Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
W styczniu znowu wzrosną kary za brak OC
kalendarz 04/11 2014

W styczniu znowu wzrosną kary za brak OC

Finanse / Ubezpieczenia

W 2015 r. do 1750 zł wzrośnie płaca minimalna, a w ślad za nią podwyższone zostaną kary za brak obowiązkowego OC. Od 1 stycznia za jazdę bez ważnej polisy właściciele samochodów osobowych zapłacą nawet 3500 zł.

Obowiązek posiadania OC przez właścicieli pojazdów mechanicznych i wysokość kar za jego niedopełnienie zostały określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Posiadacze samochodów osobowych, ciężarowych oraz pozostałych pojazdów (m.in. motocykli czy skuterów) jeżdżący bez polisy OC zobowiązani są do zapłaty odpowiednio 200 proc., 300 proc. oraz 30 proc. ustalonej przez Radę Ministrów na dany rok kalendarzowy płacy minimalnej. W 2015 r. minimalna pensja wzrośnie z 1680 zł brutto do 1750 zł brutto, co oznacza jednoczesny wzrost opłat za brak polisy. W przypadku aut osobowych maksymalna kara od nowego roku wynosić będzie 3500 zł (o 140 zł więcej w porównaniu z 2014 rokiem), ciężarowych 5250 zł (wzrost o 210 zł), zaś pozostałych pojazdów 583 zł (23 zł więcej).

- Kary w maksymalnej wysokości zapłacą ci właściciele pojazdów, którzy nie będą mieli ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC przez czas dłuższy niż 14 dni. Opłaty są natomiast odpowiednio mniejsze w przypadku braku polisy przez krótszy okres. Do 3 dnia włącznie naliczane jest 20% stawki, zaś od 4 do 14 dnia połowa pełnej kary – wyjaśnia Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń superpolisa.pl.

Nie opłaca się ryzykować…

Szacuje się, że w Polsce może znajdować się nawet ćwierć miliona nieubezpieczonych właścicieli pojazdów. Za ich ściganie odpowiada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), którego działania są coraz bardziej skuteczne, m.in. dzięki tzw. wirtualnemu policjantowi, czyli systemowi znajdującemu przerwy w ciągłości posiadania OC. Efekt? W ubiegłym roku UFG udało się zebrać rekordową liczbę 26 mln zł kar, z kolei w I półroczu 2014 r. instytucja wystawiła 27685 wezwań do zapłaty – o 17 proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Pomysł oszczędzania na braku OC jest fatalny, bo za spowodowaną kolizję czy stłuczkę płaci się ze swoich pieniędzy, poza tym jest to działanie niezgodne z prawem. Kierowcy powinni też mieć świadomość, że UFG z coraz większą łatwością wyłapuje osoby bez ważnego ubezpieczenia, które zamiast kilkuset złotych oszczędności, dostają kilka tysięcy kary. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest więc sprawdzić przed zakupem OC, w którym towarzystwie można kupić najkorzystniejszą pod względem ceny polisę. Takie porównanie nie zajmuje dużo czasu, a faktycznie pozwala sporo mniej zapłacić za ochronę – twierdzi Bartłomiej Behnke.

 źródło: superpolisa.pl

Zobacz podobne artykuły:

 Pęknięta szyba w samochodzie
kalendarz 09/04 2024

Pęknięta szyba w samochodzie

Finanse / Ubezpieczenia

2024.04.09

Ile kosztuje mandat, ile naprawa i wymiana, a ile ubezpieczenie.
 Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli
kalendarz 28/03 2024

Holowanie to 9 na 10 interwencji assistance dla motocykli

Finanse / Ubezpieczenia

2024.03.28

W ubiegłym roku motocykliści najczęściej potrzebowali pomocy assistance w związku z awarią motocykla w czasie jazdy.
AC vs coraz droższe naprawy aut
kalendarz 29/02 2024

AC vs coraz droższe naprawy aut

Finanse / Ubezpieczenia

2024.02.29

Coraz droższe naprawy aut, więc polscy kierowcy kupują więcej AC.
Najnowsze artykuły:
Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Alfa Romeo - nazwa Milano już była

Wiadomości / News

2024.04.24

To nie pierwszy raz, kiedy Alfa Romeo zrezygnowała z nazwy Milano.
 Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do Polski

Wiadomości / Gorące tematy

2024.04.23

Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut.
 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.