Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
W maju Polacy chętnie kupowali auta
kalendarz 13/06 2024

W maju Polacy chętnie kupowali auta

Gorące tematy

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano aż 27 proc. więcej używanych samochodów niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Sprzyjająca koniunktura, stabilna inflacja i rosnąca konsumpcja w maju przełożyła się na prawie 1/4 więcej zarejestrowanych samochodów (w porównaniu do poprzedniego roku) - wynika z raportu OTOMOTO Insights, podsumowującego ostatni miesiąc na rynku motoryzacyjnym na podstawie danych własnych platformy, a także informacji z CEPiK, GUS i NBP. Polacy chętnie kupują samochody, a najwyższy wzrost rejestracji w ostatnich miesiącach widać w przypadku aut używanych - w maju zarejestrowano aż 27 proc. więcej używanych pojazdów niż przed rokiem. Wzrosty dotyczą także wśród poszukujących samochodu - wg Google Analytics w maju platformę OTOMOTO odwiedziło prawie 18 mln użytkowników.

Utrzymujące się w ostatnich miesiącach, pozytywne nastroje konsumentów oraz chęć zakupu nowego samochodu sprawiają, że sprzedaż detaliczna aut rośnie znacznie wyraźniej niż innych dóbr konsumpcyjnych - w kwietniu wskaźnik sprzedaży samochodów, motocykli i części przewyższał wynik z ubiegłego roku aż o 38 proc. Składa się na to stosunkowo niski poziom sprzedaży aut w analogicznym okresie w ubiegłym roku, ale wyraźny jest tu także efekt wysokiej dynamiki wzrostu realnych wynagrodzeń.

„Deklaratywna chęć zakupu samochodu, wyrażana przez ponad 9 proc. Polaków w ankiecie GUS z początku roku okazała się więcej niż >>noworocznym marzeniem<<. W kolejnej ankiecie z kwietnia 2024 wciąż wyrażamy zamiar zakupu pojazdu w ciągu kolejnych 12 miesięcy, a kolejne rekordy rejestracji aut w maju i kwietniu potwierdzają, że realizujemy swoje plany” - podkreśla Agnieszka Czajka, general manager OTOMOTO.

W maju, podobnie jak w poprzednich miesiącach, na OTOMOTO pojawiało się ponad 20 proc. ogłoszeń więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku (opierając się na liczbie dziennych, aktywnych ogłoszeń na platformie). Zdecydowanie najwięcej ofert dotyczyło samochodów z silnikiem benzynowym (53 proc.), dalej z dieslem (40 proc.), 5 proc. ogłoszeń obejmowało samochody hybrydowe, a 2 proc. - elektryki. Najwięcej samochodów - bo ponad 30 proc. wszystkich ofert - stanowiły pojazdy wystawione w cenie mieszczącej się w granicach między 20 a 50 tys. zł.

Wysokiej podaży odpowiadał popyt - ponad 18 mln użytkowników w ciągu miesiąca (zgodnie z danymi z Google Analytics), spędzało na stronie niemal 11 minut przeglądając w tym czasie średnio około 14 stron z ogłoszeniami. Osoby najlepiej znające swoje potrzeby i wykorzystujące w tym celu filtry na platformie w większości precyzyjnie określały markę (83 proc. wyszukiwań) i model (70 proc. wyszukiwań) samochodu, rzadziej wskazując m.in. maksymalny wiek auta (32 proc. wyszukiwań), czy preferowany rodzaj paliwa (29 proc. wyszukiwań).

W maju tego roku w porównaniu do kwietnia średnia cena aut wystawianych na OTOMOTO i OLX była stabilna. Nieznacznie wzrosła natomiast mediana cen w aż 14 województwach - to oznacza powiększanie się oferty droższych modeli samochodów. Najwyraźniejsze wzrosty widać w Wielkopolsce, gdzie środkowa wartość samochodów wystawionych w województwie w maju była wyższa o 1601 zł niż w kwietniu, a w województwie pomorskim mediana w maju była wyższa niż w kwietniu o 1,5 tys. zł. Jedynymi województwami, w których nie zanotowano wzrostu mediany cen wystawionych samochodów w maju były Lubuskie i Podlaskie.

Równolegle ze stabilizacją sytuacji gospodarczej rosną wartości kredytów zaciąganych na zakup samochodu. Według danych OTOMOTO Pay, średnia wartość zobowiązań sięga już niemal 43 tys. zł i jest najwyższą raportowaną kwotą z ostatnich 12 miesięcy. Najwyższe kwoty kredytów na zakup samochodu dotyczą osób w wieku 40-49 lat, z kolei najniższe finansowanie wybierają najmłodsi kierowcy, poniżej 20 roku życia.

źródło: OTOMOTO/PAP


Tagi:
samochody używane, rynek aut używanych, sprzedaż samochodów używanych

Zobacz podobne artykuły:

 Automatyzacja pojazdów vs młodzi i starsi kierowcy
kalendarz 22/07 2024

Automatyzacja pojazdów vs młodzi i starsi kierowcy

Wiadomości / Gorące tematy

2024.07.22

Wprowadzenie samochodów autonomicznych może zmienić oblicze transportu, redukując liczbę wypadków i zwiększając komfort jazdy.
Polscy kierowcy należą do tych, którzy jeżdżą najmniej
kalendarz 15/07 2024

Polscy kierowcy należą do tych, którzy jeżdżą najmniej

Wiadomości / Gorące tematy

2024.07.15

Pod względem liczby kilometrów pokonywanych rocznie, polscy kierowcy zamykają europejskie statystyki.
 Czarne skrzynki w nowych pojazdach stają się obowiązkowe
kalendarz 08/07 2024

Czarne skrzynki w nowych pojazdach stają się obowiązkowe

Wiadomości / Gorące tematy

2024.07.08

Od lipca wszystkie nowe samochody w Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w rejestratory danych zdarzeń (EDR), znane również jako „czarne skrzynki”.
Najnowsze artykuły:
Gorące lato i gorące opony

Gorące lato i gorące opony

Warsztat / Porady

2024.07.23

Warto zadbać o bezpieczeństwo przed wyjazdem na wakacje.
 Audi i bp partnerami w Formule 1

Audi i bp partnerami w Formule 1

Wiadomości / Moto sport

2024.07.23

Dla obu firm to nowy etap współpracy.
Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Mazda 3 i CX-30 - ostatnie sztuki

Wiadomości / News

2024.07.23

Modele z popularnym silnikiem znikają z polskiej oferty Mazdy.