Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Więcej przekroczeń prędkości w wakacje
kalendarz 19/08 2020

Więcej przekroczeń prędkości w wakacje

Bezpieczeństwo

Ponad 188 tys. przekroczeń prędkości zarejestrował od początku wakacji system fotoradarowy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

To o ponad 10 tys. przypadków więcej niż rok wcześniej. Prędkość 180 km/h miał na liczniku kierowca pędzący przez miejscowość Dzierzążnia na Mazowszu. Z niewiele mniejszą prędkością – 167 km/h – jechał kierowca przez Kleczanów w województwie świętokrzyskim. O 113 km, przy ograniczeniu do 60 km/h, przekroczył dozwoloną prędkość kierujący pojazdem w miejscowości Wilków na terenie Dolnego Śląska. Niechlubne rekordy padły w obszarze zabudowanym.

Kierowcy cały czas zapominają o tym, że nie są nieśmiertelni. Że jadąc za szybko, mogą stracić życie, zdrowie, ale też, że mogą zabić innych. – mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. - Myślmy nie tylko o bezpieczeństwie własnym, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Przed nami ostatnie wakacyjne tygodnie i wzmożony ruch na drogach, apeluję do kierowców o rozsądek i zdjęcie nogi z gazu – przypomina Alvin Gajadhur.

Najwięcej naruszeń zarejestrował fotoradar w Krzywanicach – ponad 2,6 tys. Sprawcami większości wykroczeń byli kierujący pojazdami osobowymi. Odpowiadają za 93 proc. naruszeń spośród ponad 188 tys. Kierowcy przekraczali prędkość średnio o 23 km/h.

W okresie wakacyjnym wzrosła nie tylko liczba przekroczeń prędkości. Urządzenia zarejestrowały ponad 7 tys. przypadków niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. To o ponad 19 proc. więcej niż rok wcześniej. Wjazd na czerwonym świetle najczęściej rejestrowały urządzenia monitorujące skrzyżowanie w miejscowości Mroków – ponad 1,3 tys.

Więcej naruszeń w wakacje, ale zdecydowanie mniej od początku roku

O ile w okresie wakacyjnym wzrosła liczba zarejestrowanych wykroczeń, to porównanie danych od początku tego roku z analogicznym okresem 2019 r., wskazuje na spadek liczby naruszeń prędkości na poziomie blisko 15 proc. Od stycznia do 12 sierpnia fotoradary zarejestrowały ponad 866 tys. naruszeń. W tym samym okresie 2019 r. – ponad 1 mln. Niechlubnym rekordzistą jest kierowca, który w miejscowości Ligota Górna w województwie opolskim jechał z prędkością 212 km/h. Przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h, przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 142 km/h.  Od początku roku najwięcej naruszeń zarejestrował fotoradar w Warszawie przy ul. Grójeckiej, wykonujący pomiary w kierunku centrum – ponad 11,5 tys. Trzeba jednak pamiętać, że na mniejszą ilość przekroczeń prędkości, miał okres pandemii w okresie wiosny, gdy ruch samochodowy był o wiele mniejszy.

Wakacje to czas wypoczynku, ale pamiętajmy, że na drodze nie możemy pozwolić sobie na luz. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Podstawowa to – zdjęcie nogi z gazu.

Jedźmy przepisowo, dostosowujmy prędkość do warunków drogowych. Gorące dni nie sprzyjają kierowcom. Wysoka temperatura wpływa negatywnie na sprawność – przypomina Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Wybierając się w długą, wakacyjną podróż, zaplanujmy wcześniej trasę. Sprawdźmy stan techniczny auta. Odłóżmy na bok telefony i pamiętajmy, że droga to nie miejsce na wyścigi i brawurę.  

źródło: ITD


Tagi:
ITD, wakacje na drogach, przekroczenia prędkości w wakacje, przekroczenia prędkości

Zobacz podobne artykuły:

 Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?
kalendarz 05/04 2024

Polacy: Mistrzowie kierownicy czy mistrzowie iluzji?

Bezpieczeństwo

2024.04.05

5 kwietnia obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą, który ma na celu zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań na drogach.
Gwarancja sukcesu
kalendarz 05/04 2024

Gwarancja sukcesu

Bezpieczeństwo

2024.04.05

Dobra szkoła nauki jazdy to nie tylko doświadczenie i jakość. To również pewność, że osoba starająca się uzyskać prawo jazdy będzie otoczona profesjonalną opieką.
Zimowe szaleństwa kierujących po alkoholu
kalendarz 27/03 2024

Zimowe szaleństwa kierujących po alkoholu

Bezpieczeństwo

2024.03.27

Ponad 8,5 tys. zatrzymanych w ferie.
Najnowsze artykuły:
 VW R – oddzielną marką?

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.
 Druga runda WEC 2024

Druga runda WEC 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.04.20

Na nowym dla serii włoskim torze Imola odbędzie się druga runda sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC).
Smart Concept #5 - zapowiedź

Smart Concept #5 - zapowiedź

Wiadomości / News

2024.04.20

Elektryczny crossover zadebiutuje w wersji produkcyjnej w drugiej połowie 2024 r.