Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy
kalendarz 30/05 2023

Udany debiut Klary Kowalczyk w FIA Karting Academy

Moto sport

Na czeskim torze Steel Ring wystartowały prestiżowe mistrzostwa FIA Karting Academy.

Z dobrej strony pokazała się w nich Klara Kowalczyk – 12-letnia Polka wybrana do udziału w tych mistrzostwach przez Światową Radę Kobiet FIA jako najbardziej obiecująca zawodniczka na świecie. Pierwsza runda prestiżowych mistrzostw odbyła się w czeskim Trzyńcu (18-21 maja).

FIA Karting Academy to mistrzostwa FIA mające na celu identyfikację i szkolenie młodych talentów kartingowych w wieku od 12 do 14 lat. Uczestnicy tej serii ścigają się w klasie OK-Junior, na identycznych gokartach przygotowanych przez Międzynarodową Komisję Kartingową (CIK-FIA), wyposażonych w opony jednej marki i w losowane silniki, co gwarantuje wyrównaną, zaciętą rywalizację i wyniki uzależnione przede wszystkim od umiejętności kierowcy, a nie od sprzętu.

W zawodach podczas inauguracyjnej rundy cyklu wzięło udział 45 kierowców, w tym pięć kobiet. Rywalizowano na krętym i pagórkowatym torze Steel Ring o długości nieco ponad 1,2 km. Czeski obiekt jest uznawany za wymagający od kierowców nienagannej techniki jazdy.

W okrążeniu kwalifikacyjnym Polka wywalczyła szósty rezultat w swojej grupie i dwunasty w gronie wszystkich 45 zgłoszonych uczestników.

Skuteczną jazdę Klara kontynuowała w poszczególnych wyścigach kwalifikacyjnych. W pierwszym awansowała o dwie pozycje i zajęła czwarte miejsce. Kolejny zakończyła na trzeciej pozycji. W drodze do tego sukcesu wywalczyła awans o trzy miejsca. Z kolei w ostatnim z wyścigów wyprzedziła czterech rywali i minęła linię mety na drugim miejscu.

W efekcie, do finału Polka ruszała z piątego miejsca, by przebić się na czwartą pozycję. Przez większość dystansu Klara jechała równo i skutecznie. Końcówka zawodów była dla niej ważnym wyścigowym doświadczeniem. Zmieniły się warunki pogodowe, co utrudniło Polce obronę wysokiego miejsca. Ostatecznie Klara ukończyła finał na ósmym miejscu, a w klasyfikacji całej rundy uplasowała się na szóstej pozycji.

- To był bardzo dobry weekend. Z jednej strony było dobre tempo, wysokie miejsca i świetne wyścigi. Z drugiej, jest kilka elementów, nad którymi będziemy pracować – skomentowała Klara Kowalczyk.

Ósme miejsce Klary Kowalczyk w finale rundy FIA Karting Academy było najwyższym wynikiem osiągniętym przez zawodnika z Polski podczas zawodów w Trzyńcu. W finale FIA Karting Academy rywalizował także Wojtek Woda, który nie ukończył tego wyścigu i został sklasyfikowany na 35. pozycji. W finale kategorii OK, rozgrywanym w ramach rundy mistrzostw Europy, ścigali się Gustaw Wiśniewski i Jan Przyrowski, zajmując odpowiednio 10. i 21 miejsce.
 
Po pierwszej rundzie FIA Karting Academy Klara Kowalczyk zajmuje szóste miejsce w punktacji mistrzostw (do klasyfikacji mistrzostw sumują się punkty za wyniki w wyścigach kwalifikacyjnych i finale). Kolejne zawody w kalendarzu startów Klary to rundy Champions of the Future (31 maja - 3 czerwca) oraz Mistrzostw Europy i Mistrzostw FIA Karting Academy (15 - 18 czerwca), które odbędą się na torze w duńskim Rodby.


Tagi:
Klara Kowalczyk, FIA Karting Academy, karting, Wojtek Woda, Gustaw Wiśniewski, Jan Przyrowski

Zobacz podobne artykuły:

 Max Verstappen rekordzista
kalendarz 20/09 2023

Max Verstappen rekordzista

Wiadomości / Moto sport

2023.09.20

Wygrywając GP Włoch Verstappen ustanowił nowy rekord pod względem liczby kolejnych zwycięstw w F1.
Klara Kowalczyk w FIA Girls On Track - Rising Stars
kalendarz 10/09 2023

Klara Kowalczyk w FIA Girls On Track - Rising Stars

Wiadomości / Moto sport

2023.09.10

Polska zawodniczka wybrana do udziału w tegorocznej edycji prestiżowego programu FIA.
Rajd Śląska 2023: Setka załóg na starcie
kalendarz 07/09 2023

Rajd Śląska 2023: Setka załóg na starcie

Wiadomości / Moto sport

2023.09.07

Międzynarodowa ranga, decydująca runda krajowego czempionatu.
Najnowsze artykuły:
Jak zabezpieczyć cylindry przed uszkodzeniem?

Jak zabezpieczyć cylindry przed uszkodzeniem?

Warsztat / Porady

2023.09.27

Już podczas konstruowania pojazdu zapada decyzja o tym, ile cylindrów będzie miał konkretny silnik – pod ten element przygotowuje się też odpowiednią komorę silnikową.
Niższe ceny Nissana ARIYA 

Niższe ceny Nissana ARIYA 

Wiadomości / News

2023.09.27

Flagowy elektryczny crossover Nissana zyskał nowe, atrakcyjniejsze ceny. Co istotne, nie oznacza to uszczuplenia bogatego wyposażenia którejkolwiek wersji, a wręcz przeciwnie – wprowadzono korzystne zmiany w specyfikacji, poz...
 Seat w słynnych filmach i serialach

Seat w słynnych filmach i serialach

Wiadomości / Ciekawostki

2023.09.24

Historia hiszpańskiej marki na przestrzeni lat wielokrotnie zahaczała o świat kinematografii.