Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wizja Hondy
kalendarz 29/04 2024

Wizja Hondy

Honda / Concept Cars

Honda zaprezentowała ewolucję swojego podejścia do  uzyskania bardziej zrównoważonego procesu projektowania produktów podczas Milan Design Week. Tym samym po raz pierwszy w Europie, przedstawiła zelektryfikowane pojazdy miejskie – samochód koncepcyjny SUSTAINA-C i motocykl Pocket Concept.

Oba modele obok skutera SH125i "Vetro", wspólnie demonstrują zastosowane w ich projektach innowacyjne materiały i wyjątkową estetykę wzorniczą, które umożliwiają obniżenie emisji CO2 w procesie produkcyjnym fabryki Honda Italia Industriale zlokalizowanej we włoskiej Atessie. Jest to jedna z dróg, którymi Honda zmierza do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku we wszystkich swoich produktach i działaniach korporacyjnych.

Model koncepcyjny SUSTAINA-C, przedstawia sposób, w jaki społeczeństwo może zostać uwolnione od ograniczeń związanych z wyczerpującymi się surowcami. Model ten jest sparowany z koncepcyjnym kompaktowym jednośladem Pocket Concept, który może być przechowywany w bagażniku i umożliwia przemieszczanie się na krótkich dystansach.

Panele są produkowane przy użyciu żywic akrylowych, pochodzących z recyklingu zużytych elementów tylnego oświetlenia wycofanych z eksploatacji pojazdów, dzięki czemu panele zewnętrzne nie wymagają lakierowania. Pozwoliło to Hondzie na stworzenie niepowtarzalnego, nielakierowanego wykończenia, którego nie dałoby się uzyskać przy użyciu tradycyjnych materiałów. Wykorzystanie tego typu materiałów i pominięcie lakierowania, które samodzielnie odpowiada za emisję nawet 80% CO2 z zakładów motoryzacyjnych, może zmniejszyć całościową emisję zanieczyszczeń na etapie produkcji nawet o 45% .

Poza przyciągającym wzrok wyglądem, panele pojazdu cechują się nie tylko odpornością na pęknięcia i zdolnością do powrotu do pierwotnego kształtu po lekkich kolizjach, ale są także wysoce odporne na niekorzystne czynniki pogodowe i w minimalnym stopniu ulegają degradacji pod wpływem światła słonecznego.

Znakomita przezroczystość żywicy akrylowej pozwoliła na uformowanie tylnej klapy SUSTAINA-C Concept z pojedynczego panelu, który działa jak ekran smartfona. Wyświetlacz, korzystający z technologii mini-LED, został zaprojektowany z myślą o komunikowaniu się z innymi użytkownikami dróg za pomocą prostego tekstu lub obrazów, wprowadzając tym samym nowy aspekt wyglądu zewnętrznego przyszłych pojazdów.

Ponadto, zastosowane tworzywo akrylowe stanowi forpocztę przyszłego podejścia do obiegu surowców i materiałów w procesie produkcji. Opracowany we współpracy z Mitsubishi Chemical materiałpochodzący z kloszy świateł pojazdów wycofanych z eksploatacji, jest poddawany przemiałowi i poddawany dalszej obróbce, a następnie formowany w panele wykorzystane w modelu SUSTAINA-C Concept. Jest to jedna z metod ograniczania wydobycia zasobów przez Hondę i zarazem kolejny etap poszukiwań bardziej energooszczędnych, niskoemisyjnych i efektywnych kosztowo zaawansowanych technologii recyklingu oraz tworzenia łańcucha wartości w produkcyjnym obiegu zamkniętym.

Honda już teraz opracowuje metody ograniczania emisji CO2 przy produkcji swoich produktów w Europie, czego przykładem jest wersja "Vetro" niezwykle popularnego skutera SH125i produkowanego w zakładzie Honda Italia Industriale."Vetro", co po włosku oznacza „szkło”, to specjalna edycja modelu z charakterystycznymi półprzezroczystymi panelami owiewek, pozbawionymi zielonej powłoki lakierniczej. Proces produkcyjny zastosowany przy ich wytwarzaniu w fabryce w Atessie o 9,5 procent redukuje emisję CO2 w porównaniu z procesami wytwarzania standardowo lakierowanych owiewek.

