Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

reklama
 Szejowie wygrywają Rajd Małopolski
kalendarz 09/06 2024

Szejowie wygrywają Rajd Małopolski

Moto sport

Jarosław i Marcin Szejowie (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Rajd Małopolski.

Rajd ten stanowił trzecią rundę sezonu mistrzostw Polski. Za braćmi z Ustronia, z 10-sekundową stratą, finiszowali liderzy punktacji mistrzostw – Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo). Trzecie miejsce na ostatnim OS-ie „wyrwali" Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Skoda Fabia RS Rally2 evo). Najszybsza załoga drugiego etapu imprezy w klasyfikacji generalnej straciła do Szejów blisko 25 sekund.

W Makowie Podhalańskim zakończono czwartą edycję Rajdu Małopolski, drugą zorganizowaną w randzie rundy mistrzostw Polski. Zawody zaliczały się także do kalendarza FIA CEZ – Mistrzostw Strefy Europy Centralnej. Na asfaltowych odcinkach specjalnych w Beskidzie Makowskim rywalizowali również zawodnicy w rajdówkach historycznych (w ramach Millers Oils HRSMP), a także uczestnicy Rajdowych Mistrzostw Południa (RMP), a więc cyklu rajdów okręgowych.

Do rywalizacji przystąpiły łącznie 93 załogi, w tym 24 z historycznego czempionatu i 32 zgłoszone do rundy RMP. Samochodami najwyższej kategorii Rally2/R5 dysponowało 12 zespołów.

Łączna długość trasy rajdu wynosiła 399 km. Organizatorzy przygotowali 13 odcinków specjalnych o łącznej długości 124 km.

Harmonogram pierwszego etapu składał się z trzech OS-ów. Dwukrotnie zawodnicy pokonywali odcinki Barwałd (9,72 km) i Mucharz (11,29 km), a na zakończenie dnia zmierzyli się jeszcze na sprinterskiej próbie w centrum Wadowic (1,35 km).

Pierwszymi liderami małopolskiej rundy RSMP zostali Zbigniew Gabryś i Damian Syty (Skoda Fabia RS Rally2). Zwycięzcy OS 1 prowadzenie oddali jednak już po kolejnej próbie. Najlepszy rezultat na pierwszym przejeździe OS-u Mucharz (OS 2) wywalczyli bracia Jarek i Marcin Szejowie (Skoda Fabia Rally2 evo) i awansowali na pozycję liderów.

Drugie starcie na OS-ie Barwałd na swoją korzyść również rozstrzygnęli bracia – tym razem Łukasz i Tomasz Kotarbowie (Citroen C3 Rally2). OS nr cztery (Mucharz) zakończył się zwycięstwem Grzegorza Grzyba i Adama Biniędy (Skoda Fabia Rally2 evo). Aktualni mistrzowie Polski i ubiegłoroczni triumfatorzy Rajdu Małopolski awansowali dzięki temu na drugie miejsce. Kolejny OS-owy triumf odnieśli na kończącym etap starciu na ulicach Wadowic.

Choć Szejowie wygrali w piątek tylko jeden odcinek specjalny, to na pozostałych czterech plasowali się w czołowej trójce i to oni zakończyli pierwszy etap rajdu w roli liderów klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce należało do Grzegorza Grzyba i Adama Biniędy (+5,5 s), za którymi plasowała się kolejna rodzinna załoga – bracia Łukasz i Tomasz Kotarbowie (+10,9 s). Pierwszą piątkę zamykały duety Gabryś i Syty (+13,9 s), a także Jarosław Kołtun/Ireneusz Pleskot (Skoda Fabia RS Rally2, +27,7 s).

Podobnie, jak w poprzednich latach, szybko potwierdziło się jak wymagające i zdradliwe są tutejsze trasy, nawet jeśli rywalizacja przebiega przy stabilnej pogodzie i na suchym asfalcie. Jako pierwsi przekonali się o tym Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo). Wiceliderzy punktacji mistrzostw dachowali 800 m po starcie odcinka Barwałd. Na szczęście wyszli z tego zdarzenia bez szwanku.

W sobotę, podobnie jak w piątek, zawodnicy rywalizowali na suchym asfalcie, choć miejscami musieli uważać na wilgotne fragmenty nawierzchni. W finałowym, dłuższym etapie zaplanowano niemal 81 km ścigania. Na ten dystans składały się po trzy przejazdy prób BTH Stryszów (9,3 km) oraz najdłuższego w rajdzie OS-u Zawoja (14,35 km), a także dwa starcia na odcinku Maków Podhalański, który rozegrano najpierw w krótszym (4,32 km), a następnie w dłuższym wariancie (5,45 km), jako dodatkowo punktowany Power Stage.

