Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
VW, Opel czy Ford – kierowcy jakich aut najczęściej szukają tańszego OC w sieci?
kalendarz 06/08 2019

VW, Opel czy Ford – kierowcy jakich aut najczęściej szukają tańszego OC w sieci?

Ubezpieczenia

Zmotoryzowani w zdecydowanej większości chcą ubezpieczyć samochody z nadwoziem typu hatchback, manualną skrzynią biegów oraz silnikiem benzynowym.

Według analizy serwisu Porówneo.pl, kierowcy poszukujący w Internecie polis komunikacyjnych najczęściej są posiadaczami aut marki VW, Opel i Ford. Stanowią oni ponad 30 proc. wszystkich użytkowników. Biorąc pod uwagę konkretne modele – wśród blisko 700 uwzględnionych – na szczycie zestawienia znalazł się Opel Astra (3,9 proc.). Jakie inne marki oraz modele dwuśladów znalazły się na kolejnych pozycjach i jak te dane mają się do ogólnej wiedzy o polskim rynku?

W internetowym wyszukiwaniu ubezpieczeń komunikacyjnych, przeważają posiadacze aut niemieckich marek. W pierwszej dziesiątce rankingu pojawiły się marki: VW (11,5 proc. ogółu), Opel (10,8 proc.), Audi (7,7 proc.), BMW (5,4 proc.) i Skoda (4 proc.). Jeszcze wyraźniej widać ten trend patrząc przez pryzmat konkretnych modeli. Na podium znalazł się Opel Astra (8 proc. udział w top 30) oraz dwa modele VW – Golf (7,2 proc.) i Passat (7 proc.). W dziesiątce pojawiło się także Audi A4 (6,3 proc.) i A6 (3,6 proc.), BMW Serii 3 (5,1 proc.), Opel Corsa (3,7 proc.) i Skoda Octavia (3,3 proc.).

W rankingu najbardziej popularnych marek zagościł również Ford (7,9 proc.), dwaj przedstawiciele francuskiego rynku – Renault (7,2 proc.) i Peugeot (5,1 proc.), Toyota (4,7 proc.) oraz Fiat (4,2 proc.).

Jak te dane prezentują się na tle wiedzy o obecnej popularności aut w Polsce? Według raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2017 r. na naszym rynku najczęściej rejestrowane były nowe Skody – Fabia i Octavia. Mimo upływu lat Opel Astra nieustannie cieszy się uznaniem polskich kierowców i w analizie PZPM uzupełnia podium. W czołówce utrzymuje się też VW Golf oraz Toyota Yaris. Ograniczając się tylko do statystyk na temat klientów indywidualnych, trio najbardziej popularnych aut w Polsce, to Toyota Yaris, Skoda Fabia oraz Opel Astra.

W badaniu, które uwzględniło 75 marek i blisko 700 modeli aut, 22 proc. pojazdów miało od zera do 10 lat. Jednak aż 78 proc. samochodów zostało wyprodukowanych przed 2009 r. Historia jedynie 6 proc. dwuśladów była krótsza niż 3 lata. Czy takie statystyki oznaczają, że niekorzystnie odbiegamy od innych rynków Starego Kontynentu? Raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) pokazuje, że takie twierdzenie nie musi być prawdą. Według najnowszych danych tej organizacji, średni wiek aut osobowych w Unii Europejskiej przekracza już 11 lat. W Polsce średni wiek samochodu osobowego wynosi ponad 13 lat, jednak aż w ośmiu innych krajach Unii flota aut osobowych jest bardziej leciwa. W zamykających stawkę Łotwie, Litwie i Rumunii średni wiek auta osobowego przekracza 16 lat.

Benzyna, diesel a może LPG?

Choć kierowcy poszukujący oszczędności często chwalą kupno i użytkowanie auta z instalacją LPG, w statystykach zgromadzonych przez serwis Porówneo królują auta z silnikami benzynowymi. Na takie paliwo wskazało ponad 57 proc. zmotoryzowanych. Dużą popularnością cieszą się też samochody z silnikami wysokoprężnymi. Ponad 42 proc. badanych uczestników ruchu drogowego przyznało się do posiadania diesla. Zaskoczeniem może być bardzo niski odsetek aut z instalacją gazową. W przeprowadzonej analizie pojazdy z układem benzyna plus gaz stanowiły mniej niż jeden procent. Wśród poszukujących ubezpieczeń komunikacyjnych online znikoma jest wciąż liczba posiadaczy samochodów elektrycznych lub z napędem hybrydowym (0,4 proc.).

Jak pokazuje raport PZPM, aktualny trend w Polsce powoli ale konsekwentnie przesuwa się w stronę aut hybrydowych. W 2017 r. już 3,5 proc. rejestracji dotyczył pojazdów z takim napędem. Silniki benzynowe cieszą się rosnącą popularnością (66,5 proc.), kosztem malejącego zainteresowania dieslem (27,8 proc.).

