Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Volvo PV36, czyli Art Deco w ruchu
kalendarz 26/07 2020

Volvo PV36, czyli Art Deco w ruchu

Moto fanatyk / Volvo

Gustaf Larson, jeden z dwóch założycieli Volvo Cars w 1927 r., jeździł (prowadząc osobiście) tym stylizowanym na amerykański design PV36 przez kilka lat.

PV36 jest doskonałym wcieleniem Streamline Moderne, jednego z najważniejszych trendów stylistycznych w latach 30. w USA. Budynki, pociągi, łodzie, a nawet wyposażenie gospodarstwa domowego, jak tostery czy żelazka z parownicą, były projektowane w tej późnej wersji Art Deco, definiowanej jako „Art Deco w ruchu” ze względu na nadawanie wszystkim projektom aerodynamicznych kształtów.

Inżynier i designer Ivar Örnberg sprowadził ten styl do marki Volvo, kiedy w 1933 r. powrócił do Szwecji po kilku latach pracy w amerykańskim przemyśle motoryzacyjnym. W Volvo zlecono mu zaprojektowanie PV36 – i nie było wątpliwości, że lata spędzone w takich firmach, jak Hupmobile, wciąż żyją w jego pamięci.

Nowym modelem Volvo wprowadziło stylistykę Streamline Moderne do Szwecji. Egzotycznie wyglądający samochód szybko dorobił się przydomku „Carioca”, najprawdopodobniej od popularnego w tych czasach latynoskiego tańca. Według planów Volvo wyprodukowało w latach 1935-38 zaledwie 500 sztuk tego modelu.

Jednym z pierwszych egzemplarzy PV36 jeździł także inżynier Gustaf Larson, który z ekonomistą i handlowcą Assarem Gabrielssonem postanowili przy kolacji z krabami w roku 1924 założyć szwedzką firmę motoryzacyjną.

W 11 lat później Larson otrzymał kluczyki do egzemplarza Volvo PV36 z numerem nadwozia 85. Jeździł tym samochodem przez 3 lata.

Właśnie ten egzemplarz był w ubiegłym roku gwiazdą Techno Classica Essen w Niemczech, największym historycznym salonie samochodowym świata./oprac. ns/

źródło: Volvo


Tagi:
Volvo, Volvo PV36, Gustaf Larson, Assar Gabrielsson, Ivar Örnberg

Zobacz podobne artykuły:

 L’Aventure Peugeot – Renowacje słynnych modeli
kalendarz 25/10 2020

L’Aventure Peugeot – Renowacje słynnych modeli

Moto fanatyk

2020.10.25

Z okazji 210-lecia marki Peugeot stowarzyszenie L’Aventure Peugeot rozpoczęło nową działalność ‒ renowację i sprzedaż historycznych aut.
Lamborghini Drive Club na torze Silesia Ring
kalendarz 17/10 2020

Lamborghini Drive Club na torze Silesia Ring

Moto fanatyk

2020.10.17

Potencjał Lamborghini najlepiej sprawdzić na torze. Jeszcze lepiej, gdy można zrobić pod okiem instruktorów, którzy świetnie wiedzą, jak jechać, aby wykrzesać z tych aut maksimum.
Zlot Subaru z rekordem Guinnessa
kalendarz 11/10 2020

Zlot Subaru z rekordem Guinnessa

Moto fanatyk

2020.10.11

Tegoroczny Subiefest 2020 jest jednym z największych dorocznych zlotów entuzjastów Subaru w USA.
Najnowsze artykuły:
Nietrzeźwi i bezkarni

Nietrzeźwi i bezkarni

Bezpieczeństwo

2020.10.28

Co drugi Polak zna kogoś, kto prowadził po alkoholu.
Audi przejmie kontrolę nad Bentleyem?

Audi przejmie kontrolę nad Bentleyem?

Wiadomości / News

2020.10.27

Trudna sytuacja branży motoryzacyjnej wymusza szukanie nowych rozwiązań.
Spalił Mercedesa-AMG GT 63 S

Spalił Mercedesa-AMG GT 63 S

Wiadomości / News

2020.10.27

Reklamowy wyczyn czy… Rosyjski blogger spalił swojego Mercedesa-AMG GT 63 S.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.