Kluczowa dla losów rywalizacji w rajdzie okazała się pierwsza sobotnia pętla, podczas której dwa z trzech OS-ów wygrali bracia Szejowie. W ten sposób liderzy zwiększyli swoją przewagę nad Grzybem i Biniędą do 18,2 s. Z rywalizacji, po niegroźnym wypadku na OS-ie Maków Podhalański, odpadli bracia Kotarbowie, zwalniając trzecią pozycję, którą przejęli Gabryś i Syty.

Obie próby składające się na kolejną pętlę (BTH Stryszów i Zawoja) najszybciej pokonali Kołtun i Pleskot. Szejowie utrzymali jednak tempo i zachowali przewagę nad Grzybem i Biniędą.

Podczas finałowej sekcji Szejowie nie popełnili błędu z ubiegłorocznej edycji rajdu Małopolskiego, kiedy to również prowadzili, ale rozbili samochód na trzy OS-y przed metą i zakończyli jazdę. W końcówce zawodów pojechali rozsądnie, utrzymali prowadzenie i wygrali trzecią rundę RSMP.

Dla 41-letniego Szei to pierwsze w karierze zwycięstwo w rundzie mistrzostw Polski. Kierowca z Ustronia dokonał tego w swoim 37. starcie w RSMP, 21. za kierownicą samochodu najwyższej kategorii. Na drugim miejscu rywalizację ukończyli Grzegorz Grzyb i Adam Binięda, wolniejsi od Szejów o 10 s. Grzyb stanął na podium rundy krajowego czempionatu po raz 53. w karierze, a Binięda cieszył się z tego osiągnięcia po raz 14. W tej statystyce lepszy od Grzyba jest jedynie Jarosław Baran – pilot, który 67. razy finiszował w pierwszej trójce.

Na trzecim miejscu metę Rajdu Małopolski osiągnęli Jarosław Kołtun z Ireneuszem Pleskotem (+24,9 s). Najszybsza załoga drugiego etapu zawodów awansowała na podium rzutem na taśmę – wygrywając finałową próbę, podobnie jak dwa wcześniejsze OS-y. Czwartym miejscem zadowolić musieli się Gabryś i Syty (+25,2 s), którym do obronienia się przed atakiem rywali zabrakło 0,3 s. Czołową piątkę zamknęli Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo, +58,3 s).
 
Z największą liczbą wygranych OS-ów ściganie zakończył Kołtun – najszybszy na pięciu próbach. Trzy odcinki zapisał na swoje konto Szeja, a po dwa wygrali Grzyb i Gabryś.

W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) 11 z 13 OS-ów wygrali Jacek Sobczak i Michał Marczewski. Na dystansie 124 km załoga Porsche 911 GT3 wypracowała 1:17,6 s przewagi i wygrała trzecią z rzędu rundę krajowego czempionatu w „ośce", a także w klasie NAT3.

Jedynymi, którzy „wyrwali" OS-owe triumfy Sobczakowi i Marczewskiemu byli Hubert Laskowski i Michał Kuśnierz. 18-latek, jadący słabszym niż Porsche Fordem Fiestą Rally4, pokonał rywala na ulicach Wadowic, a także na kończącym zawody Power Stage Maków Podhalański. Laskowski i Kuśnierz zakończyli rajd na drugim miejscu w klasyfikacji 2WD i po raz trzeci z rzędu wygrali zmagania w klasie 4.

Również po trzecim z rzędu triumfie w swojej kategorii, na prowadzeniu w punktacji klasy 3 umocnili się Hubert Kowalczyk i Jarek Hryniuk. Jadący Renault Clio Rally3 zawodnicy odnieśli przekonujące zwycięstwo, pokonując najbliższych rywali o ponad 4 minuty.

Szymon Talik i Michał Trela (Subaru Impreza STi) zgarnęli komplet punktów w klasie NAT2. Z kolei w kategorii NAT4 pewnie zwycięstwo odnieśli Łukasz i Katarzyna Papaj (Renault Clio III Sport). Adam Rachwał i Sławomir Leja (Peugeot 208 R2) okazali się najlepsi w rywalizacji w klasie 4R2.

Na Power Stage Maków Podhalański – ostatnim, dodatkowo punktowanym odcinku rajdu – pięć punktów za najlepszy czas zdobył Kołtun. Za nim uplasowali się Grzyb (4 pkt), Gabryś (3 pkt), Szeja (2 pkt) oraz Matulka (1 pkt).

Pierwsze miejsce w punktacji RSMP utrzymali Grzyb i Binięda (89 pkt). Triumf w Valvoline Rajdzie Małopolski dał Szejom awans na pozycję wiceliderów cyklu (79 pkt). Za nimi plasują się Gabryś/Syty (56 pkt), Matulka i Dymurski (53 pkt) oraz Sobczak z Marczewskim (41 pkt).

