Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 W tych miastach zatankujesz do pełna
kalendarz 12/11 2020

W tych miastach zatankujesz do pełna

Gorące tematy

Gdzie najtaniej kupisz paliwo!

Myślisz, że najdroższe paliwo jest zawsze na stacjach przy autostradzie? Nie wierzysz w to, że można zatankować LPG poniżej 1,85 zł za litr? A może uważasz, iż popularna 95 w cenie ponad 5 zł to już historia? Sprawdź ceny paliw w poszczególnych miastach oraz województwach i przekonaj się, czy przypadkiem nie przepłacasz!

Specjaliści z firmy Yanosik wzięli pod lupę ceny paliw z kilku tysięcy stacji benzynowych znajdujących się w różnych miejscach Polski. Chcieli sprawdzić, jak bardzo mogą one różnić się między sobą w zależności od lokalizacji.

- Często dostajemy od naszych użytkowników sygnały o zaskakujących cenach paliw w niektórych miejscowościach. Czasami są one bardzo wysokie, innym razem - zadziwiająco niskie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakich kwot można się spodziewać, poruszając się po drogach w konkretnych miastach czy województwach - komentuje Magda Zglińska z firmy Yanosik. - Z zebranych przez nas danych wynika jednoznacznie, że paliwa najdroższe są w województwie opolskim. Niewiele taniej jest na północy Polski - w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Do pełna bez obaw tankować można natomiast w Lubuskiem – dodaje.

Informacje te potwierdzają dane dotyczące stacji paliw znajdujących w poszczególnych miastach wojewódzkich. Najwyższe ceny 95 czekają na kierowców w Gdańsku, natomiast najwięcej za LPG zapłacą kierujący w Szczecinie.

- To zestawienie doskonale prezentuje, jak różne mogą być ceny paliw w zależności od lokalizacji stacji. Różnice mogą wynosić nawet ponad 40 gr na litrze. Tak jest chociażby w przypadku benzyny 95, która w Gdańsku kosztuje 4,78 zł, a w Zielonej Górze - 4,35 zł. To aż 43 gr różnicy - wyjaśnia Magda Zglińska.

Różnice te bywają jednak jeszcze większe. Specjaliści z firmy Yanosik zdecydowali się poszukać miejscowości, w których paliwa są zarówno najtańsze, jak i najdroższe.

- Jak zauważyć można na grafice powyżej, różnice w cenach paliw są naprawdę zaskakujące. 1,44 zł w przypadku 95 to kwota, którą kierowcy zdecydowanie odczują przy tankowaniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku LPG. Cena w gminie Zbąszynek jest o ponad 54 proc. wyższa w porównaniu z ceną, którą muszą za gaz zapłacić mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej - zauważa Magda Zglińska.

Różnice, choć zdecydowanie mniej zauważalne, występują także w przypadku cen paliw oferowanych przez stacje zlokalizowane przy autostradach czy drogach ekspresowych.

- Ceny te są rzeczywiście wyższe niż w przypadku stacji rozmieszczonych przy drogach krajowych. Różnice sięgają jednak 10-20 gr, co w porównaniu z zestawieniem prezentowanym wcześniej nie powinno być dla kierowców aż tak znaczące. Oczywiście, przy zbiornikach o dużej pojemności, kwota na paragonie czy fakturze wzrośnie znacząco, lecz nie będzie to aż tak dotkliwe, jak wspomniane wcześniej 1,44 zł „dopłaty” za każdy litr - podsumowuje Zglińska.

źródło: Neptis


Tagi:
ceny paliw, najtańsze paliwo, najdroższe paliwo

Zobacz podobne artykuły:

W przyszłym roku w Europie do utylizacji może trafić 600–700 tys. aut
kalendarz 23/11 2020

W przyszłym roku w Europie do utylizacji może trafić 600–700 tys. aut

Wiadomości / Gorące tematy

2020.11.23

Branża liczy na decyzję polskiego rządu jeszcze w listopadzie.
Wodór - paliwo przyszłości
kalendarz 18/11 2020

Wodór - paliwo przyszłości

Wiadomości / Gorące tematy

2020.11.18

Jednym z "paliw przyszłości", dzięki którym będziemy mogli wyeliminować emisję CO2 przy produkcji energii, jest wodór.
Jakie auta sprowadzamy najczęściej?
kalendarz 09/11 2020

Jakie auta sprowadzamy najczęściej?

Wiadomości / Gorące tematy

2020.11.09

Sprawdzamy, jak dużą popularnością cieszą się w Polsce pojazdy importowane.
Najnowsze artykuły:
Używane SUV-y wyprzedzą kombi?

Używane SUV-y wyprzedzą kombi?

Używane

2020.11.23

Dużą popularnością na rynku używanych aut cieszą się pojazdy w wieku do 4 lat.
BMW X6 2020 Hamann  - Prowokator

BMW X6 2020 Hamann - Prowokator

Moto fanatyk / Tuning

2020.11.23

Po metamorfozie Hamanna X6 wygląda dość złowrogo.
Peugeot 405 T16 – Rodzinny sportowiec

Peugeot 405 T16 – Rodzinny sportowiec

Moto fanatyk

2020.11.22

Model ten ze stałym napędem czterech kół, silnikiem o mocy 220 KM i maksymalną prędkością 235 km/h, pojawił się na początku lat 90. w sportowej wersji T16.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.