Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Za pierwsze OC młodzi kierowcy płacą krocie…
kalendarz 20/03 2014

Za pierwsze OC młodzi kierowcy płacą krocie…

Finanse / Ubezpieczenia

W ubiegłym roku wydano w Polsce blisko 450 tys. praw jazdy, przeważnie w kategorii B. Jeśli nowi kierowcy chcą jeździć swoim autem, po raz pierwszy czeka ich kupno polisy OC. Na jaki wydatek powinni być przygotowani?

Jak podaje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), przed rokiem liczba wydanych w Polsce praw jazdy spadła w porównaniu z 2012 r. o ponad 130 tys., lecz dokument i tak otrzymało aż 447 tys. osób – większość w kategorii B. Jeśli świeżo upieczeni kierowcy mają samochód, prędzej czy później czeka ich zakup obowiązkowej polisy OC. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele nieprzychylnie patrzą na niedoświadczonych kierowców, zwłaszcza tych młodych.

- Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składki za OC m.in. na bazie historii jazdy kierowcy i ogólnych statystyk wypadków drogowych. A te są nieubłagane dla osób w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat, ponieważ to oni, według policyjnych danych, stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Nawet najniższa dostępna na rynku cena polisy OC jest dla nich przynajmniej kilka razy wyższa, niż w przypadku kierowcy z wieloletnim stażem – mówi Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Drogo, czyli ile?

Aby zobrazować poziom cen polis OC dla młodych kierowców, najlepiej posłużyć się konkretnym przykładem. W tym celu doradcy CUK Ubezpieczenia przygotowali na bazie ofert 20-stu różnych towarzystw symulację składek dla 20-letniego właściciela Skody Octavii z Warszawyi. Spośród wszystkich ofert na rynku, najtaniej uda mu się kupić OC za… 1578 zł. To i tak optymistyczny wariant, biorąc pod uwagę, że jedno z towarzystw proponuje mu cenę o 2904 zł wyższą, czyli aż 4482 zł.

Dla porównania. 42-letni właściciel takiego samego samochodu, który prawo jazdy ma już 14 lat, a składki za OC opłaca 11 lat, w najtańszym wariancie zapłaci zaledwie 483 zł. Jeśli natomiast nie porówna cen u różnych ubezpieczycieli, to OC może go kosztować maksymalnie 852 zł. Obie te ceny to odpowiednio ponad 3 i blisko 2 razy mniej niż najtańsza polisa dla 20-latka…

Współwłasność, czyli kompromisowe rozwiązanie

Popularnym sposobem na zaporowe ceny dla młodych kierowców jest ubezpieczanie auta na współwłaściciela, a więc dopisanie do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcy, który jest w oczach ubezpieczyciela gwarancją bezpieczeństwa.

- To skuteczna metoda, która polega na tym, że towarzystwo uznaje zniżki starszego wiekiem i stażem jednego z właścicieli auta. Przeważnie jest to rodzic młodszego kierowcy. Cena na pewno będzie dzięki temu niższa, choć i tu trzeba uważać, bo to nie oznacza, że OC u wszystkich ubezpieczycieli będzie kosztowało tyle samo. Poza tym rodzice powinni pamiętać, że jeśli ich dziecko spowoduje szkodę, to negatywnie zapisze się ona również w ich własnej historii jazdy – wyjaśnia Przemysław Grabowski.

Tak to wygląda na przykładzie. Jeśli 20-latek z powyższego przykładu dopisałby 42-latka do dowodu rejestracyjnego swojej Skody, to razem za OC zapłaciliby u jednego z ubezpieczycieli tylko 947 zł. A to już o wiele lepsza oferta niż początkowe 1578 zł. Niestety nie w każdym towarzystwie cena obniży się tak bardzo - ci sami kierowcy w innej firmie usłyszą, że do zapłaty jest… 3797 zł, czyli o 2850 zł drożej. Dlatego warto porównywać ceny.

 źródło: CUK Ubezpieczenia

Zobacz podobne artykuły:

AC vs coraz droższe naprawy aut
kalendarz 29/02 2024

AC vs coraz droższe naprawy aut

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.29

Coraz droższe naprawy aut, więc polscy kierowcy kupują więcej AC.
 Zimowe wyzwania dla kierowców
kalendarz 14/02 2024

Zimowe wyzwania dla kierowców

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.14

Jakie ubezpieczenie chroni przed szkodami spowodowanymi dziurami w drogach?
Co z AC przy zakupie używanego samochodu?
kalendarz 01/02 2024

Co z AC przy zakupie używanego samochodu?

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.01

Do formalności po zakupie używanego samochodu należą kwestie związane z ubezpieczeniami.
Najnowsze artykuły:
Strefa Czystego Transportu w Polsce – czy powstanie w tym roku?

Strefa Czystego Transportu w Polsce – czy powstanie w tym roku?

Wiadomości / Gorące tematy

2024.03.04

To kontrowersyjny temat, który sieje burzę w społeczności polskich zmotoryzowanych.
 Trzeci sezon pucharu Toyota GR Cup

Trzeci sezon pucharu Toyota GR Cup

Wiadomości / Moto sport

2024.03.03

Na sezon 2024 Toyota zaplanowała kolejne edycje imprezy GR Zlot, połączone z serią Toyota GR Cup.
Fuzja Renault ze Stellantisem?

Fuzja Renault ze Stellantisem?

Wiadomości / News

2024.03.02

Czy Renault połączy się z koncernem Stellantis?