Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
„Szerokiej drogi” Sobiesława Zasady w nowym wydaniu
kalendarz 11/09 2019

„Szerokiej drogi” Sobiesława Zasady w nowym wydaniu

Wydarzenia

Mistrz zaprezentował swoją najnowszą książkę „Szerokiej drogi. Zostań kierowcą doskonałym”.

Nie każdy wie, że powiedzenie „Szerokiej drogi” zostało stworzone przez Sobiesława Zasadę podczas telewizyjnego wywiadu w 1960 r, a dziś znajduje się w codziennym użyciu, jako życzenie pomyślności dla kierowców.

Najbardziej utytułowany polski kierowca rajdowy, Sobiesław Zasada to także autor słynnej książki wydanej w 1971 r. „Szybkość bezpieczna”, która niemal w dniu premiery stała się niejako elementarzem dla wielu kierowców i pozostaje nim do dziś. Wraz ze zmieniającymi się przepisami i rozwiązaniami technicznymi, na rynek właśnie trafiła najnowsza edycja książki „Szerokiej drogi. Zostań kierowcą doskonałym”.

Autor – 3-krotny rajdowy mistrz Europy i 11-krotny mistrz Polski – nie dzieli jazdy na „rajdową” i „codzienną”, ale na dobrą i złą. Podkreśla, że są różnice w punktach docelowych: dojazd do pracy i dojazd do mety. - Sposób jazdy, jej styl i umiejętności kierowcy są zawsze tylko dobre lub złe. A powinny być na swój sposób bardzo dobre – pisze Sobiesław Zasada.

89-letni mistrz kierownicy w ciągu swojej kariery przejechał łącznie ponad cztery miliony kilometrów (to tak jakby okrążyć Ziemię 100 razy). W swej najnowszej książce uświadamia kierowcom, żeby nigdy nie polegali na swoim pierwszeństwie przejazdu, a stosowali zasadę ograniczonego zaufania, pamiętając o przysłowiu: „Tu leżą ci, którzy mieli pierwszeństwo przejazdu”.

Udziela również ponadczasowych rad: żeby nie okazywać agresji, jeździć płynnie, elegancko i przede wszystkim przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Jednak w książce znajduje się też wiele praktycznych rad dotyczących hamowania, poślizgów, czy nawet wyprzedzania i omijania przeszkód.

Barwnym i przystępnym językiem Zasada przeplata wskazówki dotyczące poślizgu kontrolowanego ze wspomnieniami swoich rajdów, a wygrał ich w sumie ponad 150. Swoje największe osiągnięcia, czyli mistrzostwa Europy zdobywał samochodami: Steyr-Puch, BMW i Porsche. Był również kierowcą fabrycznym tych trzech marek oraz dodatkowo Mercedesa. Mistrzostwa Europy przemianowano na mistrzostwa świata w 1978 r, co oznacza, że ówczesny tytuł mistrza Starego Kontynentu był równoznaczny z mistrzem świata.

Kurz, zapach spalin i ryk silnika wręcz wydzierają się ze stron ostatniego rozdziału książki, gdzie Zasada opisuje swój start w Rajdzie Safari z 1997 roku. Wtedy to, jadąc z żoną Ewą jako pilotem, zajęli drugie miejsce w grupie i zdobyli punkty do klasyfikacji WRC, a zwycięzcą okazał się 29-letni Colin McRae. Był to nie lada wyczyn, ponieważ Zasadowie stanowili najstarszą załogę w rajdzie, mając wówczas w sumie 134 lata…

Ale nawet w rajdach Zasada stosuje się do reguły szybkości bezpiecznej, czyli takiej, na jaką może sobie pozwolić w danych okolicznościach konkretny kierowca, w określonym samochodzie. Zawsze kalkuluje, zawsze myśli kilka kilometrów do przodu i sprawnie balansuje między ryzykiem a bezpieczeństwem i tymi wskazówkami dzieli się z kolejnym pokoleniem kierowców.

Chciałbym, abyś – Drogi Czytelniku – uświadomił sobie, że samochód to pocisk przez Ciebie sterowany. I od Ciebie zależy bezpieczeństwo Twoje i innych. Jeżdżąc dużo, widziałem na drogach i ulicach setki wypadków. Przerażające jest to, że większość z nich była do uniknięcia.

Foto: Archiwum Sobiesława Zasady 


Tagi:
książka „Szerokiej drogi” Sobiesława Zasady, Sobiesław Zasada

Zobacz podobne artykuły:

Karlheinz Hell: Golf to synonim najnowszych technologii, różnorodności i indywidualności
kalendarz 07/11 2019

Karlheinz Hell: Golf to synonim najnowszych technologii, różnorodności i indywidualności

Wiadomości / Wydarzenia

2019.11.07

Nowy Golf pod koniec grudnia pojawi się na rynku w Niemczech, a na przestrzeni przyszłego roku ofertę uzupełnią usportowione wersje tego modelu.
Skoda - Premiery na targach IAA 2019 we Frankfurcie
kalendarz 13/09 2019

Skoda - Premiery na targach IAA 2019 we Frankfurcie

Wiadomości / Wydarzenia

2019.09.13

Skoda Citigo iV – pierwszy elektryczny samochód marki, czy flagowy Superb iV w wersji hybrydowej, to tylko niektóre premiery Skody podczas tegorocznej wystawy we Frankfurcie.
Frankfurt – Premiery cz. II
kalendarz 12/09 2019

Frankfurt – Premiery cz. II

Wiadomości / Wydarzenia

2019.09.12

Tegoroczny Salon Samochodowy we Frankfurcie zdominowały pojazdy z napędem elektrycznym.
Najnowsze artykuły:
W Zwickau ruszyła produkcja elektrycznego Volkswagena ID.3

W Zwickau ruszyła produkcja elektrycznego Volkswagena ID.3

Wiadomości / News

2019.11.11

W uroczystości wzięła udział Kanclerz Niemiec – dr Angela Merkel.
 Trzy najpopularniejsze hybrydy do miasta

Trzy najpopularniejsze hybrydy do miasta

Prezentacje / Nowości

2019.11.11

Samochody hybrydowe to odpowiednie rozwiązanie do miasta.
Targi Fleet Market 2019 – spotkanie biznesu z motoryzacją

Targi Fleet Market 2019 – spotkanie biznesu z motoryzacją

Wiadomości / News

2019.11.10

Ogólnopolskie Targi Motoryzacyjne i Biznesowe Fleet Market odbędą się już 20 listopada br. w hali Global EXPO w Warszawie.

Bądź na bieżaco! Zapisz się do newslettera.