Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy
kalendarz 30/05 2023

Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Moto sport

Na czeskim torze Steel Ring wystartowały prestiżowe mistrzostwa FIA Karting Academy.

Z dobrej strony pokazała się w nich Klara Kowalczyk – 12-letnia Polka wybrana do udziału w tych mistrzostwach przez Światową Radę Kobiet FIA jako najbardziej obiecująca zawodniczka na świecie. Pierwsza runda prestiżowych mistrzostw odbyła się w czeskim Trzyńcu (18-21 maja).

FIA Karting Academy to mistrzostwa FIA mające na celu identyfikację i szkolenie młodych talentów kartingowych w wieku od 12 do 14 lat. Uczestnicy tej serii ścigają się w klasie OK-Junior, na identycznych gokartach przygotowanych przez Międzynarodową Komisję Kartingową (CIK-FIA), wyposażonych w opony jednej marki i w losowane silniki, co gwarantuje wyrównaną, zaciętą rywalizację i wyniki uzależnione przede wszystkim od umiejętności kierowcy, a nie od sprzętu.

W zawodach podczas inauguracyjnej rundy cyklu wzięło udział 45 kierowców, w tym pięć kobiet. Rywalizowano na krętym i pagórkowatym torze Steel Ring o długości nieco ponad 1,2 km. Czeski obiekt jest uznawany za wymagający od kierowców nienagannej techniki jazdy.

W okrążeniu kwalifikacyjnym Polka wywalczyła szósty rezultat w swojej grupie i dwunasty w gronie wszystkich 45 zgłoszonych uczestników.

Skuteczną jazdę Klara kontynuowała w poszczególnych wyścigach kwalifikacyjnych. W pierwszym awansowała o dwie pozycje i zajęła czwarte miejsce. Kolejny zakończyła na trzeciej pozycji. W drodze do tego sukcesu wywalczyła awans o trzy miejsca. Z kolei w ostatnim z wyścigów wyprzedziła czterech rywali i minęła linię mety na drugim miejscu.

W efekcie, do finału Polka ruszała z piątego miejsca, by przebić się na czwartą pozycję. Przez większość dystansu Klara jechała równo i skutecznie. Końcówka zawodów była dla niej ważnym wyścigowym doświadczeniem. Zmieniły się warunki pogodowe, co utrudniło Polce obronę wysokiego miejsca. Ostatecznie Klara ukończyła finał na ósmym miejscu, a w klasyfikacji całej rundy uplasowała się na szóstej pozycji.

- To był bardzo dobry weekend. Z jednej strony było dobre tempo, wysokie miejsca i świetne wyścigi. Z drugiej, jest kilka elementów, nad którymi będziemy pracować – skomentowała Klara Kowalczyk.

Ósme miejsce Klary Kowalczyk w finale rundy FIA Karting Academy było najwyższym wynikiem osiągniętym przez zawodnika z Polski podczas zawodów w Trzyńcu. W finale FIA Karting Academy rywalizował także Wojtek Woda, który nie ukończył tego wyścigu i został sklasyfikowany na 35. pozycji. W finale kategorii OK, rozgrywanym w ramach rundy mistrzostw Europy, ścigali się Gustaw Wiśniewski i Jan Przyrowski, zajmując odpowiednio 10. i 21 miejsce.
 
Po pierwszej rundzie FIA Karting Academy Klara Kowalczyk zajmuje szóste miejsce w punktacji mistrzostw (do klasyfikacji mistrzostw sumują się punkty za wyniki w wyścigach kwalifikacyjnych i finale). Kolejne zawody w kalendarzu startów Klary to rundy Champions of the Future (31 maja - 3 czerwca) oraz Mistrzostw Europy i Mistrzostw FIA Karting Academy (15 - 18 czerwca), które odbędą się na torze w duńskim Rodby.


Tagi:
Klara Kowalczyk, FIA Karting Academy, karting, Wojtek Woda, Gustaw Wiśniewski, Jan Przyrowski

Zobacz podobne artykuły:

 52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki
kalendarz 17/04 2024

52. Rajd Świdnicki - powroty i niespodzianki

Wiadomości / Moto sport

2024.04.17

77 załóg, w tym 26 w rajdówkach sprzed lat, zadeklarowało start w 52. edycji Rajdu Świdnickiego.
 Historyczna zmiana u Lubiaka
kalendarz 15/04 2024

Historyczna zmiana u Lubiaka

Wiadomości / Moto sport

2024.04.15

Sezon 2024 oznacza sporo nowości w rajdowym życiu Macieja Lubiaka i Grzegorza Dachowskiego.
Klara Kowalczyk wystartuje w Igrzyskach Motorsportu FIA
kalendarz 13/04 2024

Klara Kowalczyk wystartuje w Igrzyskach Motorsportu FIA

Wiadomości / Moto sport

2024.04.13

Polka wybrana do Reprezentacji Polski.
Najnowsze artykuły:
Tajemniczy prototyp Peugeota

Tajemniczy prototyp Peugeota

Prezentacje / Concept Cars

2024.04.18

Był praktycznie gotowy do produkcji. Powstał tylko w jednym egzemplarzu.
Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Alfa Romeo – kontrowersje wokół nazwy

Wiadomości / News

2024.04.16

Alfa ugięła się pod naciskiem włoskiego rządu i zmieniła nazwę nowego modelu.
 Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Najgorsze "silniki roku" w autach używanych

Warsztat / Porady

2024.04.16

Konkurs International Engine of the Year po latach okiem mechaników.