Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Uwaga na auta popowodziowe
kalendarz 21/07 2020

Uwaga na auta popowodziowe

Używane

Zalane i podtopione samochody pojawiają się u dealerów lub w ogłoszeniach zwykle krótko po powodzi, które miały miejsce w naszym kraju.

Decydując się na kupno używanego auta, trzeba wykazać się szczególną czujnością. Nieuczciwi sprzedawcy wystawiający do sprzedaży zalane samochody, nie są w stanie pozbyć się w 100 proc. śladów po powodzi. Jest to trudny do wyeliminowania zapach błota, woda, wilgoć, korozja w samochodzie pod dywanikami, czy w bagażniku lub za tapicerką na drzwiach, pleśń pod siedzeniami, skorodowane szkielety foteli. Często w tych miejscach wilgoć pozostawia naloty pleśni. Naszą uwagę powinny przykuć nadmierna ilość zapachowych zawieszek, czy intensywny zapach odświeżacza powietrza.   

Nowoczesne, skomputeryzowane auta, które aż kipią od elektroniki, mogą poważnie zagrażać życiu pasażerów po zalaniu. Usterki mogą się w nich ujawnić w każdym momencie użytkowania i w dowolnym miejscu, na przykład w systemie elektronicznym, czy w innych częściach samochodu z powodu choćby korozji. Wtedy mogą całkowicie zawieść, narażając kierowcę na niebezpieczeństwo.

Na elementach zawieszenia będą widoczne rdzawe naloty w zaledwie kilkuletnich autach, często poziom wody, w której stał taki samochód, widać na sprężynach, układzie wydechowym, wahaczach. Nawet oświetlenie samochodu (reflektory, lampy, kierunkowskazy) może nadawać się do wymiany, bo czasem w kloszach zauważyć można złogi glonów, owadów.

Naszą uwagę powinna też zwrócić nierówna praca silnika na wolnych obrotach. To najczęstszy objaw w samochodach, które zostały podtopione podczas powodzi czy ulewy. W silniku benzynowym nierówna praca oznacza zazwyczaj reakcję elektroniki na niedrożność katalizatora zalanego wcześniej wodą. Silnik wysokoprężny również powinien trzymać obroty, w przeciwnym wypadku będzie to znak, że prawdopodobnie zatkany został filtr cząstek stałych po dostaniu się tam wody ze szlamem.

Jeśli widać problemy z elektryką i elektroniką - jakieś miganie, czy okresowe zanikanie napięcia w radiu, oświetleniu, centralnym zamku albo jeśli silnik pracuje nierówno i podejrzewamy, że objawy mają związek z powodzią - odpuśćmy. Mogą to być nie tylko wysokie koszty, ale w ogóle duży problem dla serwisu, żeby namierzyć przyczynę./oprac. ns/


Tagi:
auta popowodziowe, samochód z powodzi, zalany samochód

Zobacz podobne artykuły:

 Uważaj na samochody z USA
kalendarz 18/04 2025

Uważaj na samochody z USA

Używane

2025.04.18

Samochody kupowane na aukcjach dość często mają na swoim koncie jakieś uszkodzenia a także częściej niż inne mają cofnięty licznik.
Czy chińskie elektryki zrewolucjonizują europejski rynek wtórny?
kalendarz 09/04 2025

Czy chińskie elektryki zrewolucjonizują europejski rynek wtórny?

Używane

2025.04.09

Chociaż chińskie samochody mogą dla wielu osób wciąż wydawać się egzotyczne, stają się coraz popularniejsze także w Polsce.
Używane auta niemieckie, francuskie, włoskie, japońskie
kalendarz 01/04 2025

Używane auta niemieckie, francuskie, włoskie, japońskie

Używane

2025.04.01

Mechanicy oceniają czym się różnią.
Najnowsze artykuły:
Zmieniające się oczekiwania kupujących napędzają transformację w Polsce

Zmieniające się oczekiwania kupujących napędzają transformację w Polsce

Wiadomości / Gorące tematy

2025.04.21

Rynek usług sprawdzania historii pojazdu dynamicznie się rozwija.
Porsche 911 GT3 z nowym rekordem toru Nürburgring

Porsche 911 GT3 z nowym rekordem toru Nürburgring

Wiadomości / Ciekawostki

2025.04.20

Nowy model 911 GT3 z manualną skrzynią biegów pokonał północną pętlę w czasie 6:56,294 min.
 Tochowicz i Białowąs zwycięzcami Rajdu Memoriału

Tochowicz i Białowąs zwycięzcami Rajdu Memoriału

Wiadomości / Moto sport

2025.04.20

Michał Tochowicz i Piotr Białowąs odnieśli pierwsze zwycięstwo w historii Rajdu Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza.