Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Zespół Peugeota - brak tempa w kwalifikacjach
kalendarz 15/06 2024

Zespół Peugeota - brak tempa w kwalifikacjach

Moto sport / Peugeot

Peugeot TotalEnergies zgłosił dwa bolidy 9X8 do 92. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

Po tym jak ubiegłoroczna jubileuszowa edycja (legendarny wyścig obchodził swoje 100 urodziny) przyciągnęła rekordową liczbę 325 000 fanów, tegoroczny 24-godzinny wyścig Le Mans również zapowiada się wyjątkowo, a bilety na to wydarzenie po raz kolejny wyprzedały się w ciągu zaledwie kilku dni już w listopadzie ubiegłego roku.

Entuzjaści wyścigów mają wszelkie powody aby tutaj przyjechać: 23 prototypy i 9 prestiżowych producentów samochodów rywalizujących w elitarnej klasie hipersamochodów, można spodziewać się zatem mnóstwa akcji na Circuit de la Sarthe – 24-godzinnym torze wyścigowym – najdłuższym (13,626 km) i najszybszym (średnia prędkość przekraczająca 240 km/h) torze w kalendarzu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA.

Zespół Peugeot TotalEnergies zgłosił do wyścigu dwa bolidy Peugeot 9X8 w wersji na rok 2024. Hipersamochód przeszedł całkowitą metamorfozę i zadebiutował podczas 6-godzinnego wyścigu Imola na początku kwietnia br., po zaledwie dziesięciu miesiącach prac rozwojowych.

„Cieszymy się bardzo, że udało nam się wystartować tym samochodem w wyścigu na torze Imola”, przyznał Olivier Jansonnie, dyrektor techniczny Peugeot Sport. „Opracowanie prototypu hipersamochodu, który w 90 proc. jest nowy pod względem nadwozia, aerodynamiki i układu napędowego, w ciągu zaledwie dziesięciu miesięcy, uwzględniając czas produkcji części i oprzyrządowania, to naprawdę imponujące osiągnięcie, możliwe jedynie dzięki zaangażowaniu wszystkich w Team Peugeot TotalEnergies”.

Podczas swojego debiutu w zawodach, Peugeot 9X8 2024 zdobył dla zespołu pierwsze punkty w tym sezonie, zajmując dziewiąte miejsce w 6-godzinnym wyścigu na torze Imola. Trzy tygodnie później, bolid ponownie znalazł się w pierwszej dziesiątce 6-godzinnego wyścigu na torze Spa-Francorchamps, pomimo bardzo silnej konkurencji.

„Zachowanie na torze i osiągi podczas wyścigu były w dużym stopniu zgodne z naszymi oczekiwaniami i tym, co zaobserwowaliśmy podczas zimowych testów”, potwierdził Olivier Jansonnie. „Nie ma jednak wątpliwości, że wciąż musimy udoskonalić pewne elementy. Mając na torze około dwudziestu hipersamochodów, widzieliśmy jak blisko jest środek stawki i że najmniejszy nawet szczegół może mieć znaczenie. Na torach Imola i Spa finiszowaliśmy przed szybszymi samochodami dzięki doskonałej strategii i ciężkiej pracy wszystkich członków zespołu. Zmaksymalizowaliśmy wynik, jeśli chodzi o osiągi samochodu, nawet jeśli tak naprawdę nie uzyskaliśmy rezultatu, na który liczyliśmy.”

Tymczasem podczas kwalifikacji, które odbyły się w czwartek 13 czerwca, Jean-Eric Vergne (Peugeot 9X8 z nr 93) i Stoffel Vandoorne (Peugeot 9X8 z nr 94) zakończyli sesję odpowiednio na 16. i 21. miejscu./ns/

Foto: Peugeot


Tagi:
Peugeot, Peugeot TotalEnergies, Peugeot 9X8 2024, tor Le Mans, 24-godzinny wyścig Le Mans, 24-godzinny wyścig Le Mans 2024, 24h Le Mans, 24h Le Mans 2024, Jean-Eric Vergne, Stoffel Vandoorne

Zobacz podobne artykuły:

 Audi i bp partnerami w Formule 1
kalendarz 23/07 2024

Audi i bp partnerami w Formule 1

Wiadomości / Moto sport

2024.07.23

Dla obu firm to nowy etap współpracy.
Dublet Toyoty w Rajdzie Łotwy
kalendarz 22/07 2024

Dublet Toyoty w Rajdzie Łotwy

Wiadomości / Moto sport

2024.07.22

Zespół Toyoty po raz drugi z rzędu zdobył dwa pierwsze miejsca w rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata FIA.
 Kajetanowicz na starcie Rajdu Śląska
kalendarz 19/07 2024

Kajetanowicz na starcie Rajdu Śląska

Wiadomości / Moto sport

2024.07.19

Kajetan Kajetanowicz wraca do mistrzostw Europy.
Najnowsze artykuły:
Gorące lato i gorące opony

Gorące lato i gorące opony

Warsztat / Porady

2024.07.23

Warto zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na wakacje.
 Audi i bp partnerami w Formule 1

Audi i bp partnerami w Formule 1

Wiadomości / Moto sport

2024.07.23

Dla obu firm to nowy etap współpracy.
Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Wiadomości / News

2024.07.23

Modele z popularnym silnikiem znikają z polskiej oferty Mazdy.