Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wspomnienie Sir Stirlinga Mossa podczas Festiwalu Prędkości Goodwood
kalendarz 10/07 2021

Wspomnienie Sir Stirlinga Mossa podczas Festiwalu Prędkości Goodwood

Wydarzenia / Mercedes

Mercedes 300 SLR „722” przypomina o sukcesach Sir Stirlinga Mossa - brytyjskiej legendy sportu motorowego.

Podczas Festiwalu Prędkości Goodwood w Anglii (8-11 lipca 2021 r.) Mercedes wspomina Sir Stirlinga Mossa. Na tamtejszym boisku do krykieta stanął Mercedes 300 SLR „722” (W 196 S), którym niegdyś jeździł ten brytyjski kierowca wyścigowy. Samochód jest głównym „bohaterem” pomnika zamówionego przez księcia Richmond i stworzonego przez projektanta i artystę Andy’ego Dance’a.

„W hołdzie wielkiemu człowiekowi i wybitnemu kierowcy wyścigowemu, Sir Stirlingowi Mossowi, Mercedes-Benz Classic prezentuje legendarny samochód wyścigowy, w którym Stirling Moss świętował swój największy sukces – jako nasz fabryczny kierowca podczas wyścigu Mille Miglia w 1955 r. Wóz stanął w godnej scenerii największego motoryzacyjnego »garden party« na świecie” – wyjaśnił Christian Boucke, szef Mercedes-Benz Classic. Sir Stirling Moss zmarł w Londynie 12 kwietnia 2020 r., w wieku 90 lat.

Pomnik ku czci Sir Stirlinga Mossa na boisku do krykieta w słynnej posiadłości prezentuje oryginalnego 300 SLR-a „722” zamkniętego w szklanym sześcianie. Zwycięski wóz otaczają obeliski zamówione przez księcia Richmond u projektanta i artysty Andy'ego Dance'a. W obeliski wbudowano ekrany wyświetlające filmy na temat osiągnięć Sir Stirlinga Mossa. Historyczny materiał filmowy Mercedesa przypomina m.in. o wybitnej roli, jaką brytyjski kierowca wyścigowy odegrał dla marki ze Stuttgartu w sezonie wyścigowym 1955.

Na ekranach pojawiła się także cyfrowa księga kondolencyjna, którą Mercedes-Benz Classic stworzył ku pamięci Sir Stirlinga Mossa. Interaktywny dokument jest dostępny pod adresami www.mercedes-benz.com/stirlingmoss i mb4.me/stirlingmoss. Podczas Festiwalu Prędkości Goodwood prezentowany jest także kod QR, który umożliwia bezpośredni dostęp do księgi kondolencyjnej.

Jadąc Mercedesem 300 SLR z numerem startowym 722, Moss i jego pilot Denis Jenkinson zwyciężyli w wyścigu Mille Miglia 1955, notując przy tym rekordową średnią prędkość 157,65 km/h. Triumfy Stirlinga Mossa w 300 SLR zadecydowały o zwycięstwie trójramiennej gwiazdy w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych w 1955 r. W tym samym roku - za kierownicą bolidu W 196 R - Moss rywalizował również dla Mercedesa w Mistrzostwach Świata Formuły 1, w których zajął drugie miejsce, za swoim kolegą z zespołu Juanem-Manuelem Fangiem.

Po zakończeniu Festiwalu Prędkości 300 SLR „722” będzie prezentowany podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone (14-16 lipca), a następnie – w Mercedes-Benz World na torze Brooklands. Na festiwalu Goodwood Revival w dniach 17-19 września 2021 r. pojawią się wszystkie samochody wyścigowe Sir Stirlinga Mossa, m.in. Mercedes 300 SLR „722” oraz bolid Formuły 1 Mercedes W 196 R.

Mercedes ze swoimi Srebrnymi Strzałami i innymi historycznymi sportowymi pojazdami jest obecny w Goodwood od wielu lat. W wydarzeniu niejednokrotnie brali udział fabryczni kierowcy producenta, w tym Lewis Hamilton, Hans Herrmann, Jochen Mass i Jackie Stewart. Pierwszy Festiwal Prędkości w wiejskiej posiadłości księcia Richmond w Sussex (Anglia) odbył się w 1993 r., z udziałem około 25 000 gości. W międzyczasie ta międzynarodowa wystawa na terenie posiadłości Goodwood House przekształciła się w największą motosportową imprezę w Wielkiej Brytanii, którą w ciągu 4 dni odwiedza nawet 200 000 osób.

