Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wakacyjny wyjazd za granicę – Autocasco i Assistance
kalendarz 01/07 2014

Wakacyjny wyjazd za granicę – Autocasco i Assistance

Finanse / Ubezpieczenia

Ceny zagranicznych wycieczek w okresie wakacyjnym z roku na rok rosną. Skłania to wiele osób do podjęcia decyzji do samodzielnej organizacji urlopu i dojazdu własnym środkiem transportu.

Decydując się na takie rozwiązanie, należy pomyśleć o ubezpieczeniu działającym także za granicą, które zapewni nam niezbędną pomoc w razie nieprzewidzianych awarii lub kolizji, jak również wypłatę odszkodowania w razie wypadku lub kradzieży auta.

Dokąd bez problemu z samym ubezpieczeniem OC?

Polskie ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium całej Unii Europejskiej, Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Ubezpieczenie to jest również ważne w mniej znanych zakątkach, jak Wyspy Normandzkie, wyspa Man, Gibraltar oraz Wyspy Owcze. Warty odnotowania jest fakt, że na terenie tych państwach obowiązuje zakaz zatrzymywania samochodów z państw UE w celu kontroli ważności OC. Fakt posiadania polskich tablic rejestracyjnych jest w zupełności wystarczający.

W przypadku wyjazdu do innych krajów Europy (i niektórych poza kontynentem) wymagany będzie tzw. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, zwany inaczej Zieloną Kartą. Do krajów tych należą: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Co ważne, ubezpieczenie Zielona Karta chroni nas przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim na terytorium krajów należących do tzw. Systemu Zielonej Karty. Bardzo istotne jest, aby przed wyjazdem za granicę sprawdzić okres ważności naszych polis – w szczególności OC (oraz Zielonej Karty). Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie, będziemy narażeni na nałożenie kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a w najgorszym wypadku będziemy musieli pokryć wyrządzone przez siebie szkody z własnej kieszeni. Niestety wysokość odszkodowań, zwłaszcza za szkody wyrządzone za granicą, może być bardzo wysoka.

Autocasco – ubezpieczenie od uszkodzenia lub kradzieży pojazdu

Ubezpieczenie autocasco (AC) nie jest obowiązkowe, może natomiast być nieocenione podczas podróży poza granice Polski. AC różni się od OC przede wszystkim tym, że pokrywa koszty naprawy samochodu nawet w sytuacji, gdy do kolizji lub wypadku dojdzie z naszej winy. W zależności od wybranego wariantu, chroni nas zarówno przed drobnymi szkodami (stłuczki, działalność wandali), jak i większymi, obejmującymi całą wartość samochodu (np. pożar, poważny wypadek). Ponadto możemy liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy nasz samochód zostanie skradziony. Wbrew obiegowym opiniom, ryzyko kradzieży w Polsce jest mniejsze niż w wielu innych krajach Europy, jak np. Francji, Włoszech czy nawet Szwecji.

O zakresie terytorialnym ubezpieczenia należy zdecydować podczas zawierania umowy AC – czy ubezpieczenie ma działać tylko na terenie Polski, czy również poza jej granicami.

Assistance – spokój podczas podróży

Ubezpieczenie Assistance jest z kolei bardzo wygodnym rozwiązaniem, zapewni nam bezpłatną pomoc w razie wypadku, kradzieży pojazdu oraz wszelkich awarii, które spotkają nas w drodze – począwszy od pomocy mechanika w razie awarii lub wypadku, przez holowanie samochodu, wypożyczenie auta zastępczego, zapewnienie nieprzewidzianego noclegu, czy opiekę medyczną i prawną. Rolą ubezpieczyciela jest po pierwsze zorganizowanie pomocy, a po drugie pokrycie jej kosztów. Polisa ta jest szczególnie przydatna podczas zagranicznych wyjazdów, ponieważ w obcym państwie znacznie trudniej niż w Polsce jest zorganizować pomoc na własną rękę. Często nie znamy realiów, procedur i przepisów, obowiązujących w danym kraju (czasem barierą jest po prostu język). W takim wypadku ubezpieczyciel zapewnia przez całą dobę pomoc konsultantów, którzy doradzą co należy zrobić na miejscu zdarzenia oraz zorganizują odpowiednie wsparcie.

 

Zobacz podobne artykuły:

ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć!
kalendarz 26/03 2019

ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć!

Finanse / Ubezpieczenia

2019.03.26

Sprawca zdarzenia bez uprawnień do kierowania pojazdem - komu przysługuje odszkodowanie, kiedy ubezpieczycielowi przysługuje regres?
Dla Polaków holowanie samochodu ma większą wartość niż opieka medyczna
kalendarz 12/03 2019

Dla Polaków holowanie samochodu ma większą wartość niż opieka medyczna

Finanse / Ubezpieczenia

2019.03.12

2,3 mln Polaków skorzystało w ubiegłym roku z usług assistance – wynika z najnowszego badania „Rynek usług assistance widziany oczami klientów”.
Tylko połowa kierowców porównuje ceny ubezpieczeń komunikacyjnych przed zakupem polisy
kalendarz 13/02 2019

Tylko połowa kierowców porównuje ceny ubezpieczeń komunikacyjnych przed zakupem polisy

Finanse / Ubezpieczenia

2019.02.13

Tracą na tym nawet kilkaset złotych.
Najnowsze artykuły:
"Powrót do przyszłości" w Audi museum mobile

"Powrót do przyszłości" w Audi museum mobile

Moto fanatyk

2019.04.21

Trzynaście pojazdów studyjnych i prototypów oraz trzy motocykle wyznaczające historię Audi AG, znalazło się na nowej wystawie w Audi museum mobile w Ingolstadt.
Gottlieb Daimler i Carl Benz - Urodziny motoryzacyjnych pionierów

Gottlieb Daimler i Carl Benz - Urodziny motoryzacyjnych pionierów

Wiadomości / Ciekawostki

2019.04.21

W 2019 r. Mercedes-Benz świętuje okrągłe urodziny założycieli firmy – Gottlieba Daimlera i Carla Benza.
Skoda Vision GT – zapowiedź kolejnego SUV-a dla Chin

Skoda Vision GT – zapowiedź kolejnego SUV-a dla Chin

Wiadomości / News

2019.04.20

Czeski producent sprzedaje cztery SUV-y na największym rynku samochodowym świata, ale planuje następne.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.