W klasyfikacji 2WD, po zdobyciu w trzech pierwszych rundach 103 na 105 możliwych punktów, prowadzą Sobczak z Marczewskim. Kolejne miejsca zajmują Laskowski/Kuśnierz (85 pkt) oraz Chorbiński/Kielar (73 pkt).

Kolejną rundą RSMP będzie 50. edycja Rajdu Koszyc. W drugim największym mieście Słowacji uczestnicy mistrzostw Polski stawią się w weekend 13-14 lipca.

Valvoline Rajd Małopolski – klasyfikacja końcowa:

1. Szeja/Szeja (Skoda Fabia Rally2 Evo) 01:13:19.4 s
2. Grzyb/Binięda (Škoda Fabia Rally 2 Evo) +00:10 s
3. Kołtun/Pleskot (Skoda Fabia RS Rally2) +00:24.9 s
4. Gabryś/Syty (Škoda Fabia RS Rally2) +00:25.2 s
5. Byśkiniewicz/Siatkowski (Škoda Fabia Rally2 Evo) +00:58.3 s
6. Sobczak/Marczewski (Porsche 911 GT3) +02:52.1 s
7. Kowalczyk/Hryniuk (Renault Clio Rally3) +03:55.2 s
8. Laskowski/Kuśnierz (Ford Fiesta Rally4) +04:09.7 s
9. Chorbiński/Kielar (Peugeot 208 Rally4) +05:11.3 s
10. Świder/Borycki (Ford Fiesta Rally4) +05:57.3 s
 
RSMP 2024 – punktacja po Valvoline Rajdzie Małopolski (runda 3/7):
 
1. Grzyb/Binięda 89 pkt
2. Szeja/Szeja 79 pkt
3. Gabryś/Syty 56 pkt
4. Matulka/Dymurski 53 pkt
5. Sobczak/Marczewski 41 pkt
6. Kołtun/Pleskot 41 pkt
7. Byśkiniewicz/Siatkowski 41 pkt
8. Marczyk/Gospodarczyk 35 pkt
9. Kotarba/Kotarba 32 pkt
10. Kowalczyk/Hryniuk 31 pkt

RSMP 2024 – punktacja 2WD po Valvoline Rajdzie Małopolski (runda 3/7):

1. Sobczak/Marczewski 103 pkt
2. Laskowski/Kuśnierz 85 pkt
3. Chorbiński/Kielar 73 pkt
4. Gazda/Mikuliszyn 53 pkt
5. Świder/Borycki 40 pkt

źródło: RSMP
Foto: Maciej Niechwiadowicz


Tagi:
RSMP, RSMP 2024, Rajd Małopolski, Rajd Małopolski 2024, Jarosław i Marcin Szejowie, Grzegorz Grzyb, Jarosław Kołtun

Zobacz podobne artykuły:

 Kajetanowicz wystartuje w 80. Rajdzie Polski
kalendarz 12/06 2024

Kajetanowicz wystartuje w 80. Rajdzie Polski

Wiadomości / Moto sport

2024.06.12

Kajetanowicz potwierdził udział w 80. Rajdzie Polski, który stanowi w tym roku siódmą rundę WRC.
 Kajetanowicz tuż za podium na Sardynii
kalendarz 02/06 2024

Kajetanowicz tuż za podium na Sardynii

Wiadomości / Moto sport

2024.06.02

W Rajdzie Sardynii rywalizowali Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, dla których był to drugi start w tym sezonie.
 80. Rajd Polski siódmą rundą WRC 2024
kalendarz 01/06 2024

80. Rajd Polski siódmą rundą WRC 2024

Wiadomości / Moto sport

2024.06.01

Do kalendarza WRC wrócił Rajd Polski.
Najnowsze artykuły:
W maju Polacy chętnie kupowali auta

W maju Polacy chętnie kupowali auta

Wiadomości / Gorące tematy

2024.06.13

W ubiegłym miesiącu zarejestrowano aż 27 proc. więcej używanych samochodów niż w tym samym czasie rok wcześniej.
 1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

1000 Miglia 2024 - Silna ekipa Mercedes-Benz Classic

Moto fanatyk

2024.06.12

W tegorocznym wyścigu 1000 Miglia fabryczna ekipa Mercedes-Benz Classic będzie miała reprezentację dziesięciu aut.
 Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?

Jak chronić samochód przed plagą kradzieży części?

Warsztat / Porady

2024.06.12

Nawet jeśli samochód jest zaparkowany w dobrze oświetlonym miejscu, może stać się obiektem zainteresowania złodziei.