Nowy materiał, opracowany we współpracy z Honda Motor w Japonii, jest zamiennikiem tworzywa ABS, używanego do produkcji niestrukturalnych części i komponentów poszycia, dzięki którym osiągana jest elegancka, jednolita stylistyka nadwozia i prezencja klasy premium.

Atrakcyjny wygląd SH125i Vetro idzie w parze z walorami praktycznymi modelu i jego wydajnością – jest to pierwszy model Hondy zbudowany w Atessie, który spełnia nowe normy emisji EURO5+, które do końca 2024 roku będą stanowiły wymóg dla wszystkich nowych modeli.

Redukcja emisji CO2 przez Hondę dzięki innowacyjnemu wykorzystaniu materiałów – czego przykładem jest model SH125i Vetro – to tylko jeden z kroków podejmowanych w Europie, które zmierzają do osiągnięcia przez japońską markę globalnej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich produktach, operacjach i działaniach korporacyjnych do 2050 roku.

Centralnym elementem tego planu jest inicjatywa Hondy "Triple Action to Zero", która obejmuje neutralność węglową, czystą energię i obieg zasobów – w tym ostatnim przypadku Honda będzie dążyć do osiągnięcia zamkniętego obiegu surowców między pojazdami i wykorzystania w 100 procentach zrównoważonych materiałów. Zarówno SUSTAINA-C Concept, jak i Pocket Concept są wczesnymi przykładami tego, jak takie podejście może zaprocentować w przyszłości.

MOTOTRENDY.PL
Źródło: Honda


Tagi:
honda

Zobacz podobne artykuły:

Honda e:Ny1 EV – elektryczne rozwiązanie
kalendarz 31/05 2024

Honda e:Ny1 EV – elektryczne rozwiązanie

Prezentacje / Nowości

2024.05.31

W pełni elektryczna Honda e:Ny1 to dynamiczny, stylowy i niezwykle praktyczny SUV segmentu B, skierowany do młodszych nabywców.
Mercedes-AMG PureSpeed Concept – Pierwszy z serii Mythos
kalendarz 22/05 2024

Mercedes-AMG PureSpeed Concept – Pierwszy z serii Mythos

Prezentacje / Concept Cars

2024.05.22

Światowa premiera tego wyjątkowego modelu odbyła się w scenerii Monako jako atrakcja poprzedzająca Grand Prix Monako Formuły 1.
Skoda Enyaq RS Race - Torowa ewolucja SUV-a
kalendarz 13/05 2024

Skoda Enyaq RS Race - Torowa ewolucja SUV-a

Prezentacje / Concept Cars

2024.05.13

Koncepcyjna Skoda Enyaq RS Race pokazuje jak elektryczne modele marki mogą wpłynąć w jej sportową przyszłość.

Firmy z branży

Honda Wyszomirski

mazowieckie
ul. Puławska 595
02-885 Warszawa
Tel.: 22 487 97 00
Email.: salonpulawska@wyszomirski-honda.pl
https://www.wyszomirski-honda.pl
Najnowsze artykuły:
W maju Polacy chętnie kupowali auta

W maju Polacy chętnie kupowali auta

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.13

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano aż 27 proc. więcej używanych samochodów niż w tym samym czasie rok wcześniej.
 1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

Moto fanatyk

2024.06.12

W tegorocznym wyścigu 1000 Miglia fabryczna ekipa Mercedes-Benz Classic będzie miała reprezentację dziesięciu aut.
 Kajetanowicz wystartuje w 80. Rajdzie Polski

Kajetanowicz wystartuje w 80. Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.12

Kajetanowicz potwierdził udział w 80. Rajdzie Polski, który stanowi w tym roku siódmą rundę WRC.