Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Uwaga na auta popowodziowe
kalendarz 21/07 2020

Uwaga na auta popowodziowe

Używane

Zalane i podtopione samochody pojawiają się u dealerów lub w ogłoszeniach zwykle krótko po powodzi, które miały miejsce w naszym kraju.

Decydując się na kupno używanego auta, trzeba wykazać się szczególną czujnością. Nieuczciwi sprzedawcy wystawiający do sprzedaży zalane samochody, nie są w stanie pozbyć się w 100 proc. śladów po powodzi. Jest to trudny do wyeliminowania zapach błota, woda, wilgoć, korozja w samochodzie pod dywanikami, czy w bagażniku lub za tapicerką na drzwiach, pleśń pod siedzeniami, skorodowane szkielety foteli. Często w tych miejscach wilgoć pozostawia naloty pleśni. Naszą uwagę powinny przykuć nadmierna ilość zapachowych zawieszek, czy intensywny zapach odświeżacza powietrza.   

Nowoczesne, skomputeryzowane auta, które aż kipią od elektroniki, mogą poważnie zagrażać życiu pasażerów po zalaniu. Usterki mogą się w nich ujawnić w każdym momencie użytkowania i w dowolnym miejscu, na przykład w systemie elektronicznym, czy w innych częściach samochodu z powodu choćby korozji. Wtedy mogą całkowicie zawieść, narażając kierowcę na niebezpieczeństwo.

Na elementach zawieszenia będą widoczne rdzawe naloty w zaledwie kilkuletnich autach, często poziom wody, w której stał taki samochód, widać na sprężynach, układzie wydechowym, wahaczach. Nawet oświetlenie samochodu (reflektory, lampy, kierunkowskazy) może nadawać się do wymiany, bo czasem w kloszach zauważyć można złogi glonów, owadów.

Naszą uwagę powinna też zwrócić nierówna praca silnika na wolnych obrotach. To najczęstszy objaw w samochodach, które zostały podtopione podczas powodzi czy ulewy. W silniku benzynowym nierówna praca oznacza zazwyczaj reakcję elektroniki na niedrożność katalizatora zalanego wcześniej wodą. Silnik wysokoprężny również powinien trzymać obroty, w przeciwnym wypadku będzie to znak, że prawdopodobnie zatkany został filtr cząstek stałych po dostaniu się tam wody ze szlamem.

Jeśli widać problemy z elektryką i elektroniką - jakieś miganie, czy okresowe zanikanie napięcia w radiu, oświetleniu, centralnym zamku albo jeśli silnik pracuje nierówno i podejrzewamy, że objawy mają związek z powodzią - odpuśćmy. Mogą to być nie tylko wysokie koszty, ale w ogóle duży problem dla serwisu, żeby namierzyć przyczynę./oprac. ns/


Tagi:
auta popowodziowe, samochód z powodzi, zalany samochód

Zobacz podobne artykuły:

 Im większy luksus, tym większe… ryzyko!
kalendarz 22/04 2024

Im większy luksus, tym większe… ryzyko!

Używane

2024.04.22

Spośród 20 samochodów ze zmanipulowaną historią serwisową lub cofniętym licznikiem, aż 14 należy właśnie do klasy wyższej.
 Rynek aut używanych - Najbardziej zaskakujące fakty
kalendarz 21/03 2024

Rynek aut używanych - Najbardziej zaskakujące fakty

Używane

2024.03.21

Najciekawsze dane statystyczne wygenerowane na podstawie informacji zebranych w 2023 r.
Audi A4 – popularne, ale…
kalendarz 06/03 2024

Audi A4 – popularne, ale…

Używane

2024.03.06

Model A4 był najczęściej wyszukiwanym samochodem używanym w Polsce w 2023 r.
Najnowsze artykuły:
Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Podwójne zwycięstwo Toyoty w Rajdzie Chorwacji

Wiadomości / Moto sport

2024.04.22

Sébastien Ogier wygrał Rajd Chorwacji.
 VW R – oddzielną marką?

VW R – oddzielną marką?

Wiadomości / News

2024.04.21

Dział R otrzyma własny pawilon w centrum wystawowym Autostadt w Wolfsburgu.
 Druga runda WEC 2024

Druga runda WEC 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.04.20

Na nowym dla serii włoskim torze Imola odbędzie się druga runda sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC).