Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Zespół Citroëna w nowym składzie przed Rajdem Monte Carlo
kalendarz 24/01 2019

Zespół Citroëna w nowym składzie przed Rajdem Monte Carlo

Moto sport / Citroen

Citroën Total World Rally Team zgłosił na start dwa Citroëny C3 WRC.

Pojadą nimi sześciokrotni mistrzowie świata, czyli załoga Sébastien Ogier/Julien Ingrassia oraz były kierowca Toyoty Esapekka Lappi/Janni Ferm, najbardziej obiecujący wśród zawodników młodego pokolenia w rajdach WRC.

Zawodnicy Citroën Racing mają za sobą trzy i pół dnia intensywnych treningów za kierownicą C3 WRC. Każdego dnia kierowcy przejeżdżali ponad 200 km, by wypróbować całą paletę możliwych ustawień samochodu. W programie testów ujęto wszystkie rodzaje nawierzchni, jakich spodziewać się można na rajdzie: asfalt suchy, wilgotny i śliski, pokryty zanieczyszczeniami pogarszającymi przyczepność, a oprócz tego śnieg i lód. Zaangażowanie zespołu potwierdza jego motywację, by od początku sezonu odgrywać jedną z głównych ról i szybko przekroczyć próg stu wygranych rajdów WRC (obecnie Citroën ma ich na swoim koncie 99).

Swoje największe nadzieje zespół wiąże oczywiście z Sébastienem Ogierem – francuski kierowca jest nie tylko sześciokrotnym zdobywcą tytułu Rajdowego Mistrza Świata, lecz także zwycięzcą pięciu ostatnich edycji Monte Carlo. Można powiedzieć, że to dla niego domowy rajd, pochodzi właśnie z Gap (miejscowości – bazy rajdu), a więc z departamentu Alp Wysokich. Co więcej, Ogier wielokrotnie prezentował zdolność szybkiej adaptacji do nowych warunków i słynie z umiejętności „czytania” wąskich, krętych dróg górskich wraz z ich zaskakującymi zmianami przyczepności.

28-letni Esapekka Lappi ma za sobą trzy starty w Rajdzie Monte Carlo, a zatem jego doświadczenie jest nieporównywalnie mniejsze. Niemniej, w bardzo konkurencyjnej stawce rajdowego sezonu 2018 młody fiński kierowca trzy razy zajął miejsca na podium, a obecnie liczy na szybkie postępy w swoim dopiero drugim pełnym sezonie startów w WRC.

Powiedzieli przed rajdem:

Pierre Budar, dyrektor Citroën Racing: „Dla Sébastiena i Juliena to powrót do naszego zespołu, więc rozpoznali niejedną znajomą twarz. W innej sytuacji są Esapekka i Janne, zupełnie nowi wśród nas. Mimo to zintegrowali się z zespołem szybko i naturalnie. Międzysezonową przerwę wykorzystaliśmy bardzo dobrze, a nasze przygotowania przebiegały w pogodnej i optymistycznej atmosferze. Uczyliśmy się od siebie nawzajem, a Esapekka zdążył bardzo dobrze poznać nasz samochód. To ważne, bo w Monte Carlo zaufanie do siebie za kierownicą ma decydujące znaczenie. Sébastien   i Julien wygrali ten rajd pięć razy, włącznie z edycją ubiegłoroczną, dlatego liczymy przede wszystkim na nich. Esapekka i Janne są znacznie mniej doświadczeni w tym nietypowym terenie, tak więc na początku przyjmą postawę nieco zachowawczą, by zwiększać tempo w miarę nabywanego wyczucia i pewności”.

Olivier Maroselli, dyrektor techniczny Citroën Racing: „W rajdzie Monte Carlo 2018 Citroëny C3 WRC radziły sobie dobrze, były skuteczne pod względem pracy zawieszenia i amortyzacji. Dysponujemy bogatą bazą ustawień auta i wiemy, co wybrać na dane warunki drogowe. W ramach przygotowań skupialiśmy się na takich ustawieniach samochodu, by był on łatwy w prowadzeniu, i aby można było szybko zmienić jego konfigurację, dopasowując pracę podwozia do zmieniających się warunków. Główną cechą tego rajdu są częste i nagłe zmiany przyczepności. Dlatego nasze testy zaplanowaliśmy tak, by mieć pod kołami wszystko, co możliwe: suchą drogę, świeży śnieg i czysty, suchy lód, a także topniejący śnieg i ciężkie błoto pośniegowe. Dzięki temu mogliśmy wypróbować wszystkie rozwiązania, włącznie z zakładaniem różnych opon na krzyż, co wymaga od kierowcy bardzo dużej uwagi, ale sprawia, że samochód prowadzi się w sposób bardziej przewidywalny. Zadbaliśmy też o to, by załogi miały do dyspozycji po kilka nastaw, które mogą zmienić samodzielnie, pomiędzy kolejnymi oesami tej samej pętli. Uważam, że jesteśmy dobrze przygotowani”.

