Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Wakacyjny wyjazd za granicę – Autocasco i Assistance
kalendarz 01/07 2014

Wakacyjny wyjazd za granicę – Autocasco i Assistance

Finanse / Ubezpieczenia

Ceny zagranicznych wycieczek w okresie wakacyjnym z roku na rok rosną. Skłania to wiele osób do podjęcia decyzji do samodzielnej organizacji urlopu i dojazdu własnym środkiem transportu.

Decydując się na takie rozwiązanie, należy pomyśleć o ubezpieczeniu działającym także za granicą, które zapewni nam niezbędną pomoc w razie nieprzewidzianych awarii lub kolizji, jak również wypłatę odszkodowania w razie wypadku lub kradzieży auta.

Dokąd bez problemu z samym ubezpieczeniem OC?

Polskie ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium całej Unii Europejskiej, Chorwacji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. Ubezpieczenie to jest również ważne w mniej znanych zakątkach, jak Wyspy Normandzkie, wyspa Man, Gibraltar oraz Wyspy Owcze. Warty odnotowania jest fakt, że na terenie tych państwach obowiązuje zakaz zatrzymywania samochodów z państw UE w celu kontroli ważności OC. Fakt posiadania polskich tablic rejestracyjnych jest w zupełności wystarczający.

W przypadku wyjazdu do innych krajów Europy (i niektórych poza kontynentem) wymagany będzie tzw. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, zwany inaczej Zieloną Kartą. Do krajów tych należą: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Co ważne, ubezpieczenie Zielona Karta chroni nas przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim na terytorium krajów należących do tzw. Systemu Zielonej Karty. Bardzo istotne jest, aby przed wyjazdem za granicę sprawdzić okres ważności naszych polis – w szczególności OC (oraz Zielonej Karty). Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie, będziemy narażeni na nałożenie kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a w najgorszym wypadku będziemy musieli pokryć wyrządzone przez siebie szkody z własnej kieszeni. Niestety wysokość odszkodowań, zwłaszcza za szkody wyrządzone za granicą, może być bardzo wysoka.

Autocasco – ubezpieczenie od uszkodzenia lub kradzieży pojazdu

Ubezpieczenie autocasco (AC) nie jest obowiązkowe, może natomiast być nieocenione podczas podróży poza granice Polski. AC różni się od OC przede wszystkim tym, że pokrywa koszty naprawy samochodu nawet w sytuacji, gdy do kolizji lub wypadku dojdzie z naszej winy. W zależności od wybranego wariantu, chroni nas zarówno przed drobnymi szkodami (stłuczki, działalność wandali), jak i większymi, obejmującymi całą wartość samochodu (np. pożar, poważny wypadek). Ponadto możemy liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy nasz samochód zostanie skradziony. Wbrew obiegowym opiniom, ryzyko kradzieży w Polsce jest mniejsze niż w wielu innych krajach Europy, jak np. Francji, Włoszech czy nawet Szwecji.

O zakresie terytorialnym ubezpieczenia należy zdecydować podczas zawierania umowy AC – czy ubezpieczenie ma działać tylko na terenie Polski, czy również poza jej granicami.

Assistance – spokój podczas podróży

Ubezpieczenie Assistance jest z kolei bardzo wygodnym rozwiązaniem, zapewni nam bezpłatną pomoc w razie wypadku, kradzieży pojazdu oraz wszelkich awarii, które spotkają nas w drodze – począwszy od pomocy mechanika w razie awarii lub wypadku, przez holowanie samochodu, wypożyczenie auta zastępczego, zapewnienie nieprzewidzianego noclegu, czy opiekę medyczną i prawną. Rolą ubezpieczyciela jest po pierwsze zorganizowanie pomocy, a po drugie pokrycie jej kosztów. Polisa ta jest szczególnie przydatna podczas zagranicznych wyjazdów, ponieważ w obcym państwie znacznie trudniej niż w Polsce jest zorganizować pomoc na własną rękę. Często nie znamy realiów, procedur i przepisów, obowiązujących w danym kraju (czasem barierą jest po prostu język). W takim wypadku ubezpieczyciel zapewnia przez całą dobę pomoc konsultantów, którzy doradzą co należy zrobić na miejscu zdarzenia oraz zorganizują odpowiednie wsparcie.

 

Zobacz podobne artykuły:

Na OC wydajemy nawet 40 proc. pensji
kalendarz 10/06 2019

Na OC wydajemy nawet 40 proc. pensji

Finanse / Ubezpieczenia

2019.06.10

Najwięcej na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC wydają studenci, sportowcy i pracownicy działów IT. Najmniej emeryci, renciści, rolnicy oraz nauczyciele.
Obowiązkowe OC dla rowerzystów może stać się koniecznością
kalendarz 02/05 2019

Obowiązkowe OC dla rowerzystów może stać się koniecznością

Finanse / Ubezpieczenia

2019.05.02

Pilnego uregulowania wymaga użytkowanie elektrycznych hulajnóg.
ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć!
kalendarz 26/03 2019

ABC odszkodowania z OC - warto wiedzieć!

Finanse / Ubezpieczenia

2019.03.26

Sprawca zdarzenia bez uprawnień do kierowania pojazdem - komu przysługuje odszkodowanie, kiedy ubezpieczycielowi przysługuje regres?
Najnowsze artykuły:
 Polacy to pragmatyczni kierowcy, ale z fantazją

Polacy to pragmatyczni kierowcy, ale z fantazją

Wiadomości / Gorące tematy

2019.06.17

Polacy podchodzą do jazdy samochodem bardzo pragmatycznie i traktują auto głównie jako narzędzie służące do przemieszczania się.
 Michał Rokita wygrał 50. Rajd Festiwalowy

Michał Rokita wygrał 50. Rajd Festiwalowy

Wiadomości / Moto sport

2019.06.16

Załoga Michał Rokita-Wojciech Habuda w Renault Clio wygrywa w swoim drugim wspólnym starcie w mistrzostwach Śląska.
Aston Martin DB5 Jamesa Bonda do kupienia

Aston Martin DB5 Jamesa Bonda do kupienia

Wiadomości / News

2019.06.16

Jeden z czterech egzemplarzy modelu DB5 znanego m. in. z filmu „Goldfinger”, wyposażony we wszystkie pomocne w pracy agenta 007 gadżety.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.