Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Światła przeciwmgłowe – jak używać?
kalendarz 10/03 2014

Światła przeciwmgłowe – jak używać?

Warsztat / Porady / światła

Przepisy polskiego prawa ściśle regulują użycie świateł  przeciwmgłowych w trakcie jazdy. Kiedy można je włączyć, a kiedy nie? Jakie są konsekwencje niewłaściwego użycia tych świateł?

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, co nie oznacza, że warunki atmosferyczne będą już zawsze idealne do podróży autem. Zniknęły zaspy i ślizgawice, ale w ich miejsce mogą pojawić się inne utrudnienia w postaci mgieł lub deszczu ograniczającego widoczność. W takiej sytuacji kierowcy muszą dostosować prędkość swojego auta do pogody, zachować dużą czujność oraz jeśli jest to wskazane włączyć światła przeciwmgłowe.

Typy świateł przeciwmgłowych

Pojazd poruszający się po polskich drogach może posiadać dwa typy świateł przeciwmgłowych: przednie światła przeciwmgłowe oraz tylne. Przednie światła są światłami nieobowiązkowymi, co oznacza, że nie każde auto będzie posiadało je w standardowym wyposażeniu, w odróżnieniu od tylnych, których brak może skutkować nawet mandatem. Rozmieszczenie świateł w samochodzie uregulowane jest przez konkretne wytyczne. Przednie oraz tylne światła przeciwmgłowe nie mogą znajdować się niżej niż 25 cm nad podłożem. - Większość takich świateł jest umieszczona na granicy tej wysokości. Mgła przy samej jezdni jest najrzadsza co zapewnia najdłuższy zasięg promieni świetlnych i zwiększa widoczność przed autem oraz widoczność samego pojazdu – mówi Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik. Przednie światła przeciwmgłowe są barwy białej lub żółtej, natomiast tylne powinny posiadać kolor czerwony.

Kiedy włączyć, a kiedy nie?

Przednich świateł przeciwmgłowych możemy używać w warunkach atmosferycznych, w których widoczność spada poniżej widoczności umożliwiającej normalną jazdę. Czynnikiem zmniejszającym przejrzystość powietrza nie musi być jednak sama mgła, a może nim być np. rzęsisty deszcz. Natomiast tylne światła przeciwmgłowe mamy obowiązek włączyć, kiedy warunki atmosferyczne ograniczają widoczność do 50 metrów. W momencie poprawy przejrzystości powietrza, jesteśmy zobligowani do niezwłocznego wyłączenia tych świateł.

Sytuacją wyjątkową, w której kierujący pojazdem może użyć przednich świateł przeciwmgłowych, i to bez względu na panujące warunki, jest jazda samochodem po krętych drogach. Należy jednak pamiętać, że abyśmy mogli je włączyć trasa musi zostać oznaczona odpowiednimi znakami. Będą to znaki: A3 "niebezpieczny zakręt – pierwszy w prawo", A4 "niebezpieczny zakręt – pierwszy w lewo" oraz tabliczka T5 umieszczona pod znakiem informująca o początku krętej drogi.

Częste nadużycia

Po naszych drogach porusza się wielu kierowców notorycznie nadużywających świateł przeciwmgłowych. Inni kierowcy określają ich mianem "latarników", ponieważ jeżdżą oni z włączonymi wszystkimi światłami w aucie. Prawdopodobnie nie są oni zaznajomieni z przepisami regulującymi użycie tych świateł lub po prostu nie szanują innych kierowców na drodze - Zgodnie z kodeksem drogowym i aktualnym taryfikatorem, kierujący pojazdem za nadużywanie świateł przeciwmgłowych może otrzymać 2 pkt. karne oraz mandat w wysokości 100 zł - mówi Agnieszka Kaźmierczak. 

Należy pamiętać, że włączanie świateł przeciwmgłowych w warunkach nie wymagających ich użycia może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Oślepiony kierowca może nie zauważyć wkraczającego na jezdnię zwierzęcia lub idącego poboczem pieszego.

 źródło: Creandi
 

Zobacz podobne artykuły:

Wybierasz się w Alpy?
kalendarz 21/01 2025

Wybierasz się w Alpy?

Warsztat / Porady

2025.01.21

Przypominamy najważniejsze przepisy.
W jaki celu używa się płukanek do silnika?
kalendarz 17/12 2024

W jaki celu używa się płukanek do silnika?

Warsztat / Porady

2024.12.17

Nowoczesne silniki wymagają stosowania specjalistycznej chemii z uwagi na „ekologiczne” rozwiązania techniczne generujące spore problemy z jednostkami napędowymi. Podstawą są dobrej jakości płukanki do silnika redukujące osad...
Na jakiej zasadzie działają dodatki ceramiczne do oleju?
kalendarz 11/12 2024

Na jakiej zasadzie działają dodatki ceramiczne do oleju?

Warsztat / Porady

2024.12.11

W ostatnich latach przebojem na polskim rynku stały się dodatki ceramiczne do oleju jak np. Ceramizator, które mają zabezpieczać silnik przed nadmiernym zużyciem.

Firmy z branży

AKUMULATOREX

mazowieckie
ul. Puławska 413
02-801 Warszawa
Tel.: 881-558-332
http://www.akumulatorex.pl/

AMPERMAX

mazowieckie
ul. Zamieniecka 34A
04-158 Warszawa
Tel.: 513 690 990
https://najtansze-akumulatory.pl/
Najnowsze artykuły:
Lewis Hamilton w Maranello

Lewis Hamilton w Maranello

Wiadomości / Moto sport

2025.01.22

Po 12 latach za kierownicą bolidu Mercedesa, Hamilton przesiada się do Ferrari.
Wybierasz się w Alpy?

Wybierasz się w Alpy?

Warsztat / Porady

2025.01.21

Przypominamy najważniejsze przepisy.
Rajd Monte Carlo – przed startem

Rajd Monte Carlo – przed startem

Wiadomości / Moto sport

2025.01.20

Zmieniona trasa rajdu ma być bardziej wymagająca dla startujących załóg.