Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
Tajemniczy prototyp Peugeota
kalendarz 18/04 2024

Tajemniczy prototyp Peugeota

Moto fanatyk / Ciekawostki / Concept Cars

Był praktycznie gotowy do produkcji. Powstał tylko w jednym egzemplarzu.

Najbardziej ekscytujące są prototypy naturalnej wielkości, które przez lata ukrywane były za zamkniętymi drzwiami. Tak jest w przypadku Peugeota 208 Cabriolet, który dopiero teraz został wystawiony w Musée De L'Aventure Peugeot w Sochaux we Francji.

Prototypowy kabriolet otrzymał wewnętrzne oznaczenie A97. Prace nad tym projektem rozpoczęły się w 2007 r, a więc aż pięć lat przed debiutem Peugeota 208 w wersji hatchback, który pojawił się w sprzedaży w 2012 r.

W przeciwieństwie do swoich słynnych poprzedników - modeli 206 CC i 207 CC, które miały chowany twardy dach, w przypadku Peugeota 208 przywrócono miękki dach. Francuzi docenili zalety tego rozwiązania. Przede wszystkim ze względu na koszty produkcji i masę pojazdu.

Ponadto dzięki temu rozwiązaniu samochód zmienił styl. Miękki dach pozwoliłby na zachowanie bardziej zrównoważonych proporcji. Nie bez znaczenia jest także większa przestrzeń nad głowami jadących. Samo wnętrze byłoby mniej ciasne.

Mechanizm rozkładania dachu miała podobno opracować austriacka firma Magna Steyr, która odpowiadała za produkcję Peugeota RCZ. Dach prototypu z czerwonego płótna pasował do wykończonego skórą wnętrza w tym samym kolorze, wyposażonego w szklaną tylną szybę i zintegrowane trzecie światło stop. Uwagę zwracają również drzwi bez ramek a także inaczej zaprojektowana tylna część. Pozostała część nadwozia niewiele się różni od 3-drzwiowego hatchbacka.

Według francuskich mediów, projekt A97 został zainicjowany przez trzy osoby w firmie bez zgody ówczesnego zarządu koncernu PSA. Wtedy były to osoby Jean-Pierre Ploué - szef projektów w Grupie PSA (obecnie szef stylu w Lancii), Gilles Vidal – szef biura projektowego Peugeota (obecnie szef stylu Renault) i Xavier Peugeot, szef marketingu (obecnie wiceprezes ds. pojazdów użytkowych w koncernie Stellantis).

Jak wynika z informacji muzeum, projekt nie doszedł do skutku ze względu na „przeprowadzaną wówczas przez Grupę PSA restrukturyzację i racjonalizację”. Projekt został odłożony na półkę w 2011 r. na rzecz modelu tego samego segmentu, bliźniaczego modelu 208 - DS3 Cabrio. Samochód marki DS zadebiutował w 2012 r. Nie był to jednak kabriolet w pełnym tego słowa znaczeniu. Podobnie, jak Fiat 500C miał jedynie zsuwaną środkową część dachu. Podobno produkcja DS3 Cabrio wymagała inwestycji na poziomie 50 mln euro, czyli czterokrotnie niższej w porównaniu z Peugeotem 208 Cabriolet. Jest to zatem wielka różnica, co może tłumaczyć decyzję o wyborze modelu, który ostatecznie trafił na linie produkcyjne, zważywszy na charakter auta, który i tak stanowił niewielki procent sprzedaży.

Peugeota 208 Cabriolet, jak i np.  niewidzianego wcześniej prototypu Peugeota RCZ Cabriolet, który również nie trafił do produkcji, można zobaczyć w Musée De L'Aventure Peugeot w Sochaux. Wystawa Peugeot Style & Design będzie otwarta dla zwiedzających do 22 września br./ns/

Foto: Musée De L'Aventure Peugeot


Tagi:
Peugeot, Peugeot 208 Cabriolet, Peugeot 208, Peugeot RCZ, Peugeot RCZ Cabriolet

Zobacz podobne artykuły:

Mercedes-Maybach oczami artysty
kalendarz 18/05 2024

Mercedes-Maybach oczami artysty

Wiadomości / Wydarzenia

2024.05.18

Wizjonerska interpretacja sztuki i motoryzacyjnego stylu według Davida LaChapelle’a.
Skoda Enyaq RS Race - Torowa ewolucja SUV-a
kalendarz 13/05 2024

Skoda Enyaq RS Race - Torowa ewolucja SUV-a

Prezentacje / Concept Cars

2024.05.13

Koncepcyjna Skoda Enyaq RS Race pokazuje jak elektryczne modele marki mogą wpłynąć w jej sportową przyszłość.
Ford Mustang w popkulturze
kalendarz 12/05 2024

Ford Mustang w popkulturze

Wiadomości / Ciekawostki

2024.05.12

Od debiutu w 1964 r. stał się jednym z najbardziej ikonicznych samochodów w amerykańskiej kulturze.
Najnowsze artykuły:
Renault kończy rozmowy z VW

Renault kończy rozmowy z VW

Wiadomości / News

2024.05.18

Po miesiącu negocjacji na temat auta elektrycznego o wartości poniżej 20 000 euro, VW i Renault kończą rozmowy.
Mercedes-Maybach oczami artysty

Mercedes-Maybach oczami artysty

Wiadomości / Wydarzenia

2024.05.18

Wizjonerska interpretacja sztuki i motoryzacyjnego stylu według Davida LaChapelle’a.
 Ford Transit za prawie milion zł

Ford Transit za prawie milion zł

Wiadomości / News

2024.05.17

To nie jest zwykły dostawczak ale samochód do zadań specjalnych.