Sébastien Ogier: „Odbyliśmy trwające trzy i pół dnia testy, podczas których jeździłem po bardzo zróżnicowanych nawierzchniach. Daje nam to dobre przygotowanie, bo udało nam się wypracować najlepsze możliwe kompromisy w zakresie ustawień samochodu. Za kierownicą czuję się dobrze, ale przed pierwszym startem w nowym dla mnie samochodzie trudno jest mi ocenić swój poziom konkurencyjności względem innych zawodników. Zamierzam jechać tak samo jak zawsze i polegać na czuciu auta i drogi. Nieraz przekonałem się, że Monte Carlo jest rajdem, w którym dobry wynik osiąga się wtedy, kiedy jedzie się z głową, uważnie, miejscami nawet zachowawczo, a nie na granicy możliwości, bo te trasy kryją w sobie zbyt wiele trudnych do przewidzenia pułapek. Jest to teren, w którym zawsze wiodło mi się dobrze, mam więc nadzieję, że moje doświadczenie pomoże mi i tym razem”.

Liczba dotychczasowych startów w rajdzie Monte Carlo: 9
Liczba zwycięstw: 6 (2009 w IRC, 2014, 2015, 2016, 2017 i 2018)

Esapekka Lappi: „Jestem zadowolony z naszych testów, bo mieliśmy okazję wypróbować zachowanie auta w różnych warunkach, nie tylko na suchym asfalcie. Wspólnie z zespołem znalazłem ustawienia samochodu, które mi najbardziej odpowiadają, i czuję się dobrze za jego kierownicą. Nie zapominam, że rajd Monte Carlo jest trudnym wyzwaniem, wobec którego trzeba zachować sporo pokory. Jego charakter w dużej mierze zależy od pogody, dlatego zdarza się, że w danej edycji jazda jest zupełnie inna niż rok lub dwa lata wcześniej. Mam nadzieję, że te doświadczenia, jakie zebrałem w przeszłości, przydadzą mi się i pozwolą mierzyć się z najlepszymi. Miejsce w pierwszej piątce byłoby dla nas dobrym rozpoczęciem nowego sezonu”.

Liczba dotychczasowych startów w rajdzie Monte Carlo: 3
Najlepszy wynik: 7. miejsce (2018)


Tagi:
Rajd Monte Carlo, Citroën Total World Rally Team, Citroën C3 WRC, Sébastien Ogier/Julien Ingrassia, Esapekka Lappi/Janni Ferm, Pierre Budar, Olivier Maroselli,

Zobacz podobne artykuły:

Pierwsze tytuły w WSMP
kalendarz 19/08 2019

Pierwsze tytuły w WSMP

Wiadomości / Moto sport

2019.08.19

Rekord frekwencji dzięki zawodnikom z Polski, walka o mistrzostwo w czterech klasach rozstrzygnięta i powrót Gosi Rdest.
Rajd Śląska 2019 – program
kalendarz 17/08 2019

Rajd Śląska 2019 – program

Wiadomości / Moto sport

2019.08.17

W dniach 5-7 września odbędzie się największa na Śląsku impreza motosportowa.
Kajetan Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Niemiec
kalendarz 15/08 2019

Kajetan Kajetanowicz wystartuje w Rajdzie Niemiec

Wiadomości / Moto sport

2019.08.15

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak przygotowują się do czwartego startu w tym sezonie.
Najnowsze artykuły:
Inwestycja Groupe PSA w Gliwicach

Inwestycja Groupe PSA w Gliwicach

Wiadomości / News

2019.08.20

Trwa budowa nowego zakładu mającego od 2021 r. produkować duże samochody dostawcze dla marek Peugeot, Citroën, Opel i Vauxhall.
VW ID.R na Tianmen Mountain Big Gate Road

VW ID.R na Tianmen Mountain Big Gate Road

Wiadomości / News

2019.08.20

2 września br. Volkswagen ID.R podejmie kolejną próbę pobicia rekordu. Tym razem w niezwykłym krajobrazowo miejscu.
Kobiety na zakupach… używanego auta

Kobiety na zakupach… używanego auta

Warsztat / Eksploatacja

2019.08.20

Na co kobiety zwracają uwagę decydując się na zakup używanego samochodu?

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.