Zmotoryzowani cenią praktyczne hatchbacki i kombi

Ponad 44 proc. odwiedzających porównywarkę zadeklarowało użytkowanie samochodu z nadwoziem hatchback. Kierowcy doceniają auta o przestronnym bagażniku, ponieważ 27,5 proc. za środek transportu wybrało pojazd kombi a kolejne 4 proc. konstrukcję typu minivan lub tzw. wielozadaniowe kombi MPV. Zwolennicy sedanów stanowili niewiele ponad 16 proc. badanych. O tym, że nadwiślański klimat nie sprzyja całorocznemu użytkowaniu kabrioletów przekonuje mniejszy niż 1 proc. udział aut bez stałego dachu.

Niemal 86 proc. pojazdów uwzględnionych w analizie posiada manualną skrzynię biegów. W przeciwieństwie do amerykańskiego rynku, w Europie tak wysoki udział tego rozwiązania nie jest czymś zaskakującym. Samochody wyposażone w automatyczne skrzynie biegów były wskazywane przez 13 proc. kierowców, natomiast udział przekładni bezstopniowych wyniósł zaledwie 1 proc.

„Z naszych statystyk wyłania się obraz kierowcy pragmatycznego, który preferuje auta użyteczne i ekonomiczne w eksploatacji. Stąd duża popularność hatchbacków i kombi oraz modeli, które przez lata zyskały miano niezawodnych, niedrogich pod względem kosztów ubezpieczenia i ewentualnych napraw. Logicznym jest, że zmotoryzowani ceniący oszczędności będą chcieli użytkować nie tylko pojazdy ekonomiczne ale zwrócą też uwagę na możliwość znalezienia tańszego ubezpieczenia OC w Internecie. Zauważamy, że zamożniejsi posiadacze aut klasy wyższej nie przykładają aż tak wielkiej wagi do porównywania dziesiątek ofert. Często po prostu zawierzają aktualnemu ubezpieczycielowi, że automatyczne przedłużenie polisy będzie dla nich korzystne. Także oni mogliby znaleźć w sieci opcję lepszą od tej, której ważność dobiega końca. Być może do tego przekonałby ich fakt, że skorzystanie z takiego narzędzia online nie tylko przynosi wymierne oszczędności ale też zajmuje mniej niż pięć minut. Całą sprawę można załatwić z dowolnego miejsca, o każdej porze, na ekranie laptopa lub smartfona, którego większość z nas ma niemal zawsze w zasięgu ręki” – skomentował Andrzej Popielski, prezes Porówneo.pl.

źródło: porówneo.pl


Tagi:
ubezpieczenie OC, kierowcy jakich aut najczęściej szukają tańszego OC, ubezpieczenie w sieci

Zobacz podobne artykuły:

Top 10 modeli samochodów elektrycznych dostępnych w Polsce
kalendarz 06/02 2020

Top 10 modeli samochodów elektrycznych dostępnych w Polsce

Finanse / Ubezpieczenia

2020.02.06

Ile będzie kosztować ubezpieczenie?
Właściciele tych samochodów mają najdroższe OC
kalendarz 24/01 2020

Właściciele tych samochodów mają najdroższe OC

Finanse / Ubezpieczenia

2020.01.24

Czy to prawda, że kierowcy BMW mają droższe OC? A może jest to domeną aut klasy premium?
Pieniądze w każdym wypadku
kalendarz 05/11 2019

Pieniądze w każdym wypadku

Finanse / Ubezpieczenia

2019.11.05

Firma Casus Dochodzenie Roszczeń Ubezpieczeniowych już od 2003 roku troszczy się o interesy osób poszkodowanych w wypadkach. 

Firmy z branży

SoldiCredit

mazowieckie
ul. Klaudyny 12 lokal 72
Warszawa
Tel.: 503 969 995
http://www.soldicredit.pl/
Najnowsze artykuły:
Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego auta

Prawie 90 proc. polskich kierowców zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego auta

Warsztat / Eksploatacja

2020.02.27

Jak wykazują badania, atrakcyjny wygląd pojazdów jest ważny dla Polaków.
Kuba Greguła - najmłodszy w mistrzostwach Polski

Kuba Greguła - najmłodszy w mistrzostwach Polski

Wiadomości / Moto sport

2020.02.27

Kuba Greguła - najmłodszy kierowca w stawce RSMP 2020.
Samochodem po zakrapianej imprezie – ilu Polaków ryzykuje?

Samochodem po zakrapianej imprezie – ilu Polaków ryzykuje?

Warsztat / Bezpieczeństwo

2020.02.26

Z zakrapianej imprezy Polacy najchętniej wracają jako pasażerowie, decydują się na spacer, ewentualnie wybierają autobus. Niestety nie wszyscy.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.