Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Włoskie władze zablokowały Fiatowi sprzedaż Topolino
kalendarz 23/05 2024

Włoskie władze zablokowały Fiatowi sprzedaż Topolino

News / Fiat

Powodem jest flaga na karoserii auta.

Niedawno informowaliśmy o problemach Alfy Romeo z władzami dotyczącymi nazwy Milano. Teraz Fiat – kolejna marka koncernu Stellantis ma również kłopoty. Tym razem dotyczy to mini autka Topolino, na którym widnieje mała flaga Włoch.

Policja skonfiskowała 134 egzemplarze w mieście portowym Livorno w Toskanii. Powodem tej sytuacji jest flaga Włoch umieszczona z boku auta, która nie powinna się tam znajdować.

Mały pojazd elektryczny nie jest produkowany we Włoszech, tylko w Kenitra w Maroku. Tam powstają również siostrzane modele Citroen Ami i Opel Rocks Electric. Prawo zabraniające Fiatowi używania włoskiej flagi na produkcie wyprodukowanym gdzie indziej pochodzi z grudnia 2003 roku i wskazuje:

„Import i eksport w celu komercjalizacji lub wprowadzenia do obrotu albo popełnienie czynów zmierzających jednoznacznie do wprowadzenia do obrotu produktów opatrzonych fałszywymi lub wprowadzającymi w błąd oznaczeniami pochodzenia lub pochodzenia stanowi przestępstwo zagrożone karą z art. 517 Kodeksu karnego.

Stanowi to fałszywe oznaczenie oznaczania produktów i towarów niepochodzących z Włoch stemplem „made in Italy” w rozumieniu europejskich przepisów dotyczących pochodzenia. Stanowi to fałszywe oznaczenie, nawet jeśli pochodzenie i pochodzenie wskazane jest jako obce pochodzenie produktów lub towarów. Sprawca podlega karze administracyjnej grzywny w wysokości od 10 000 do 250 000 euro.”

Stellantis nie ma innego wyjścia, jak pozbyć się flagi. Chociaż Topolino nie jest produkowane we Włoszech, dodano motyw kraju, ponieważ według Fiata autko zostało opracowane w Turynie. Rzecznik Stellantisa powiedział w rozmowie z La Repubblica, że Fiat „działał w pełnej zgodności z przepisami”, dając jasno do zrozumienia, gdzie produkowany jest Topolino, bez prób wprowadzania klientów w błąd. Firma zgodziła się usunąć problematyczną naklejkę, aby odblokować 134 samochody, które utknęły w porcie.

Dziwne w tej całej historii jest to, że rok temu Fiat wprowadził na rynek odrodzone Topolino. Oznacza to, że władze włoskie miały mnóstwo czasu, aby ostrzec koncern o możliwości konfiskaty ich samochodów. Wygląda na to, że Fiat spodziewał się, że ujdzie mu to na sucho, podobnie jak Alfa Romeo uważała, że bez problemu będzie mogła  używać nazwy „Milano”./ns/


Tagi:
Fiat, Fiat Topolino

Zobacz podobne artykuły:

Omoda&Jaecoo zadebiutuje w Polsce
kalendarz 10/06 2024

Omoda&Jaecoo zadebiutuje w Polsce

Wiadomości / News

2024.06.10

11 czerwca oficjalnie rozpocznie działalność w Polsce marka samochodów Omoda&Jaecoo.
Citroen C5 X bez następcy?
kalendarz 08/06 2024

Citroen C5 X bez następcy?

Wiadomości / News

2024.06.08

Francuska marka zamierza skupić się przede wszystkim na modelach kompaktowych.
Ford rozważa 4-drzwiowego Mustanga
kalendarz 04/06 2024

Ford rozważa 4-drzwiowego Mustanga

Wiadomości / News

2024.06.04

Zdaniem szefa Forda, elektryczny Mustang nigdy nie powstanie.
Najnowsze artykuły:
W maju Polacy chętnie kupowali auta

W maju Polacy chętnie kupowali auta

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.13

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano aż 27 proc. więcej używanych samochodów niż w tym samym czasie rok wcześniej.
 1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

Moto fanatyk

2024.06.12

W tegorocznym wyścigu 1000 Miglia fabryczna ekipa Mercedes-Benz Classic będzie miała reprezentację dziesięciu aut.
 Kajetanowicz wystartuje w 80. Rajdzie Polski

Kajetanowicz wystartuje w 80. Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.12

Kajetanowicz potwierdził udział w 80. Rajdzie Polski, który stanowi w tym roku siódmą rundę WRC.