„W 1993 r. chciałem stworzyć atmosferę prawdziwego »garden party« i zgromadzić cenne zabytkowe samochody oraz ich kierowców z różnych pokoleń” – powiedział książę Richmond, organizator Festiwalu Prędkości. Dziadek obecnego księcia, „Freddie” Richmond, zorganizował „wspinaczkę” na terenie posiadłości Goodwood House już w 1936 r. W 1948 r. przekształcił lotnisko wojskowe w tor wyścigowy Goodwood, na którym od 1997 r. odbywa się festiwal Goodwood Revival.

Goodwood miało dla Sir Stirlinga Mossa, wieloletniego ambasadora marki Mercedes, szczególne znaczenie: to tutaj w 1948 r. odniósł on swoje pierwsze zwycięstwo. Był to jego pierwszy wyścig. Po poważnym wypadku, do którego doszło w kwietniu 1962 r. na szybkim torze, Goodwood stało się również miejscem, w którym Moss zakończył karierę. „Stirling i jego żona Susie przez wiele lat byli niezwykle ważnymi członkami rodziny Goodwood” – wyznał książę Richmond. „Mamy nadzieję, że fani zgromadzeni na naszych imprezach dołączą do nas, aby świętować jego wyścigową karierę i pożegnać się z »Panem Goodwoodem«. Niezwykłe umiejętności Stirlinga i jego miłość do sportu będą zapamiętane w Goodwood na wiele lat”.

Mercedes zbudował 300 SLR-a (W 196 S) na potrzeby startów w Mistrzostwach Świata Samochodów Sportowych w 1955 r. Wóz bazował na cenionym bolidzie Formuły 1 – W 196 R. Poza karoserią główną różnicą był silnik: samochód wyścigowy nie musiał spełniać limitu pojemności skokowej obowiązującego w Formule 1 i był napędzany 3-litrową wersją 8-cylindrowego rzędowego silnika (302 KM) zasilaną zwykłą benzyną premium, a nie specjalnym paliwem wyścigowym. 300 SLR w 1955 r. górował na konkurencją. Stirling Moss i Denis Jenkinson, jadąc samochodem z numerem startowym 772, zajęli w wyścigu Mille Miglia pierwsze miejsce, a Mercedes świętował wtedy podwójne zwycięstwo – zresztą nie jedyne. Podwójne zwycięstwo producent odniósł także w wyścigu Eifel, Grand Prix Szwecji oraz Targa Florio (Sycylia), a w Tourist Trophy w Irlandii zajął nawet trzy pierwsze miejsca. Ostatecznie zdobył tytuł Mistrzostw Świata Samochodów Sportowych./oprac. ns/

Foto: Mercedes


Tagi:
Stirling Moss, Festiwal Prędkości Goodwood, Festiwal Prędkości Goodwood 2021, Mercedes 300 SLR „722”

Zobacz podobne artykuły:

Marcello Gandini i Lamborghini Countach
kalendarz 13/04 2024

Marcello Gandini i Lamborghini Countach

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.13

Słynny stylista opowiada o jednym ze swoich projektów.
 Polskie premiery Mercedesa w Poznaniu
kalendarz 06/04 2024

Polskie premiery Mercedesa w Poznaniu

Wiadomości / News

2024.04.06

Podczas Poznań Motor Show Mercedes prezentuje nowego kampera Marco Polo i nowości z gamy AMG.
Audi Q6 e-tron i sztuka
kalendarz 05/04 2024

Audi Q6 e-tron i sztuka

Wiadomości / Wydarzenia

2024.04.05

Andrés Reisinger jest jednym z najbardziej rozchwytywanych artystów cyfrowych i projektantów na świecie.
Najnowsze artykuły:
 52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

Wiadomości / Moto sport

2024.04.17

77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w 52. edycji Rajdu Świdnickiego.
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.