, Abarth 204A, Fiat 131 Abarth Rally, Arturo Merzario, Walter Röhrl, Markku Alén

Zobacz podobne artykuły:

 Rolls-Royce Cullinan w skali 1:8 – Jak prawdziwy
kalendarz 01/06 2020

Rolls-Royce Cullinan w skali 1:8 – Jak prawdziwy

Wiadomości / Ciekawostki

2020.06.01

Słynna brytyjska marka będzie oferowała modele w skali 1:8.
Abarth Rally Cup – przed nowym sezonem
kalendarz 31/05 2020

Abarth Rally Cup – przed nowym sezonem

Wiadomości / Moto sport

2020.05.31

W ubiegłym roku na drugim miejscu uplasował się Dariusz Poloński za kierownicą Abarth 124 rally.
Rozwiązania, które zawdzięczamy sportom motorowym
kalendarz 29/05 2020

Rozwiązania, które zawdzięczamy sportom motorowym

Wiadomości / Ciekawostki

2020.05.29

Nieważne, czy jeździsz rodzinnym vanem czy sportowym coupé. Twoje auto ma w sobie więcej z auta rajdowego lub wyścigowego, niż może się wydawać.
Najnowsze artykuły:
Chciał wyłudzić odszkodowanie za auto, które odprowadzono do „dziupli”

Chciał wyłudzić odszkodowanie za auto, które odprowadzono do „dziupli”

Wiadomości / News

2020.06.02

Zgłosił fikcyjną kradzież pojazdu chcąc wyłudzić odszkodowanie.
Kajetanowicz, Naja, Myszka i Kot na torze rallycrossowym

Kajetanowicz, Naja, Myszka i Kot na torze rallycrossowym

Wiadomości / Moto sport

2020.06.02

Czworo utytułowanych sportowców, tor rallycrossowy i walka o jak najlepszy wynik.
Łukasz Zadworny, dyrektor marki VW w Polsce o obecnej sytuacji i planach

Łukasz Zadworny, dyrektor marki VW w Polsce o obecnej sytuacji i planach

Wiadomości / Wydarzenia

2020.06.02

Podczas wideokonferencji Łukasz Zadworny omówił m.in. działania podjęte w sieci dealerskiej w świetle pandemii oraz najbliższe plany marki.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.